Gelecek ile geçmişi buluşturan koro

Çanakkale merkeze bağlı Civler köyünde ’Gelecek Geçmişi ile Buluşuyor’ isimli projeyle oluşturulan koroda köy çocukları ile yetişkinler birlikte çalıp birlikte söylüyor

Gelecek ile geçmişi buluşturan koro

İstanbul’dan gelerek Çanakkale’nin Civler köyüne yerleşen emekli müzik öğretmeni Sıdıka Tatlıgil, mesleğini köyün çocukları için değerlendirmek istedi. Tatlıgil ilk zamanlar köy çocuklarına gitar ve bağlama dersleri verdi. Daha sonra Tatlıgil’e köyün yetişkinleri de başvurarak kendilerinin de kurs almak istediklerini söyledi.

Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile irtibata geçen Tatlıgil, ’Gelecek Geçmişi ile Buluşuyor’ isimli projeyi sundu. Daha sonra gerekli onayı alan Tatlıgil ve kursiyerleri hafta içi her akşam 2 saat boyunca çalışıyor.

Taşımalı sistemden dolayı kapanan Civler İlkokulunun bir sınıfını tamir edip boyadıktan sonra kursiyerler derslere başladı. 6’sı çocuk, 6’sı yetişkin erkek, 13’ü kadın olmak üzere toplam 25 kursiyerin bulunduğu koroya kursiyer olmayan köylüler de katılım gösteriyor.

Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak, 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında Civler köyünde bir eğitim başlatmak istediklerini belirten Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yasemin Topçu Şenol, "Sıdıka Tatlıgil öğretmenimiz buraya yerleşmiş ve birlikte çocuklarla başladık. Çocuklara gitar ve saz kursuyla başladık. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında da bunu projeye çevirmek istedik. 2 yıl önceki etkinliğimizde gençlerin konserinde, yetişkinler bizden böyle bir şey talep ettiler. Biz de niye olmasın dedik ve onlara bu eğitim fırsatını vermek istedik. Tabi Sıdıka Tatlıgil öğretmenimiz önderliğinde şu an kapanmış bir okul, Civler köyü ilkokulu. Öğretmenimiz ve eşi tadilat yapıyorlar, düzenliyorlar ve burayı eğitim hane haline çeviriyorlar ve biz bunun devamının da gelmesini istiyoruz. Bu binanın tamamen köye ait bir eğitim hane olmasını istiyoruz" diye konuştu.

"Gelecek Geçmiş ile Buluşuyor projesi hem gençlerimiz saz, gitar çalıyorlar. Erkeklerimiz saz çalıyor, kadınlarımız söylüyor" diyen Şenol, "Masallar anlatıyorlar, geçmişte yaşadıklarını anlatıyorlar. Güzel bir etkinlik oldu, biz de çok mutluyuz o anlamda, kurumumuz adına da, Milli Eğitim adına da. Toplamda 30 saate yakın ders veriyoruz. 25 öğrencimiz var, bunun 6’sı çocuk, 6’sı erkek yetişkin geri kalanı da bayan ağırlıklı. Ancak kayıtsız olan öğrencilerimiz de gelmeye başladı, kayıtsız olan kursiyerlerimiz de başladı gelmeye. Bu da bizi mutlu ediyor tabi, 25 kişi ile başladık bugün burada daha da kalabalığız daha da devam edecek" şeklinde konuştu.

Şenol, "17 Kasım 2017 tarihinde başladı bu yılki 2017-2018 eğitim-öğretim yılında başladı, yazın bitecek Haziran döneminde. Tabi köylülerimizin de tarla işleri, hayvanla uğraşıyor zaten köylümüz çoğalmadan bitireceğiz Haziran sonunda. Tabii yine bir etkinlikle bitireceğiz, yine bir faaliyetimiz olur. Köy kahvemiz var, köy meydanında inşallah Sıdıka hanım ve öğrencilerimize birlikte planlama yaparız" dedi. (İHA)

Diğer Haberler

Meme kanserine estetik çözüm

Meme kanserine estetik çözüm

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hidayet Çatal, meme kanserine yakalanan veya kanser...

Durmak bilmiyor

Durmak bilmiyor

Çalıştığı birçok 5 yıldızlı otelde baş aşçılık yapan Nejdet Polat, başarının sır...

Kadınların ressamı

Kadınların ressamı

Ressam Hebrar Hülya Çelik, karakalemde yakaladığı başarıyı yağlı boyada da sürdü...

Çocuk bakanlığı çağrısı

Çocuk bakanlığı çağrısı

Türkiye’de kayıp çocuk vakalarına ilişkin gerekli önlemlerin alınmadığını kayded...

İzmirli Can’dan  Türkiye rekoru

İzmirli Can’dan  Türkiye rekoru

İzmir’de yaşayan Can Gökmen isimli öğrenci LGS’de 500 tam puan rekoru ile önemli...

Kısa sol bacağı ameliyatla uzatıldı

Kısa sol bacağı ameliyatla uzatıldı

Doğuştan kalça çıkıklığı olan İzmirli Yılmaz Kulaç, 58 yıl boyunca yaşamını bir...