Engelsiz dostluklar eşleştirme ile kuruldu

Zihinsel engelliler ile gönüllülerin arkadaşlık projesi olan ‘Best Buddies Turkey’, Ege Bölgesi’nde ilk kez İzmir Bergama’da başladı. BerKM’deki etkinlik, Bergama Belediyesi Kent Orkestrasının konseriyle başladı

Engelsiz dostluklar

eşleştirme ile kuruldu

Bergama Belediyesi, Bergama Kaymakamlığı ve Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaş olarak destek verdiği çalışmanın ‘eşleştirme töreni’, Bergama Kültür Merkezinde (BerKM) yapıldı. 350 kişinin katıldığı eşleştirme töreninde, engelliler ve engelsizler arasında 15 yeni arkadaşlık kuruldu. 48 ülkede 28 yıldır faaliyetlerini 1 milyonun üzerinde gönüllü ile sürdüren ve özel gereksinimli bireylerle, gönüllüler arasında arkadaşlık kuran Best Buddies Turkey Sosyal Sorumluluk Projesi, Türkiye’de İstanbul, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’dan sonra Ege Bölgesinde ilk olarak İzmir Bergama’da hayata geçti. Bergama 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden projeye gönüllü olan 140 öğrenci de BerKM’de düzenlenen törene dahil oldu.

EŞLEŞTİRME HEYECANI

BerKM’deki etkinlik, Bergama Belediyesi Kent Orkestrasının konseriyle başladı. Daha sonra 15 gönüllü öğrenci ile engelli “buddy”ler arasında arkadaşlık köprüsü kuracak ilk adım olan eşleştirme gerçekleştirildi. Bir ay süren başvuru sürecinde yüz yüze görüşmeler yapılarak kriter eşleştirmesi tamamlanan gönüllülerin, eşleştirme anındaki coşkusunu seyirciler de heyecanla takip etti. Yaşları, ilgi alanları, oturdukları yer ve cinsiyet kriterleriyle belirlenen eşleştirmelerde ise ilk eşleştirmeyi Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç yaptı. Başkan Gönenç, “Dünyada iyi şeyler de oluyor. Böyle değerli bir işe Bergama olarak biz de ortak olduk. Bu projeyle birlikte sağlam arkadaşlıklar kurulacağını umuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

ÖMÜR BOYU SÜRECEK

Eşleştirme törenine katılan Best Budies Turkey Elçisi Gözde Atasoy konuşmasında, “6 yıldır Best Buddies bünyesinde gönüllü olarak yer alıyorum. Benim de bir ‘buddy’im var. Adı Müge. Bugün burada temeli atılan arkadaşlıklar ömür boyu sürecek. Hepinizin hayatında çok kıymetli anlar ve anılar olarak kalacak” dedi. Best Buddies Turkey Eş Proje Koordinatörü Sercan Duygan ise, geçen ay Bergama’da yapılan tanıtım toplantısının ardından Ege Bölgesindeki birçok okuldan başvuru aldıklarını aktardı. Törende 5 yılı aşkın süredir gönüllü proje yönetimi yapan Best Buddies Turkey Eş Proje Koordinatörü Recep Altınordu’ya ABD Best Buddies Merkezi Proje Kurucusu Anthony Kennedy Shriver’dan gelen bir plaket verildi. Plaketi bir engelli annesi olan Hatice Çelikcan kendisine takdim etti. Çelikcan, çocukları için hayata geçen bu çapta bir sosyal sorumluluk çalışmasının, kendisi için tarifi zor bir teşekkürü olduğunu kürsüden dile getirdi.

ERKEKLER KONSOL OYNADI

15 gönüllü öğrenci ile özel gereksinimli kişiler bir araya gelerek eğlenceli bir gün geçirdi. Rehabilitasyon merkezindeki derslerinden çıkan ‘buddy’ler Ali Efe Özçelik ve Gamze Anuk kendilerini bekleyen arkadaşları ile kafede buluşup sohbet etti. Projede gönüllü olarak görev alan Bergama 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Erdeniz Dural ile buddy Ali Efe Özçelik kahve içerken ortak yönlerinden biri olan konsol oyunlarından konuştu. Konuşma, iddialı bir maç yapmak için konsol oynamaya dönüştü. Buddy Ali Efe Özçelik gönüllü arkadaşı Erdeniz’i konsol oyununda 5-0 gibi rahat bir skorla yenerken buluşma bir daha ki etkinlikte buluşmak ve sosyal medyada görüşmek üzere sona erdi. Proje ‘buddy’si Gamze Anuk ve proje gönüllüsü İrem İkiz ise birlikte alışverişe çıktı. Gün boyu gezen ikili birbirlerine hediye almayı ihmal etmedi. Onlar da diğer arkadaşları gibi gün sonunda bir daha ki etkinlikte görüşmek üzere ayrıldı.

5-0 GALİP GELDİ

Projede gönüllü olarak görev alan Bergama 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Erdeniz Dural (17), “Best Buddies Turkey projesine İzmir’de ilk defa bizim okulumuz katıldı. Birçok gönüllü arkadaşımız ile birlikte bu projeyi yürütmekteyiz. Başımızda İngilizce öğretmenimiz Özcan Çiçek var. Şu anda projenin koordinatörlüğünü kendisi yapıyor. Eşleşme sürecinde tüm gönüllü arkadaşlarımızın çeşitli aktivitelerinin yazıldığı bir program var ve bir süreç oluştu. Örneğin ben futbol oynamak, playstation oynamak, gezmek ve kafeye gitmek gibi sosyal aktivitelerimi yazdım. Aynı şekilde bizim eşleşeceğimiz ‘buddy’lerimizin de böyle sosyal aktiviteleri alındı. Aktiviteleri uyuşanlar birbiriyle eşleşti. Benim de Ali Efe Özçelik isimli bir ‘buddy’im oluştu. Çok mutlu oldum. Kendisi de benim gibi futbol oynamayı, playstation oynamayı ve gezmeyi çok seviyordu. Bu üç özellikten dolayı onunla eşleştik. Bugün ilk kez buluştuk. Birlikte kahve içtik ve bana meydan okudu. ‘Playstation oyununda seni yenerim’ dedi. Oynadık ve kendisine 5-0 yenildim. Olsun, onunla güzel vakit geçirdiğim için çok mutlu oldum” diye konuştu.

BİRÇOK ORTAK YÖNÜMÜZ VAR

Projede gönüllüsü Bergama 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11 .sınıf öğrencisi Buse Taş (16) da, “Proje gönüllüsü ve aynı zamanda yönetim ekibi ğyesiyim. Benim de bir ‘buddy’im var. ‘Buddy’im ile hobilerimize göre eşleştik. İkimiz de sohbet etmeyi, sinemaya gitmeyi ve fotoğraf çekilmeyi çok seviyoruz. Eşleştiğimiz günden beri haftada bir yada iki defa telefonla konuştuk ve bugün ilk defa buluştuk. Buluşmada önce kahvemizi içtik ve ardından alışveriş yapmaya gittik. Çok eğlenceliydi ve ben onu çok sevdim” diye konuştu.

BİZ BU PROJEYİ ÇOK SEVDİK

Bergama’da faaliyet gösteren Özel Eğitim ve Özel Rehabilitasyon Müdürü ve aynı zamanda Psikolog olan Ramazan Kayrak da şunları söyledi: “Best Buddies Projesi gerçekten içerik olarak iyi düşünülmüş, kapsamlı ve mümkün olduğunca engelli bireylere karşı çok aktif bir sosyal sorumluluk projesi anlamı taşıyor. Biz bu projeyi gerçekten çok sevdik. Çünkü içerisinde insan sıcaklığı var.” Best Buddies Turkey Projesinin Bergama ayağını oluşturan ve aynı zamanda pilot okul olan Bergama 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri proje ile ilgili kendi aralarında bir ekip oluşturdu. Proje Gönüllüsü Sudenur Uçanlar, “Özel gereksinimli bireyler ile gönüllüleri arkadaşlık yapan bir sosyal sorumluluk projesidir. Öncelikle proje bize geldiğinde çok heyecanlandık ve çok da mutlu olduk. Hemen gönüllü olduk. Daha sonra Edirne’den Best Buddies Turkey ekibi bizi bilgilendirmek için Bergama’ya geldi ve bir çalıştay yaptık. Çalıştaydan sonra Bergama’da bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Herkes çok memnun kaldı” dedi. 

 

Diğer Haberler

Savaşın enkazından  güneşin kadınlarına

Savaşın enkazından güneşin kadınlarına

Türkiye’deki yaşama adapte olmaya çalışan mülteci kadınlar, bir grup gönüllü tar...

Minik Hiranur yutkunursa ölecek

Minik Hiranur yutkunursa ölecek

Gaziantep'te yaşayan 1,5 yaşındaki minik Hiranur, yaşadığı talihsizliklerin ardı...

Çocuklarım okusun!

Çocuklarım okusun!

Down sendromlu kızları Irmak’ın ihtiyaçlarını karşılamak ve geçimlerini sağlamak...

İhtiyaç sahiplerine  ‘EL’ uzatıyorlar

İhtiyaç sahiplerine ‘EL’ uzatıyorlar

İzmir Enternasyonal Fuarı’na da katılan Robot El Derneği İzmir Grubu; parmağını,...

Engelsiz Efe

Engelsiz Efe

İzmir’de yaşayan 54 yaşındaki Osman Ertöz, 2 yaşında geçirdiği çocuk felci sonuc...

Amansız hastalığa yakalanan küçük Sevim günden güne eriyor

Amansız hastalığa yakalanan küçük Sevim günden güne eriyor

Gaziantep’te milyonda bir görülen metakromatik lökodistrofi (MLD) hastası olan 3...