Zamanında tedavi riski azaltır

Çağın en tehlikeli hastalığı olan kansere neden olabilen enfeksiyon hastalıklarını gazetemize anlatan Uzman Doktor Mustafa Torun, bu hastalıkların zamanında tedavi edilmesinin riski azaltacağını söyledi

Zamanında tedavi riski azaltır
YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER
Çağımızın en tehlikeli hastalığı hiç şüphesiz kanser! Kendiliğinden, düzensiz olarak bölünüp çoğalarak bulundukları bölge dışına yayılabilen ve doğal gelişimi ölüme yol açan, genellikle kötücül ur biçiminde olan bütün doku ve göze bozuklukları anlamına gelen bu rahatsızlık, günümüzde birçok insanın ölümüne neden oluyor. Henüz tam olarak tedavisi bulunmayan bu ölümcül hastalığa sebebiyet veren enfeskiyon hastalıklarını gazetemize anlatan Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Mustafa Torun, “Ülkemiz için en önemli kanser etkenlerinin başında gelen Hepatit-B ve C ile son zamanlarda dikkat çeken İnsan Papilloma virüs çok önemli olup, bu etkenlere karşı; yaygın eğitim, aşı ve zamanında tedavileri yapılarak çok mesafe alacağımızı düşünüyorum” dedi.

BAKTERİLERE KARŞI ANTİBİYOTİK
Hangi bakteri veya bakteriler kansere neden olabileceğini belirten Torun, bu hastalıkların tedavisini anlattı. Torun, “Helikobakter pylori denen mide ve on iki parmak bağırsağında gastrit ve ülsere neden olan ve yaş ilerledikçe oranı artan (genellikle hangi yaştaysak o yüzdededir. Örnek 50 yaşındaysak yaklaşık, yüzde 50’dir) bir bakteri kanser oluşumuyla ilişkilidir. Bu bakteri kesinlikle kanser oluşturacak diye bir kural yoktur. Zaten her hastada gastrit veya ülser de yapmaz. Tedavisi antibiyotiklerledir. Mide kanseri ve Mide Lenfomasında (Lenf bezi kanseri) rol oynarlar” şeklinde konuştu.
HEPATİT-B VE C
Kansere neden olabilecek virüslerden ve tedavi çeşitlerinden de bahseden Mustafa Torun, “İnsan T lenfosit virüsleri (HTLV-1), İnsan bağışıklık yetmezlik Virüsü (HIV), İnsan Uçuk Virüsü (Human Herpes Virüs-8), İnsan Siğil Virüsleri (Human Papilloma virüsleri), Hepatit-C, Hepatit-B Virüsü, Öpücük Hastalığı Virüsü’ nü (Ebstein Barr Virüsü) sayabiliriz. Tedavilerinden çok önlem daha önemlidir. Bulaşma yollarını bilerek gerekli donanımı sağlayıp enfeksiyonun oluşumunun önüne geçmek en önemli çözümdür. Tedavide anti-viral ilaçlar ve interferonlar özellikle “Hepatit-B ve C’de çığır açmışlardır” diye konuştu.

ZAMANINDA TEDAVİ
Son olarak enfeksiyon etkenlerinin kanser oluşumundaki etkilerine de değinen MustafaTorun, “İnsan T lenfosit virüsleri (HTLV-1), İnsan bağışıklık yetmezlik Virüsü (HIV), İnsan Uçuk Virüsü (Human Herpes Virüs-8), İnsan Siğil Virüsleri (Human Papilloma virüsleri), Hepatit-C, Hepatit-B Virüsü, Öpücük Hastalığı Virüsü’ nü (Ebstein Barr Virüsü) sayabiliriz. Tedavilerinden çok önlem daha önemlidir. Bulaşma yollarını bilerek gerekli donanımı sağlayıp enfeksiyonun oluşumunun önüne geçmek en önemli çözümdür. Tedavide anti-viral ilaçlar ve interferonlar özellikle “Hepatit-B ve C’de çığır açmışlardır. Bu bahsettiğimiz hastalıkların tedavisinin erken ve düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde kanser riski artabilir. Bu sebeple ülkemizi de düşünecek olursak benim en büyük önerim: Hepatit-B ve C ile son zamanlarda dikkat çeken İnsan Papilloma virüsü çok önemli olup, bu etkenlere karşı; yaygın eğitim, aşı ve zamanında tedavileri yapılarak çok mesafe alacağımızdır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Çocukları ekrandan uzak tutun

Çocukları ekrandan uzak tutun

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Psikolog Işıl Yenikaynak, çok fazla ekrana mar...

Migrenin belirtilerine dikkat edilmeli

Migrenin belirtilerine dikkat edilmeli

Memorial Hizmet Hastanesi İnme (Felç) Akut Tedavi Bölümü’nden Nöroloji Uzmanı Pr...

Hızla giden kilolar hızla geri geliyor  

Hızla giden kilolar hızla geri geliyor  

Diyetisyen Ayda Erken diyet yaparken hızlı bir şekilde çok kilo vermenin hedefle...

Kan bağışıyla hayat kurtarın!

Kan bağışıyla hayat kurtarın!

Çocuk Hematolojisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Onkolojisi, Kemik İliği...

‘Gençlik aşısı’ ile yıllara meydan okuyun  

‘Gençlik aşısı’ ile yıllara meydan okuyun  

Her geçen gün estetik kaygıların, güzel görünme isteğinin, yaşlılık bulgularını...

Kalp krizi riskini arttırıyor

Kalp krizi riskini arttırıyor

Kardiyoloji Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Ümit Yüksek, “Hareketsiz yaşam ve beslenme...