Başbakan valilerle buluştu

Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin, “Temennimiz iki müttefik arasındaki ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir. Bölgesel ve küresel gerilimlerin tırmanmakta olduğu bu süreçte Türkiye olarak sağduyuyu elden bırakmayacağız” dedi 

Başbakan valilerle buluştu

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde 81 ilin valisi ile bir araya geldi. Son günlerde Amerika ile yaşanan vize krizinin gündemin sıcak konularından birisini olduğunu belirten Yıldırım, “Amerika, diplomatik misyonlarının güvenlik zafiyetini öne sürerek vize işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Tabii ki biz de ülkemize yakışanı yaptık, mütekabiliyet esasına dayanarak aynı karşılığı verdik. Temennimiz iki müttefik arasındaki ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir. Bölgesel ve küresel gerilimlerin tırmanmakta olduğu bu süreçte Türkiye olarak sağduyuyu elden bırakmayacağız. Ülkemiz ve milletimiz, istikrarı bozmaya çalışan, e-muhtıra, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi, 15 Temmuz kanlı darbe girişimiyle birçok kez sindirilmeye çalışıldı. Ülkemiz, bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle hedef ülke konumuna getiriliyor. Bütün bu gelişmeleri dikkate alarak özelikle terörle mücadelede olay sonrası operasyon yaklaşımını bırakıp kesintisiz operasyon yöntemine geçerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Başka bir deyişle müdafaa anlayışıyla değil, taarruz anlayışıyla terörle mücadeleye devam ediyoruz” dedi.

42 BİN 650 OPERASYON

Son bir yılda toplam 42 bin 650 operasyonun başarıyla gerçekleştirildiğini kaydeden Yıldırım, “298 bin polis, jandarma, asker, güvenlik korucusu aktif görev aldı. Bu son iki yıl içerisinde terörle mücadelede muazzam bir uyum mevcuttur. Asker, polis, jandarma, bütün birimler birbiriyle dayanışma halinde ve uyumlu bir şekilde bu mücadeleyi başarıyla devam etmektedir. Şehirde ve kırsalda PKK bölücü terör örgütüne karşı net bir saha hakimiyeti tesis edilmiştir. Bölücü terör örgütünün yollara mayın döşemesini engellemek amacıyla güvenli yollar projesini başlatmış bulunuyoruz. Toplamda 2 bin kilometreyi aşan yolu güvenlik yolları kapsamında inşa ettik” ifadelerini kullandı.

Gençlerin dini duyguları istismar eden diğer terör örgütünün de DEAŞ olduğunu anlatan Yıldırım, DEAŞ’la da aynı kararlılıkla mücadelenin sürdüğüne dikkati çekti. Başbakan Yıldırım, badece bu sene başından itibaren bin DEAŞ mensubunun tutuklandığını kaydetti.

GÖZ AÇTIRTMADIK

15 Temmuz’un faili olan FETÖ terör örgütüne de göz açtırılmadığını anlatan Yıldırım, FETÖ mensuplarının bugün yargı karşısında hesap verdiğini, FETÖ operasyonları kapsamında birçok zanlının tutuklandığını ifade etti. Örgütün finans kaynaklarına gerçekleştirilen operasyonlarla para akışının önemli ölçüde azaltıldığını vurgulayan Yıldırım, örgütün gizli haberleşme ağlarının da deşifre edildiğini kaydetti. Valilere önemli bir tavsiye ve uyarıda bulunmak istediğini belirten Yıldırım, “Gerek FETÖ, gerek PKK terör örgütüyle mücadele  kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerde dikkatli, titiz bir şekilde, kılı kırk yararak işlem yapmanız büyük önem arzediyor. Unutmayın, bizim değerlerimizde zulüm etmek yoktur. Ne tek bir terör mensubunun devlet içinde barınmasına ne de tek bir mazlumun zarar görmesine asla rıza göstermeyiz. Bunlara, sizlere ve vicdanı muhakemelerinize güveniyoruz” şeklinde konuştu.

 Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü olmadığını anlatan Yıldırım, “Bugün Suriye üzerinde oluşturulmak istenen terör koridorunun farkındayız. Bölgede terör değil, barış kuşağı oluşturmak istiyoruz” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin gayrimeşru referandumuna işaret eden Yıldırım, “Biz, bölgede yaşayan farklı etnik ve dini gruplara ait insanların hukukunu geçmişte koruduğumuz gibi bundan sonra da korumaya özen göstereceğiz” diye konuştu.

VALİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Başbakan Yıldırım, valilere tavsiyelerde de bulunarak, “Hem bize hem size düşen en önemli görev, devlet ile millet arasındaki mesafeyi kapatmaktır. Mesafe koymamaktır. Sizlerin zaten bu anlayışla görev yaptığınıza yürekten inanıyorum. Çünkü hepimiz milletin derdiyle dertlenmeyi hayat tarzı haline getiren yöneticilersiniz. 81 ilimizdeki bütün vatandaşlarımızın mutluluğunu, huzurunu, sevincini yüreğinizde hissederek görev yaptığınızı biliyorum. Gün bittiğinde eminim ki her bir arkadaşım başını yastığına koyduğunda o gün şehri için ne yaptığını düşünüyor. Fakat hayatın bir gereği olan sürekli yenilenmeye ihtiyaç var. Başarılarınızla övünerek değil, daima yeni başarılar, daha iyisini nasıl yapacağız düşüncesi ile çalışmak mecburiyetindeyiz. Türkiye’de çok uzun süreler, millet devleti yüceltmek için çalıştı. Şimdi artık ‘milleti yaşat ki devlet yaşasın, milleti yücelt ki devlet yücelsin’ prensibini hayata geçirmiş bulunuyoruz” açıklamasında bulundu. (İHA)

Diğer Haberler

Varank’tan ilk icraat

Varank’tan ilk icraat

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Ar-...

Süleyman Soylu İHA’ları inceledi

Süleyman Soylu İHA’ları inceledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadelede etkin sonuçlar alınması amacı...

Sergei Lavrov’dan NATO’ya tepki

Sergei Lavrov’dan NATO’ya tepki

NATO zirvesinin gerçekleşmesine karşılık Rusya’nın NATO’ya karşı tepkileri devam...

Vergi borcu olana seyahat yasağı

Vergi borcu olana seyahat yasağı

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, ABD’de vergi borcu olanlara seyahat yasağı ge...

TBMM’de yeni dönem hazırlığı

TBMM’de yeni dönem hazırlığı

TBMM Genel Kurulu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım başkanlığında ilk kez toplandı....

Türkiye kazandı

Türkiye kazandı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “24 Haziran’da Türkiye, Türk milleti kazanmışt...