Zamanında tedavi riski azaltır

Çağın en tehlikeli hastalığı olan kansere neden olabilen enfeksiyon hastalıklarını gazetemize anlatan Uzman Doktor Mustafa Torun, bu hastalıkların zamanında tedavi edilmesinin riski azaltacağını söyledi

Zamanında tedavi riski azaltır
YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER
Çağımızın en tehlikeli hastalığı hiç şüphesiz kanser! Kendiliğinden, düzensiz olarak bölünüp çoğalarak bulundukları bölge dışına yayılabilen ve doğal gelişimi ölüme yol açan, genellikle kötücül ur biçiminde olan bütün doku ve göze bozuklukları anlamına gelen bu rahatsızlık, günümüzde birçok insanın ölümüne neden oluyor. Henüz tam olarak tedavisi bulunmayan bu ölümcül hastalığa sebebiyet veren enfeskiyon hastalıklarını gazetemize anlatan Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Mustafa Torun, “Ülkemiz için en önemli kanser etkenlerinin başında gelen Hepatit-B ve C ile son zamanlarda dikkat çeken İnsan Papilloma virüs çok önemli olup, bu etkenlere karşı; yaygın eğitim, aşı ve zamanında tedavileri yapılarak çok mesafe alacağımızı düşünüyorum” dedi.

BAKTERİLERE KARŞI ANTİBİYOTİK
Hangi bakteri veya bakteriler kansere neden olabileceğini belirten Torun, bu hastalıkların tedavisini anlattı. Torun, “Helikobakter pylori denen mide ve on iki parmak bağırsağında gastrit ve ülsere neden olan ve yaş ilerledikçe oranı artan (genellikle hangi yaştaysak o yüzdededir. Örnek 50 yaşındaysak yaklaşık, yüzde 50’dir) bir bakteri kanser oluşumuyla ilişkilidir. Bu bakteri kesinlikle kanser oluşturacak diye bir kural yoktur. Zaten her hastada gastrit veya ülser de yapmaz. Tedavisi antibiyotiklerledir. Mide kanseri ve Mide Lenfomasında (Lenf bezi kanseri) rol oynarlar” şeklinde konuştu.
HEPATİT-B VE C
Kansere neden olabilecek virüslerden ve tedavi çeşitlerinden de bahseden Mustafa Torun, “İnsan T lenfosit virüsleri (HTLV-1), İnsan bağışıklık yetmezlik Virüsü (HIV), İnsan Uçuk Virüsü (Human Herpes Virüs-8), İnsan Siğil Virüsleri (Human Papilloma virüsleri), Hepatit-C, Hepatit-B Virüsü, Öpücük Hastalığı Virüsü’ nü (Ebstein Barr Virüsü) sayabiliriz. Tedavilerinden çok önlem daha önemlidir. Bulaşma yollarını bilerek gerekli donanımı sağlayıp enfeksiyonun oluşumunun önüne geçmek en önemli çözümdür. Tedavide anti-viral ilaçlar ve interferonlar özellikle “Hepatit-B ve C’de çığır açmışlardır” diye konuştu.

ZAMANINDA TEDAVİ
Son olarak enfeksiyon etkenlerinin kanser oluşumundaki etkilerine de değinen MustafaTorun, “İnsan T lenfosit virüsleri (HTLV-1), İnsan bağışıklık yetmezlik Virüsü (HIV), İnsan Uçuk Virüsü (Human Herpes Virüs-8), İnsan Siğil Virüsleri (Human Papilloma virüsleri), Hepatit-C, Hepatit-B Virüsü, Öpücük Hastalığı Virüsü’ nü (Ebstein Barr Virüsü) sayabiliriz. Tedavilerinden çok önlem daha önemlidir. Bulaşma yollarını bilerek gerekli donanımı sağlayıp enfeksiyonun oluşumunun önüne geçmek en önemli çözümdür. Tedavide anti-viral ilaçlar ve interferonlar özellikle “Hepatit-B ve C’de çığır açmışlardır. Bu bahsettiğimiz hastalıkların tedavisinin erken ve düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde kanser riski artabilir. Bu sebeple ülkemizi de düşünecek olursak benim en büyük önerim: Hepatit-B ve C ile son zamanlarda dikkat çeken İnsan Papilloma virüsü çok önemli olup, bu etkenlere karşı; yaygın eğitim, aşı ve zamanında tedavileri yapılarak çok mesafe alacağımızdır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Erken tanı hayat kurtarıyor

Erken tanı hayat kurtarıyor

Prof.Dr. Barlas Naim Aytaçoğlu, kalp ve damar hastalıkları içerisinde en sinsi s...

Tüp bebek başarısı artacak

Tüp bebek başarısı artacak

Kadın Hastalıkları Tüp Bebek Uzmanı Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, rahim içini görüntüle...

Her 10 kişiden biri fibromiyalji hastası

Her 10 kişiden biri fibromiyalji hastası

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, Fibromiyalji hastalığ...

Çocuklarda göz problemlerine dikkat

Çocuklarda göz problemlerine dikkat

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, çocuklarda sık olarak görülen göz p...

Vardiyalı çalışmak uyku bozukluğu nedeni

Vardiyalı çalışmak uyku bozukluğu nedeni

Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, vardiyalı çalışanların yüzde 80’inin...

Ekmeğinizi hem sağlıklı, hem bilinçli tüketin

Ekmeğinizi hem sağlıklı, hem bilinçli tüketin

Dr. Ruhan Aşkın Uzel, her bireyin ekmek gereksiniminin farklı olduğunu belirtere...