İhtiyaç sahiplerine ‘EL’ uzatıyorlar

İzmir Enternasyonal Fuarı’na da katılan Robot El Derneği İzmir Grubu; parmağını, elini ya da kolunun bir kısmını kaybetmiş bireylere ücretsiz olarak robot eller tasarlayarak onlarca kişinin yüzünü güldürdü

İhtiyaç sahiplerine  ‘EL’ uzatıyorlar
YUSUF ÇAĞIRTEKİN- ÖZEL HABER
87. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın en önemli katılımcılarından biri de Robot El Derneği İzmir Grubu’ydu. İçerisinde doktor, mikro el cerrahı, psikolog, fizyoterapist, mühendis ve mühendislik öğrencilerinden oluşan 160 kişilik bir ekip olan grup, genellikle parmak, el ya da kollarının bir kısmını kaybetmiş çocuklar için çalışmalar yapıyor. Ürettikleri robot eller ile protez yaşına gelene kadar çocukların kas gücünü korumayı amaçlayan grup, talep olması halinde yetişkinlerden gelen talepleri de karşılamaya gayret gösteriyor. 87. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda yer alan Robot El İzmir Grubu adına açıklamalarda bulunan grup üyelerinden Aybike Kocatürkmen, “Hedefimiz yaptığımız robot elleri geliştirip, her türlü ihtiyaca cevap vermek” dedi.

ÇOCULARA YARDIM EDİYORUZ
Parmak, el veya kolunun bir kısmını kaybetmiş ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak robot el yaptıklarını söyleyen Aybike Kocatürkmen, “Robot el diyoruz ama yardımcı protez olarak geçiyor.  Genelde çocukları tercih ediyoruz çünkü protez yaşına gelinceye kadar koldaki kas gücü kaybını en aza indirmek, stabil tutmak istiyoruz. Yaptığımız robot eller bir oyuncak görünümünde olduğu için bu sayede daha çok kullanıyorlar. Yetişkin vakalarda da talep olursa onlara da robot eller yapıyoruz. Yaptığımız robot ellerin tamamen mekanik bir sistemi var. Herhangi bir elektriksel tarafı yok çünkü elektrikli olanlar biraz daha masraflı oluyor. Biz ise gönüllülerden oluşan bir ekibiz ve bu işi tamamen ücretsiz bir şekilde yapıyoruz” diye konuştu.
GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ
Şu anda gönüllü olarak çalışan 160 kişilik bir ekipten oluştuklarını dile getiren Aybike Kocatürkmen, “40 tane aktif üyemiz var. Bu üyelerimizin içerisinde doktorlar, mikro el cerrahları, psikologlar, fizyoterapistler, mühendisler ve benim gibi mühendislik öğrencileri yer alıyor. Bu hareket 2014 yılında Türkiye’de başladı. 2014’ten beri İzmir’deyiz. Dünyada ise 1970’li yıllarda ‘Enabling the Future’ ismiyle başladı. Türkiye’de şu anda Ankara, İstanbul ve İzmir’deyiz. İstanbul’da çok daha fazla vaka oluyor. Şu ana kadar 8 vakamız oldu. 5’inin robot elini teslim ettik. 3 vakamız için ise robot elleri yapım aşamasında. Hedefimiz ise bu yaptığımız robot eli geliştirmek istiyoruz. Mesela bir parmağı eksik olanlar için robot el yapmak istiyoruz. Bize gelenler genelde çocuk olduğu için çocuk olduğu için ‘ben sadece ip atlasam yeter’ gibi istekleri oluyor. Biz de ona göre ip atlayabileceği bir aparat tasarlamak istiyoruz. Çeşitlerimizi arttırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
3D YAZICIYLA BASILIYOR
Robot elleri 3D Printer (yazıcı) yardımıyla bastıklarını söyleyen Aybike Kocatürkmen, “Parmakları olmayanlar için bilek modelimiz var. Bilekten aldığı güç ile birlikte parmaklar kapanıyor. Bu sayede ele kavrama yeteneği geliyor. Biz robot elin bütün parçalarını 3D yazıcı ile basıyoruz. Daha sonra da montaj işlemini gerçekleştiriyoruz. Kullandığımız madde ise PLA adı verilen nişasta bazlı bir malzemedir. Bu yüzden deriye zarar vermiyor. 3D yazıcıları da gönüllüler karşılıyoruz. Her ay düzenli olarak toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda vakaları gruplara ayırıyoruz. Her vakada grubunda bir 3D yazıcı sahibimiz oluyor. Onlar baskıyı alıyor” şeklinde konuştu.
 

Diğer Haberler

Cushing Sendromu hastalığına dikkat

Cushing Sendromu hastalığına dikkat

Endokrinolog Prof.Dr. Mitat Bahçeci, vücudun aşırı miktarda kortizola maruz kalm...

Babalar Günü’nü unutmadılar

Babalar Günü’nü unutmadılar

Karabağlar Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü çatısı altında gönüllü kadı...

100 metre ötedeki evladını göremiyor

100 metre ötedeki evladını göremiyor

Babasız Bırakılan Çocuklar, Çocuksuz Babalar Derneği Başkan Yardımcısına, çocuğu...

“Bisiklet sürerken oğlumu yanımda hissediyorum”

“Bisiklet sürerken oğlumu yanımda hissediyorum”

İzmir’de yaşayan Ertuğrul Köseler, geçen yıl trafik kazasında hayatını kaybeden...

Çapraz nakille çifte bayram

Çapraz nakille çifte bayram

İzmir’de hastalıkları dışında ortak noktaları olmayan Sezgin ve Güçlü ailelerini...

Bebek ölümlerini azaltacak laboratuvar

Bebek ölümlerini azaltacak laboratuvar

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Türkiye’nin ilk Neonatal Simülasyon Laboratuv...