Türkiye’yi tehdit etmek diplomatik bir rezalettir

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Trump’ın Türkiye’nin Suriye’de planladığı operasyonla ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin, “ Türk milletini tehdit etmek diplomatik bir rezalettir” dedi

Türkiye’yi tehdit etmek  diplomatik bir rezalettir
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin yeni yasama yılının ilk Meclis grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Meral Akşener, İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda Fırat’ın doğusuna yapılması planlanan operasyona değindi. Terörün parti farkı gözetmeksizin ortak hedef olması gerektiğini ifade eden Akşener, “Bu mücadele sadece yurt içinde değil, tehdidin şekil ve kaynağına göre, yurt dışında da sürdürülmelidir” diye konuştu.
ABD Başkanı Donald Trump’ın operasyona ilişkin açıklamalarını eleştiren Akşener, şöyle devam etti:
“Biliyoruz ki iktidar, Türkiye’nin meselelerini gereken ciddiyetle, doğru biçimde yönetemiyor. Ancak, dün ülkemizin muhatap kılındığı küstahlık, farklılıklarımızı ve iç siyasette yaşadığımız tüm tartışmaları bir yana bırakmayı gerektiriyor. Gün, böyle bir gündür. ABD Başkanı Trump’ın, Türkiye’nin Suriye’de planladığı güvenli bölge operasyonuyla ilgili dün akşam yaptığı açıklama, her şeyden önce devlet ciddiyetiyle bağdaşmaz. Bu bir küstahlık abidesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomisini ve Türk milletini tehdit etmek, açık söylüyorum, diplomatik bir rezalettir. Bu tür bir yaklaşım ve özellikle ekonomik tehditler karşısında ‘dostluk ve müttefiklik’ kavramları ağır yara almıştır.”
CEVAP TERÖR KORİDORUNU YARMAKTIR
İsmet İnönü’nün, “Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır.” sözlerini anımsatan Akşener, “Sayın Trump’a sesleniyorum; bu hep böyle olmuştur, böyle de olacaktır. Suyu çıkmış arkadaşlık ilişkileri, bu gerçeği değiştiremez” dedi. Trump’ın hadsizliğine en net ve en uygun cevabın, Fırat’ın doğusuna girip terör koridorunu yarmak olacağını vurgulayan Akşener, “Milletimizin de bizim de beklentimiz budur. Trump’ın ‘koşullarını ben belirledim, sadece IŞİD ile savaşabilirsiniz’ hadsizliğini, mutlaka YPG, PKK ve PYD’yi oradan atarak tersine çevirmek zorundasınız. Trump’ın bu hadsiz sözlerini yüzüne vurmak zorundasınız. Biz askerimizin devletimizin yanındayız” şeklinde konuştu.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomik paketleri de eleştiren Akşener, ortada tozpembe hayallerden, temennilerden oluşan bir metnin olduğunu ancak bunun adına program denilmesinin mümkün olmadığını savundu. Akşener, Türkiye’de “Ekonomik kriz bizi etkiledi.” diyen ailelerin oranının yüzde 72’ye, “Harcamalarımı kısmazsam borcum döndürülemez hale gelir.” diyenlerin oranının yüzde 67’ye, işini kaybetme korkusu yaşayanların oranının ise yüzde 44’e çıktığını kaydetti.  AA


 

Diğer Haberler

YPG “bölgeden”  çıkarsa karşı çıkmayız

YPG “bölgeden” çıkarsa karşı çıkmayız

BBC’ye konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Rusya YPG unsurlarını Suriye...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mücadelemizi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mücadelemizi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’nin kuzeyi barış pınarlarıyla yeniden yeşerene, h...

Akşener’den toplantıda Suriye açıklaması

Akşener’den toplantıda Suriye açıklaması

Akşener, “Hiçbir senaryo, parçalanmış bir Suriye kadar kanlı değildir. Hiçbir se...

“Komşu ülkeler bizi yalnız bırakmıyor”

“Komşu ülkeler bizi yalnız bırakmıyor”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran’da 66.’sı düzenlenen Doğu Akdeni...

Rusya’dan harekat açıklaması  geldi

Rusya’dan harekat açıklaması geldi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye Milli Ordusuyla birlikte Suriye’nin kuzeyinde...

Bölge teröristlerden tamamen temizlenmeli

Bölge teröristlerden tamamen temizlenmeli

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Barış Pınarı Harekatı’nın, bölgenin tamamı te...