Artıklardan sanat eseri yaptılar

Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, artık materyallerden çeşitli sanatsal obje tasarımları yaparak, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde sergiledi

Artıklardan sanat eseri yaptılar

Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) yılsonu sergisi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü giriş holünde sergilendi. Artık materyallerin sanatsal üretimde kullanımı ve sanatsal kavramların üretime yönelik olarak irdelenmesi hedefiyle düzenlenen sergi, öğrenci, öğretmen ve velilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Sergiye katılan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, öğrencilerin çevreye karşı olan duyarlılıklarının sanata dönüşmesini heyecanla izlediğini belirterek kullanmadığımız atık gazetelerin tablo haline gelmesi,  etrafımızda çöp dediğimiz nesnelerin birer sanat eserine dönüşmesi öğrencilerimizin çevreye olan duyarlılıklarının en güzel örneği. Emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum diyerek sergi açılışını gerçekleştirdi.

SANAT VE EĞİTİM

Serginin açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Vargeloğlu, “Bilsem, özel yetenekli öğrencilerimizin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmadan bireysel yeteneklerini geliştirmek ve bunu en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Her insan, hayata birçok yetenekle donatılarak başlar. Bilsem, üstün yetenekli bireylerin yeteneklerini hızla keşfetmek, geliştirmek ve topluma katkıda bulunmalarını sağlamak için kurulmuştur” diyerek bilim ve sanatın eğitim merkezlerindeki önemini vurguladı.

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Yaptığı konuşmada velilere de seslenen Vargeloğlu, “Çocuklarınızın yeteneklerini keşfetme serüveninde onların en büyük yol göstericisi sizlersiniz. Unutmayın! Her çocuk özeldir. Çocuklarınızın faydalı ve mutlu birer birey olarak hayatlarına devam edebilmesi için yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanıyın. Bugün burada, bu özel yetenekli çocuklarımızın neler yapabildiğine birlikte tanık oluyoruz. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yalnızca akademik değil, aynı zamanda sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal anlamdaki gelişimlerinde de onları her daim destekleyeceğiz.” diyerek serginin yapımı ve hazırlanmasında emeği geçen tüm öğrenci, öğretmen, veli ve okul yöneticilerine teşekkür etti.

GÖZ DOLDURDU

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin büyük bir özveriyle hazırladıkları eserler arasında ‘Lunapark’, ‘Figürler’, ‘Ağaçlar’, ‘Mektuplar’ ve ’Portreler’  başlıklı pek çok sanat eseri göze çarpıyor. Gözleme dayalı çizim, figür, plan, renk, bütünlük, kolaj, perspektife dayalı planlama, hareket, doku, renk, leke gibi pek çok tekniğin bir arada kullanıldığı eserler arasında dünyanın gelmiş geçmiş en önemli savaş karşıtı resmi olarak kabul edilen Picasso’nun ikonik tablosu Guernica’nın karışık teknikle yeniden yorumlandığı eser de göz doldurdu.

Yaratıcı Çocuklar Derneği ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğinde düzenlenen  “Sanat” konulu 11. Karikatür Yarışması Ortaokul Grubunda birinci olan Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Efe Arıkan’ın karikatürü ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. AA/İZMİR

Diğer Haberler

Kesintisiz Engel

Kesintisiz Engel

Engeli bulunan okul çağındaki çocukların birçoğu, kayıt olacak okul bulamıyor. H...

Kemeraltı'nda çalışmalar ne zaman bitecek?

Kemeraltı'nda çalışmalar ne zaman bitecek?

Büyükşehir’in Kemeraltı’nda başlattığı, çarşıyı su baskınlarından koruyacak alty...

Tarıma tam destek

Tarıma tam destek

Mültecilerin iş gücü kalitesinin artırılmasını amaçlayan projenin toplantısına k...

Dünya denizlerini önce gezdi sonra yazdı

Dünya denizlerini önce gezdi sonra yazdı

Deniz tutkunu olan ve iş hayatına son verdikten sonra aldığı teknesiyle dünya de...

Müzikle terapi için kampta buluştular

Müzikle terapi için kampta buluştular

Zamanla geri plana itilen müzikle terapinin modern bilimsel yaklaşımlarla ele al...

Medical Park İzmir Hastanesi'nden 23 engelli  vatandaşa istihdam

Medical Park İzmir Hastanesi'nden 23 engelli  vatandaşa istihdam

Hasta hizmetleri, proje ve veri madenciliği gibi bir çok bölümde 23 engelli vata...