Meme kanserine estetik çözüm

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hidayet Çatal, meme kanserine yakalanan veya kanser riski taşıyan kadınların yeni ameliyat teknikleri sayesinde meme başı ve meme cildinin korunduğunu açıkladı

Meme kanserine estetik çözüm
FADİME DUMLUPINAR
Gen analiziyle meme kanseri riski ortaya çıkan Angelina Jolie, ameliyatla memesindeki riskli dokuları aldırıp, slikon taktırmıştı. Meme kanseri kadınlar için kabus olmaktan kurtaran mastektomi ameliyatı hakkında bilgi veren Özel Medifema Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hidayet Çatal, “Meme kanseri olan ya da meme kanseri riski çok yüksek hastalarda uyguladığımız yöntem ile meme başını ve meme cildini koruyabiliyoruz. Ameliyatta uyguladığımız teknik ile meme içini boşaltıp ardından silikon meme protezi yerleştiriyoruz. Böylelikle hem kişiyi hastalıktan tam olarak kurtarıyoruz hem de estetik kaygıyı tamamen ortadan kaldırıp, güzel bir göğüs estetiği yaratıyoruz” dedi. Bu ameliyatı son bir ayda üç hastaya uyguladıklarını ve çok memnun edici sonuçlar aldıklarını belirten Çatal, “Eskiden yapılan meme kanseri operasyonlarında memenin tamamı alınıyordu fakat son zamanlarda memenin tamamının alınmasına gerek kalmadan kanserli bölge çıkarılıyor. Memesi küçük olan kadınlarda bu operasyon şekil bozukluğu yaratabiliyor. Uyguladığımız yöntem ile kişi hem meme kanseri hastalığından kurtuluyor hem de mükemmel bir meme estetiğine sahip olabiliyor. Büyük memesi olan hastalarda ise memeyi küçültme karşı tarafı diğer memeye eşitleme gibi işlemlerle estetik bir görünümle hastayı kanserden kurtarıyoruz” diye konuştu.
Genetiğinde meme kanseri olan yüksek riskli kişilerde hastalığın varlığını anlamak için BRCA1 ve BRCA2 genlerinin mutasyonuna bakılması gerektiğine vurgu yapan Çatal, “Eğer bu genlerde bozukluk varsa bu kişilerinde mutlaka Mastektomi ve silikon koyma ameliyatını kanserden korunmak amacıyla yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
AĞRI KANSERİN SON SAFHASIDIR
Bilinenin aksine meme kanserinin ilk ve orta safhalarında ağrı hissedilmediğini ve ağrımayan kitlelerin kötüye dönüşme riskinin daha fazla olduğunu söyleyen Çatal, “Meme kanseri ağrı olarak safhaya geldiğinde reaksiyon veriyor, genellikle ağrısız kitle meme kanserinin ilk belirtisidir. Polikliniklere gelen hastalar yüksek oranda kanser son safhaya ulaşıp, arıyı hissettikleri an geliyorlar, hemen taramasını yapıp kötü kitle var mı diye bakıyoruz. Meme, kadınlık hormonları ile ilgili çok hassas bir organ, en ufak hormon değişikliğinde, streste ağrı olabiliyor. Tabi ki her meme ağrısı kanser belirtisi değil fakat riske atmamak düzenli aralıklarla muayene olmak gerekiyor. Biz kadınlara meme dokularını çok iyi tanımayı, her banyoda kendi memelerini kontrol etmelerini ve göğüslerinde meydana gelen en ufak değişikliği bile fark etmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Meme muayenesini yapan, göğsünde kitle fark eden kadınlar, ‘kitle var fakat ağrımıyor, bu yüzden problem yoktur’ diye düşünüyorlar, bu çok hatalı bir düşünce, ağrımayan bezelerin kötüye dönüşme riski daha yüksek. Daha önce de belirttiğim gibi meme kanseri hastalığın son safhasında ağrı reaksiyonu verir, bu yüzden en memelerde oluşan en ufak bir değişimde hekime muayene olmak gerekir. Özellikle kırk yaşının üstünde olan kadınların belli periyodlarla meme kanseri taraması yaptırması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler

Kurbanda bulaşacak enfeksiyonlara dikkat!

Kurbanda bulaşacak enfeksiyonlara dikkat!

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban kesecekleri uyaran Mikrobiyoloji ve Enfeks...

Mutlaka şehrimize kazandırılmalıdır

Mutlaka şehrimize kazandırılmalıdır

Körfez Geçiş Projesi için mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını eleştir...

Kesintisiz Engel

Kesintisiz Engel

Engeli bulunan okul çağındaki çocukların birçoğu, kayıt olacak okul bulamıyor. H...

Kemeraltı'nda çalışmalar ne zaman bitecek?

Kemeraltı'nda çalışmalar ne zaman bitecek?

Büyükşehir’in Kemeraltı’nda başlattığı, çarşıyı su baskınlarından koruyacak alty...

Tarıma tam destek

Tarıma tam destek

Mültecilerin iş gücü kalitesinin artırılmasını amaçlayan projenin toplantısına k...

Dünya denizlerini önce gezdi sonra yazdı

Dünya denizlerini önce gezdi sonra yazdı

Deniz tutkunu olan ve iş hayatına son verdikten sonra aldığı teknesiyle dünya de...