Meme kanserine estetik çözüm

Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hidayet Çatal, meme kanserine yakalanan veya kanser riski taşıyan kadınların yeni ameliyat teknikleri sayesinde meme başı ve meme cildinin korunduğunu açıkladı

Meme kanserine estetik çözüm
FADİME DUMLUPINAR
Gen analiziyle meme kanseri riski ortaya çıkan Angelina Jolie, ameliyatla memesindeki riskli dokuları aldırıp, slikon taktırmıştı. Meme kanseri kadınlar için kabus olmaktan kurtaran mastektomi ameliyatı hakkında bilgi veren Özel Medifema Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hidayet Çatal, “Meme kanseri olan ya da meme kanseri riski çok yüksek hastalarda uyguladığımız yöntem ile meme başını ve meme cildini koruyabiliyoruz. Ameliyatta uyguladığımız teknik ile meme içini boşaltıp ardından silikon meme protezi yerleştiriyoruz. Böylelikle hem kişiyi hastalıktan tam olarak kurtarıyoruz hem de estetik kaygıyı tamamen ortadan kaldırıp, güzel bir göğüs estetiği yaratıyoruz” dedi. Bu ameliyatı son bir ayda üç hastaya uyguladıklarını ve çok memnun edici sonuçlar aldıklarını belirten Çatal, “Eskiden yapılan meme kanseri operasyonlarında memenin tamamı alınıyordu fakat son zamanlarda memenin tamamının alınmasına gerek kalmadan kanserli bölge çıkarılıyor. Memesi küçük olan kadınlarda bu operasyon şekil bozukluğu yaratabiliyor. Uyguladığımız yöntem ile kişi hem meme kanseri hastalığından kurtuluyor hem de mükemmel bir meme estetiğine sahip olabiliyor. Büyük memesi olan hastalarda ise memeyi küçültme karşı tarafı diğer memeye eşitleme gibi işlemlerle estetik bir görünümle hastayı kanserden kurtarıyoruz” diye konuştu.
Genetiğinde meme kanseri olan yüksek riskli kişilerde hastalığın varlığını anlamak için BRCA1 ve BRCA2 genlerinin mutasyonuna bakılması gerektiğine vurgu yapan Çatal, “Eğer bu genlerde bozukluk varsa bu kişilerinde mutlaka Mastektomi ve silikon koyma ameliyatını kanserden korunmak amacıyla yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
AĞRI KANSERİN SON SAFHASIDIR
Bilinenin aksine meme kanserinin ilk ve orta safhalarında ağrı hissedilmediğini ve ağrımayan kitlelerin kötüye dönüşme riskinin daha fazla olduğunu söyleyen Çatal, “Meme kanseri ağrı olarak safhaya geldiğinde reaksiyon veriyor, genellikle ağrısız kitle meme kanserinin ilk belirtisidir. Polikliniklere gelen hastalar yüksek oranda kanser son safhaya ulaşıp, arıyı hissettikleri an geliyorlar, hemen taramasını yapıp kötü kitle var mı diye bakıyoruz. Meme, kadınlık hormonları ile ilgili çok hassas bir organ, en ufak hormon değişikliğinde, streste ağrı olabiliyor. Tabi ki her meme ağrısı kanser belirtisi değil fakat riske atmamak düzenli aralıklarla muayene olmak gerekiyor. Biz kadınlara meme dokularını çok iyi tanımayı, her banyoda kendi memelerini kontrol etmelerini ve göğüslerinde meydana gelen en ufak değişikliği bile fark etmelerini önemle tavsiye ediyoruz. Meme muayenesini yapan, göğsünde kitle fark eden kadınlar, ‘kitle var fakat ağrımıyor, bu yüzden problem yoktur’ diye düşünüyorlar, bu çok hatalı bir düşünce, ağrımayan bezelerin kötüye dönüşme riski daha yüksek. Daha önce de belirttiğim gibi meme kanseri hastalığın son safhasında ağrı reaksiyonu verir, bu yüzden en memelerde oluşan en ufak bir değişimde hekime muayene olmak gerekir. Özellikle kırk yaşının üstünde olan kadınların belli periyodlarla meme kanseri taraması yaptırması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler

Engelliler oturacak ev bulamıyor

Engelliler oturacak ev bulamıyor

Çok sayıda engelli birey, akülü aracın girememesi, asansör olmaması ve engelli r...

Yardım eli uzandı

Yardım eli uzandı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılarak öğrenciler ve veliler ta...

Engel tanımayan şampiyon dansçısı

Engel tanımayan şampiyon dansçısı

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Samsun’da yapılan Tekerlekli Sandalyede Da...

Gece muhabirleri bu belgeselde

Gece muhabirleri bu belgeselde

İzmirli gazeteci İbrahim Koçbaş’ın gece muhabirlerini konu alan ‘Karanlık Çökünc...

Mahkumların eserleri Adliye’de sergilendi

Mahkumların eserleri Adliye’de sergilendi

İzmir Adliyesinde, İzmir 4 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki mahkumları...

Ege’de her alana yönelik dil kursu

Ege’de her alana yönelik dil kursu

Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu, her alana ve her seviyeye yönelik y...