Batur, “Vatandaşın talebi kentsel dönüşüm”

CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Konak için 9 maddelik manifestoyu açıklayan Batur, “Vatandaşın en önemli talebi kentsel dönüşüm” dedi. 

Batur, “Vatandaşın talebi kentsel dönüşüm”
NURETTİN BAKİ
Vatandaşın bir numaralı isteğinin kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Başkan Batur, “Büyükşehir’in 25 milyona yakın yatırımı var Konak’a. Kast ettiğim vatandaşlarımız ekonomik ömürlerini doldurmuş, hiçbir sosyal tesis alanı bırakılmamış alanlarda yaşamak istemiyorlar. Anketlerde ortaya çıkan sonuçlar da böyle. Sadece Gültepe planları yapılmış. Uygulanabilirliği konusunda oradaki vatandaşlarımızın tereddütleri var. Vatandaşın bir numaralı isteği dönüşüm. Başka bir şey istemiyor. Hiçbir güç çeperlerdeki sorunları 5 yılda çözemez. Bir yerden başlayacağız dedik. Gültepe’de, Toros’ta, Yenidoğan’da her tarafta vatandaşlarımızın tek isteği dönüşüm. Biz daha güzel ve rahat evlerde oturmak istiyoruz dediler. Biz beş yılda değil 10-15 yılda ancak toparlanır. Ama biz birkaç noktadan başlayacağız. Projeleri masamıza koyup nereden başlanması gerekiyorsa başlayacağız” dedi.
GÜLTEPE’DEN BAŞLAYACAĞIZKentsel dönüşümde ilk duraklarının Gültepe olacağını anlatan Başkan Batur, “Konak sınırları içinde her taraftan başlamaktansa bir noktadan başlamak lazım. Vatandaş görmeden inanmıyor çünkü. Hedefimiz Gültepe’yi beş yıl içinde tamamlamak” bilgisini verdi.
Narlıdere’de 5 bine yakın oturulamayacak durumdaki konutu yenilediklerini anlatan Abdül Batur, başlayacakları kentsel dönüşümde vatandaşın benimsemediği hiçbir işe kalkışmayacakları sözünü verdi. Batur, “O bölgede yaşayan insanların benimsemediği projeler hiçbir zaman başarılı olmaz. Kentsel dönüşümde de böyle yaptık Narlıdere’de. 5 bine yakın oturulmayacak durumdaki binaları değiştirdik. Rantı vatandaşla paylaştık. Şimdi o mahallede yaşayan vatandaşlarımız bizim en büyük referansımız. Kimsenin burnu kanamadan, mahallesinden uzaklaştırılmadan o kentin içinde yaşamaya devam ediyor. Yani biz kentsel dönüşümde bu işi yaparız diye yola çıkmıştık. Konak’ta da en başarılı işimiz kentsel dönüşüm olacak. Yaptığımız anketlerde ön plana çıkan ihtiyaç ve istek kentsel dönüşüm” diye konuştu.
“KONAK’TA YÜKSEK YAPILAŞMAYA HAYIR”
Zorlu Holding’in yapmak istediği 60 katlı gökdelen ve Konak’ta yüksek yapılaşmaya izin verip vermeyeceği sorusu sorulan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, kentin siluetini bozacak yüksek yapılaşmaya yakın durmadığı mesajını verdi. Batur, konuyla ilgili olarak, “Bayraklı bölgesi yüksek yapılaşmaya açıldı. Kentin içinde yeniden kentin siluetini bozacak, kent görüntüsüne bir katkı sağlamayacak yapılaşma tarzı doğru bir yaklaşım değil. Mimar olarak bakıyorum. Orada ayrılan bir bölge var yapımı devam eden. Bayraklı bölgesindeki yapılaşma için odalar ve belediyenin ortak vizyonuyla ortaya çıkan yapılaşma tarzı orada devam ediyor. Ruhsat başvurusu var. Gelince bunu bir daha irdeleriz. Konak’ın içine yakışmıyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi’nin İzmir ve Konak projeleri hakkındaki soruyu yanıtlayan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur,İzmir’e dışarıdan gelen insanlar, önce Kemeraltı’nı görür. O nedenle kendisinin de sadece Kemeraltı’nı görmesi normal. Özellikle bakın dışarıdan gelmiş diyorum, kendisi de dışarıdan geldiği için. O yüzden de Kemeraltı’nı geliştireceğizden başka bir kelime duymadım” diye konuştu.
15 gün sonra da Konak’a dair projelerini paylaşacaklarını açıklayan Başkan Batur, “Dokunan belediyecilik, vatandaşa elini veren bir belediyecilik. Ortak akılla yönetilen bir belediyecilik anlayışını sergileyeceğiz. Konak birlikte Konak diyoruz. Konak İzmir’in kalbi. Birlikte Konak sloganıyla yola çıktık. Hemşerilerimizle daha iyi yaşanabilir, kentsel dönüşümü başlamış ve hamleleri yapmış bir konak, tarihe ve kültüre daha fazla emek veren bir Konak. Halkla barışık, iç içe bir Konak ve belediyecilik anlayışımızı yansıtacağız. 15 gün sonra da tüm projelerimizi sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.
“9 MADDELİK MANİFESTOMUZ VAR”
“50 günlük süre kaldı. Bu süre içinde özellikle Konak’ta bir 9 maddelik manifestomuz var. Yapacağımız çalışmalar bu temel maddeler üzerinden oluşacak. Konak’ı bir baştan bir başa dolaşarak vatandaşlarımızın aktaracağı sıkıntıları da not alarak vizyonumuzu ve çalışma sürecimizi belirleyeceğiz” diyen CHP Konak Belediye Başkan Adayı ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, önceliklerinin daha az hizmet alan bölgeler olacağını vurguladı. Başkan Batur, “Konak’ta birinci öncelliğimiz daha az hizmetin gittiği bölgelerdeki vatandaşlarımızın ve onlara yönelik hizmetlerin arttırılması bizim için öncelik olacak. Belediye başkanlığı adaylığımız açıklandıktan sonra ilk ziyaretimizi de Gültepe ve Toros bölgesine yaptık. En büyük sıkıntı planlama. Mimar vizyonuyla o bölgelere bakarak, dönüşüm için çalışmalarımıza başlayacağız. Vatandaşların en büyük sıkıntısı doğalgaz bile o bölgeye gitmemiş. Çarpık yapılaşma nedeniyle.
“KENTİN PLANLANMASINI YAPACAĞIZ”
İlk adımlarının kentin planlanması olduğunu dile getiren CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, “İlk adımımız kentin planlanması. Bir harita çıkararak özellikle gelişme noktasında yıllardır sıkıntı yaşayan bölgelerimizin yeniden dönüşümünün sağlanması noktasında tecrübelerimizi Konak’a aktarmayı planlıyoruz. İkincisi tarihi ve yaşayan bir Konak olacak. 2 bin 500 tescilli binası, Agora, Kadifekale, Basmane’deki tarihi dokunun ön plana çıkarılması noktasında hizmet bekleyen ve bu hizmeti de ön plana çıkararak, süratle kent turizmine kazandırılması gereken bir çalışma. Özellikle Konak’ın tarihi kültürünün oluşturulması noktasında çalışma yürütmek ana hedeflerimizden birisi” dedi. 9 maddelik manifestolarının ana başlıklarını anlatmayı sürdüren Başkan Batur, çevre duyarlılığı yüksek bir kent olmayı hedeflediklerini de dile getirerek, sosyal belediyecilik anlayışını yaygınlaştıracaklarını belirtti.
“ORTAK AKIL ÇOK ÖNEMLİ”
 Rahat ulaşılabilen bir belediye ve belediye başkanı olacağı sözünü de veren Başkan Batur, “Kentin vatandaşın belediyeye ulaşması noktasındaki tüm bilgi işlemle ilgili vizyonlarımızı ve çalışmalarımızı Konak’a aktaracağız. Çevreci kent bilinci getireceğiz. Saha çalışmalarında çevreyle ilgili ve çevrenin duyarlılığıyla ilgili vatandaşı bilinçlendirmek ve sağlıklı bir yaygınlaştırma yapılması ana hedeflerimizden bir tanesi olacak. Sosyal belediyecilik ana hedeflerimizden bir tanesi. Halka dokunan sosyal belediyecilik anlayışını yaygınlaştıracağız. Kolay erişilebilen bir başkanlık ve yönetim anlayışı esas anlayışımız olacaktır. Sahada ilk tespitlerde belediyeye ulaşmakla ilgili bazı sıkıntıları yerinde tespit ettik. Bence belediye de belediye başkanı da rahat ulaşılabilen ve halka dokunabilen bir belediye olmalı.  Konak İzmir’in kalbi. Odalarla, STK’larla, hemşeri derneklerimizle tüm projelerde ortak aklı öne çıkaracak anlayışı sergileyeceğiz.  Hesap verebilir bir kent ve belediyecilik anlayışı sergileyeceğiz. Belediyemizin sayfalarında vatandaşımız her türlü konuda bilgi alabilecek. Her türlü hesabımızı da oradan açık ve net olarak görebilecekler. Konak’a değer katmamız gerekiyor. Git gide değerini kaybediyor. Hiçbir gelişme kaydetmeyen ilçe noktasına geldi. Dönüşümü ve kent içindeki tarihi yapıların ayağa kalkmasıyla protokol ilçesi olmayacak. Büyükşehir belediyesi ve diğer kamu kurumlarıyla Konak’ın daha yaşanabilir olması için elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Konak’ın daha da özgür olması için elimizden geleni çaba göstereceğiz. Özgürlüğü, yaşam tarzı, Atatürk ve Cumhuriyete bağlılığıyla biliniyor İzmir ve Konak. Özellikle çeperlerdeki sorunların çoğunu hallettiğimiz bir Konak vaat ediyorum. Kemeraltı İle ilgili çalışmaları doğru bulduğunu ancak inceleyip nasıl katkıda bulunacaklarını değerlendireceklerini dile getiren CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, “Belli saatten sonra Kemeraltı kapanıyor. Basmane, Agora ile birlikteliği olan tarihi çarşının hareketliliği önemli. Yapılan çalışmaları önemli. İnceleyeceğiz ve nasıl katkıda bulunacağımıza bakacağız. Bu zamana kadar yapılan çalışmaları da doğru buluyorum. Biz de elimizden ne geliyorsa hepsini yapacağız” dedi.
“ÜLKELERİNE DÖNSÜNLER” 
Suriyeli mültecilerin Konak’ta da ağırlık olarak bulunduğu ve yerel yönetim olarak ne yapılacağı sorusu sorulan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, “Bu arkadaşların memleketlerine gitmesi gerekiyor artık diye düşünüyorum. Hepsi çalışabilir noktada ama savaş nedeniyle göç etmişler. Herkes kucağını açtı ama bizim ekmek bekleyen, işgücü ihtiyacı olan çocuklarımız Suriyeli vatandaşların çalıştırılması doğru bir yaklaşım değil. Bu devlet politikası noktasında yerelde yapılabilecek şeyler sınırlı. 25 bin Suriyeli mülteci var. Çözüm noktasında neler yapılacağını irdeleyip elimizden geleni yaparız. Kanayan ve büyüyen bir yara. Her gün daha fazla sorun olarak karşımıza çıkıyor, daha da büyüyecek” değerlendirmesini yaptı.
Aday adaylığı süreci ve parti içi yarışın sona erdiği vurgusunu da yapan CHP Konak Belediye Başkan Adayı Abdül Batur, büyükşehir adayı Tunç Soyer’in etrafında birleşerek partilerinin başarısı için çalışacakları sözünü vererek,  “Konak Belediye başkanlığı için görev tebliğ edildikten sonra özellikle ilk adaylığım açıklandığı dakikadan itibaren CHP Konak örgütü başta olmak üzere hepsi beni bağırlarına bastı. Hemen sahaya çıkma nezaketinde bulundular. En önemlisi de artık hiçbir çatlak ses olmadan sahaya çıkmış ve vatandaşlarımıza Konak ile ilgili yapacaklarımızı anlatmaya başladık. Örgüt belediye başkanlığı ortaklığını Konak’ta da sağladık. Aday adaylığı süreci parti içi bir yarıştı. Birbirinden değerli arkadaşlarımız vardı. Hepsi birbirinden değerli idi. Partiye ve bu kente emek veren kendilerini kanıtlamış insanlardı. Sayın Soyer görevlendirildi. Biz de bu noktadan itibaren yeni büyükşehir adayımız sayın Soyer’in yanında görev almaya ve birlikte omuz omuza mücadeleye hazır olduğumuzu ifade ettik. Sahaya inerek çalışmalarımıza başladık. Bizlere güven telakki eden MYK, PM üyelerimize, il başkanımıza ve ilçe yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Mevcut başkanlığımda bana yardımcı olan meclis üyesi, ilçe yöneticisi arkadaşlarımız, muhtarlarımıza, STK temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Bu başarı bizim değildi sadece. Ortak akılla çalışmamızın sonucuydu.”
GRUŞÇU: BATUR BİZİM İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN
Partisinin Konak adayına tam destek veren CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “ İzmir ve Konaklı hemşehrilerimize adilane ve eşit şekilde hizmet edecek olmasının heyecanı içindeyiz. Konak finans, kültür, tarih başkenti. Önemli bir bölge Konak. O yüzden İzmir’in anatomisinde kan pompalayacak şekle getirilmesi için Konak’ın, canla başla çalışacağız. Abdül başkanımız gece gündüz çalışmayı seven bir başkan adayı. O yüzden bizim için biçilmiş kaftan oldu. Yapmamız gereken örgütümüzle adayımızla el ele kol kola vererek, mücadeleyi her sokakta vermek, her insanın elini sıkarak, gözünün içine bakmak. Örgüt ve halkla belediye başkanı ilişkisinin en iyi örneğini vereceğiz. Konak’ta bu dönem güzel işler yapacağız ” diye konuştu. 
 
 

Diğer Haberler

Çelik: Dünya duydu  Kılıçdaroğlu duymadı  

Çelik: Dünya duydu Kılıçdaroğlu duymadı  

AK Parti Sözcüsü Çelik, Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de olmadığı”...

Bahçeli’den Marmara Depremi açıklaması

Bahçeli’den Marmara Depremi açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. yılı dolayı...

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Adaleti sağlamak hepimizin ortak görevi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Adaleti sağlamak hepimizin ortak görevi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu "Bedeli ne olursa olsun adaleti sağlamak hepimizi...

'Müşterek Harekt Merkezi' açıklaması

'Müşterek Harekt Merkezi' açıklaması

Milli Savunma Bakanlığınca, Şanlıurfa'ya gelen ABD'li 6 kişilik heyet ile Müşter...

Kılıçdaroğlu’ndan erken seçim açıklaması

Kılıçdaroğlu’ndan erken seçim açıklaması

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, gündemlerinde erken seçimin olmadığını belirtere...

Erdoğan'dan partililere bayram mesajı

Erdoğan'dan partililere bayram mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birçok ayrılıklar şunlar bunlar vesaire gib...