ABD rolünü yitirdi

İngiltere’de konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Son adımıyla ABD, çözümün değil sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Orta Doğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü yitirmiştir” dedi

ABD rolünü yitirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra temasları kapsamında Chatham House’da konuşma gerçekleştirdi. “Shesakeeper hayatta olsaydı Hamlet adlı eserini yeniden yazsaydı Prens Hamlet’e yine aynı şeyi söylettirirdi. Dünyanın çivisi çıkmış” diyen Erdoğan, “Suriye’de yıllardır gözlerinin önünde çocukları katledilen annelere, ebeveynlerin ölümünü izleyen çocuklara bakıp da başka şey söyleyebilmek mümkün değildir. Filistin’de son birkaç haftada yaklaşık 50 kişinin keskin nişancılar tarafından özellikle hedef alınarak öldürüldüğünü, evlerine geri dönmekten başka talebi olmayan bin civarında insanın kasten vurulduğunu görüp de başka şeyi söylemek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“Senin teröristin kötü benimki iyi mantığı ile bırakınız sorunların çözümünü yeni sorunlar ortaya çıkartılıyor” diyen Erdoğan, “Türkiye’nin Suriye’de yaşadığı sıkıntı işte tam da budur. DEAŞ ile mücadelede en etkin operasyonu dünyada Türkiye yapmıştır. Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirerek bu örgüte Suriye’de en büyük darbeyi biz vurduk. Bununla da kalmadık DEAŞ ile bağlantılı 63 binden fazla kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk. Terör örgütleriyle bağlantısı olduğundan şüphelenilen ve yasa dışı yollarla ülkeye girmeye çalışan 6 bin 200 şahsı sınır dışı ettik. DEAŞ ve El Kaide mensubu 11 binden kişiyi göz altına alarak bunlardan 3 bin 563’ünü tutukladık. Ama bizim karşımızda bir başka terör örgütü daha var. Suriye’deki sınırdan istifade ile sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşturmaya çalışan PYD/YPG teröristlerine karşı mücadelemizde karşımıza güya müttefikimiz, güya terör karşıtı ülkeler çıkıyor. Buna rağmen Zeytin Dalı Harekatı’yla Afrin bölgesinden bu teröristleri temizledik, temizliyoruz” ifadelerini kullandı.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Sıranın diğer bölgelerde olduğunu kaydeden Erdoğan, “Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda en samimi ülkedir. Halen sınırlarımız içinde yaşayan 3 buçuk milyon Suriyeli sığınmacının kendi evlerine dönmelerinin yolu bu ülkelerin güvenli hale gelmesidir. Bugüne kadar sığınmacılar için 31 milyar dolar para harcamamıza rağmen AB başta olmak üzere diğer ülkelerden ve kurumlardan ciddi bir destek alamadık. Suriye topraklarında Türkiye’nin güvenli hale getirdiği yerlere yüzbinlerce insan geri dönüp yerleşirken müttefiklerimizin desteklediği terör örgütlerinin kontrolü altındaki yerlere geri dönen kimse yok. İnsanlar karşılarındakilerin tıpkı DEAŞ’lılar gibi eli kanlı teröristler olduğunu biliyor. Kendilerini güvende hissetmedikleri için de geri dönmüyor. Siz bakmayın bu terör örgütünün Kürt kimliğini istismar ettiğine. Bu terör örgütünün içerisinde batının birçok ülkesinden insanlar var ama adını Kürtçülerle ve kamufle etmekle sureti ile dünyayı aldatmak gayreti içerisindeler” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması ile ilgili, “Kendimizi 2. Dünya Savaşı öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten alıkoyamıyoruz” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Son adımıyla ABD, çözümün değil sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Orta Doğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü yitirmiştir” dedi. ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına dair, “Uluslararası hukuku çiğneyen, BM kararlarına aykırı bu kararı bir kez daha reddediyoruz” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Uluslararası toplum bir an önce üzerine düşeni yaparak, İsrail’in artan saldırganlığını sona erdirmek için süratle harekete geçmelidir” şeklinde konuştu. AA

Diğer Haberler

“Devam edeceğiz”

“Devam edeceğiz”

AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’ni yarın Ankara’da gerçekleştirecek. Kongre ön...

MHP’de rota yerel seçimler

MHP’de rota yerel seçimler

Yerel seçimler için aday belirleme çalışmalarına yoğunlaşan MHP, Kurban Bayramı’...

Erdoğan ile Macron görüştü

Erdoğan ile Macron görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görü...

Vekil Baybatur’dan sert mesaj geldi

Vekil Baybatur’dan sert mesaj geldi

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, dövizdeki hareketlili...

“Algı operasyonu yürütülüyor”

“Algı operasyonu yürütülüyor”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Er...

Kalın: Kimse itibar etmesin

Kalın: Kimse itibar etmesin

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, spekülatif haber ve hareketlere itibar e...