Hayalini gerçekleştiriyor

Yazar Umut Kısa’nın açmış olduğu ‘Kitap Koala’ sitesine bir uğrayın deriz. Çünkü orada büyük bir kitap deryası var. Bu siteyi anlamlı kılan ise yazarımızın küçükken hayalini kurduğu, ‘Hayvan Ambulansı ve Tedavisi’ sistemini finanse etmek için kurmuş olması

Hayalini gerçekleştiriyor

SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER

“Küçükken en büyük hayalim; bir hayvan ambulansı olsun, yaralananları tedavi etsindi” diyen kişi Kitap Koala sitesini açarak kitap satışı gerçekleştiren Yazar Umut Kısa. Kısa’nın siteyi açmasındaki en büyük amaç ise satılan kitabın gelirini tüm hayvanlar için kullanmak. Küçükken kurduğu bu hayali şimdi gerçekleştirmek isteyen Kısa, Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilmek için kitapseverler ile hayvan severleri bu yardım kampanyasına davet ediyor. Kısa, “Unutmayın kötü olan ticaret değil, kötü olan ticaretin kimin çıkarlarına hizmet ettiğidir. Kısacası aynı ticaret birçok hayvanın acısının dinmesini de sağlayabilir” diyerek duyarlı tüm vatandaşlara seslendi.

KAPİTALİZM EVRİLMELİYDİ

“Değişiyoruz ve gelişiyoruz” diyerek sözlerine başlayan Kısa, küçükken ki en büyük hayalinden bahsederek şöyle aktardı: “ Küçükken en büyük hayalim; bir hayvan ambulansı olsun, yaralananları tedavi etsindi. Küçük ama başka canlıların acılarını dindirebilecek bir hayal. Sonra bundan 5-6 yıl önce Animal Planet kanalında, Hayvan Kurtarma Timi’nin çalışmalarını fark ettim. İlk sorduğum soru ‘Neden bizde yok?’ oldu. Zor durumda olan hayvanları tedavi ediyorlar ve acılarını dindiriyorlardı. Köpekler, kediler, atlar, koyunlar, kuşlar ve daha nicesini. Ne kutsal bir iş değil mi? Uzun süre bunu nasıl yapabileceğimi düşündüm. Tüm bunların finansmanı nasıl sağlanırdı? Sponsorluk finansmanı ya da bağışlar istikrarlı değildi. Para ödemeniz gereken insanları, yapıları, cihazları sürdürülebilir kılmak pek de mümkün değildi. Yıllar sonra kurumların sosyal sorumluluk yaptığı bir modelde değişim gerekiyordu. Yani kapitalizm evrilmeliydi. Bunu düşünerek yaklaşık 20 arkadaşımla beraber bu girişimin altına girmeye karar verdik.”

SARILMAK NE DE BÜYÜK İHTİYAÇ

İnsanların okumasını sağlayacak bir proje bulduklarını ve Kitap Koala fikrinin nasıl ortaya çıktığını söyleyen Kısa, “Finanse etmek için de bir model bulduk. Hem finansmanı hem de yaptıkları fayda yaratmalıydı. İşte bu yüzden insanların okumasını sağlayacak; Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek bir fikir bulduk. Bunun üzerine isimlendirmenin nasıl olacağını düşündük. Dünyada adaptasyonu en düşük olan hayvan ‘koala’dır. Üstelik çok şirin ve sarılan bir hayvandır. Okaliptus ağacı olmayan hiçbir yerde yaşayamaz ve sadece okaliptüs ile beslenir. O yüzdende okaliptusa sıkı sıkıya sarılır. Sarılmak ne de büyük ihtiyaç değil mi? Bizim koalamız kitap kovalasın istedik, o yüzden de kitap ve koala sözcüklerini birleştiren, insanların okumasını sağlayan ve de Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek bir site kurmaya karar verdik. www.kitapkoala.com adındaki sitemizde her türden kitap satılacak” dedi.

BİRÇOK HAYVANIN ACISI DİNECEK

Okurlara seslenen ve bağış istemediklerini dile getiren Kısa, “Sizden bağış istemiyoruz çünkü bağış istikrarlı ve sürdürülebilen bir model değil. Eğer sokakta acı çeken hayvanların acılarını dindirmek ve tedavilerine destek olmak istiyorsanız zaten normalde satın almak istediğiniz kitapları www.kitapkoala.com’dan alın. Bu sayede hem kitap okumuş hem de planladığımız sistemi kurmaya yardımcı olmuş olursunuz. Belki, yüzyıllarca devam edecek bir sistemin de mimarları arasında yer alabilirsiniz. Şimdi kitap almanız gerekmiyor sadece paylaşarak da destek olabilirsiniz. Unutmayın kötü olan ticaret değil, kötü olan ticaretin kimin çıkarlarına hizmet ettiğidir. Kısacası aynı ticaret birçok hayvanın acısının dinmesini de sağlayabilir. Hepinizi kitap okumaya davet ediyoruz” diye aktardı.

SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK? 

Vatandaşların bağış yapmayacaklarına dikkati çeken Yazar Umut Kısa, sistemin nasıl çalışacağına ilişkin ise şunları söyledi: “Kitap Koala bir ticari şirket gibi çalışacaktır. İlk 1 yıl zarar etmesini öngörüyoruz. İlk yatırım maliyetleri, görünürlük reklam maliyetleri, işletim maliyetleri oldukça yüksek olan bu sistemin geçici finansmanı Sola Unitas Academy tarafından üstlenilmiştir. Planlamada yaklaşık olarak bir yıl için 200 bin TL bütçe ayrılmıştır. Ancak ilk yılın sonunda kâra geçmeye başlayacağımıza inanıyoruz. Uyguladığımız rekabetçi indirim oranları rakiplerinden genellikle daha yüksek. Yayınevine bağlı olarak diğer birçok internet sitesine göre daha yüksek indirimlerle ürün alabilirsiniz. Herhangi bir bağış yapmayacaksınız. Sadece isterseniz kitap satın alabilirsiniz. Sokak hayvanları için kurulacak sisteme ait maliyet kitaplara ödediğiniz tutardan değil, karlılıktan aktarılacaktır. İşlem hacmimiz yükseldiğinde alış maliyetleri ve kargo maliyetleri yüzde 10 -15 daha avantajlı hâle gelecektir. Ancak bir ticari şirket gibi hem sistemin büyümesine hem de işletim giderlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim bir gün de tüm Türkiye’ye erişmemizi sağlayacak. Büyüme için yüzde 50, sokak hayvanları için yüzde 50’lik kâr aktarımı planlamaktadır. Sistem bu iki amaç dışında hiçbir zaman kimseye kâr dağıtımı yapmayacaktır. Sistemin ana amaçlarından bir diğeri başka firmaları da benzeri iş modeli kurmaya özendirmektir.”

YA BAŞARAMAZSANIZ? 

Başarısızlıktan korkmadıklarını belirten Kısa, “Tüm büyük hedefler başarısızlıklarla gerçekleştirilir. Kabaca planlamamız da aylık 30-40 bin TL’lik bir bütçenin bir ambulans ve ekibini finanse edebileceğine inanıyoruz. 1 yıl içinde ilk ambulansı alacağımızı tahmin ediyoruz. Ancak eğer bu rakamlara ulaşamazsak ve öngörülerimiz gerçekleşmezse sisteme yatırılacak olan tutarı kolaylıkla HAYTAP gibi hayvanları gerçekten önemseyen derneklere bağışlayabiliriz. Başarısız olmanın mümkün olduğunu bilmekle birlikte başarısız olacağımızı düşüneceğimiz bir yolda da değiliz” dedi.

Diğer Haberler

Kemeraltı'nda çalışmalar ne zaman bitecek?

Kemeraltı'nda çalışmalar ne zaman bitecek?

Büyükşehir’in Kemeraltı’nda başlattığı, çarşıyı su baskınlarından koruyacak alty...

Tarıma tam destek

Tarıma tam destek

Mültecilerin iş gücü kalitesinin artırılmasını amaçlayan projenin toplantısına k...

Dünya denizlerini önce gezdi sonra yazdı

Dünya denizlerini önce gezdi sonra yazdı

Deniz tutkunu olan ve iş hayatına son verdikten sonra aldığı teknesiyle dünya de...

Müzikle terapi için kampta buluştular

Müzikle terapi için kampta buluştular

Zamanla geri plana itilen müzikle terapinin modern bilimsel yaklaşımlarla ele al...

Medical Park İzmir Hastanesi'nden 23 engelli  vatandaşa istihdam

Medical Park İzmir Hastanesi'nden 23 engelli  vatandaşa istihdam

Hasta hizmetleri, proje ve veri madenciliği gibi bir çok bölümde 23 engelli vata...

Otizmli gencin YKS’de başarısı

Otizmli gencin YKS’de başarısı

Tire’de okuyan otizmli öğrenci Yüksek Öğretim Kurumları sınavında (YKS) tarihi b...