Zatürre ye karşı aşıyla korunun

77 yaşındaki Gülşen Gürsaler, zatürre tanısı ile tedavi olurken, 95 yaşındaki eşinin sevgisi ve ilgisiyle 1 haftada iyileşti. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu İzmir, yandaş hastalıklarla ölümcül olabilen zatürreden aşıyla korunabileceğini, ileri yaşlarda iyi bakımın önemli olduğunu söyledi

Zatürre ye karşı aşıyla korunun

FADİME DUMLUPINAR

Özellikle çocuklarda ve ileri yaşlarda alt solunum yolu enfeksiyonlarının farkında olmadan zatürreye çevirebildiğine dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu İzmir, sağlıklı bir bakımın tedaviye çok olumlu etkisi olduğunu belirtti. 77 yaşındaki Gülşen Gürsaler’e uygulanan tedavinin evde devam ettiğini anlatan Dr. Arzu İzmir, hastanın 95 yaşındaki eşinin ilgisinin hastayı kısa sürede sağlığına kavuşturduğuna dikkat çekti. Dr. İzmir hastanın iyileşme sürecinde düzenli beslenmesinin ve ilaçlarının kullanılmasının önemli rol oynadığını anlatarak, “Zatürrenin evreleri vardır. Bu hastamız intramuskuler yani iğne tedavisiyle rahatlayabilecek bir hastaydı. Ek olarak hastanın bakımı da çok önemliydi. Bakımı sağlanamayacak hastalara mutlaka yatış öneriyoruz. Bu hastamızın tedavisi boyunca, evinde ilaçları eşi tarafından itinayla verilmiş, beslenmesi, ek destek tedavisi eşi tarafından fazlasıyla sağlanmış. Üstelik eşi de 95 yaşında… Hasta bize bir hafta sonra geldiğinde hiçbir şikayeti kalmamıştı” diye konuştu.

ZATÜRRE BELİRTİLERİ

İzmir Özel Can Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu İzmir, zatürre hastalarında öksürükle birlikte ateş, koyu renkli balgam, halsizlik, kırgınlık olduğunda mutlaka göğüs uzmanına başvurmalarını önerdi. Zatürre rahatsızlığının ilerleyip hastanın yoğun bakımda yatma aşamasına gelebileceğini ifade eden Dr. İzmir, zatürreden aşı ile korunabilineceğine dikkat çekti. Dr. Arzu İzmir, “Hastalarda solunum yetmezliği tablosu oluşabilir. Bu hastalık ölümcül de olabiliyor. Yoğun bakımda ölen hastaların çoğu ek hastalıklarla birlikte zatürreye yakalanmış hastalar oluyor. Zatürre aşısının 65 yaş ve üzerinde yapılmasını öneriyoruz. Bu aşı, kronik hastalığı olan, kalp hastalığı, diyabet, siroz, akciğer hastalıkları, bağışıklığı baskılanmış olan kanser hastaları, diyaliz hastaları, transplant hastalarına zatürre aşısını öneriyoruz” diye konuştu.

Diğer Haberler

Düzen değişikliği migreni tetikliyor

Düzen değişikliği migreni tetikliyor

Nöroloji Uzmanı Dr. Nurhan Şahinkaya, migreni genellikle mevsimlerin ve düzen de...

Cildinizin geleceği için güneşten korunun 

Cildinizin geleceği için güneşten korunun 

Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kibar Atasoy, güneşin ciltte kısa ve uzun vadede bıra...

Cildi çatlatıyor!

Cildi çatlatıyor!

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fulya Tezel, “Cildin doğal yapısında bulunan ve esnemeler...

Böbrek taşına iyi geliyor  

Böbrek taşına iyi geliyor  

Üroloji Uzmanı Dr. Cem Şah, böbrek taşlarına karşı en etkili önlemlerden olan bo...

Obezite uyarısı

Obezite uyarısı

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, obezitenin yaşlandırdığını söyledi...

Pekdaş’dan ziyaret

Pekdaş’dan ziyaret

Ege Bölgesi Kütahyalılar Federasyonu’nu ziyaret eden Konak Belediye Başkanı Sema...