Buca CHP'de gerginlik!

CHP Buca İlçe binası önünde toplanan grup ‘Suat Nezir Yoksa Bizde Yokuz’ diye slogan attı. Basına açıklama yapan CHP Eski Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da Buca’da anket yapılmasını istedi ve açıklanan adayın anket sonucunda çıkması halinde kerpetenle dişlerini sökeceğini ifade etti

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
CHP'nin Buca Belediye Başkan aday adayları ve bazı parti üyeleri, daha önce başkan adayı olarak açıklanan Suat Nezir yerine Erhan Kılıç'ın son anda aday gösterilmesine tepki gösterdi.

Sabah saatlerinde Buca’da aday olan diğer aday adayları ile birlikte CHP Buca İlçe Binası önünde basın açıklaması yapılacağının bildirilmesi üzerine Suat Nezir’i destekleyen grup, Suat Nezir’in seçim ofisinden CHP Buca İlçe Binasına geldi. Bu arada dışarıda Suat Nezir’i desteleyenlerin toplanması üzerine yukarıda yapılan basın açıklaması bir süre durduruldu. Aşağıda yapılacağı söylenen basın açıklaması da iptal edildi. Gelişmeler üzerine Suat Nezir’i destekleyen grup ilçe binasına girmeye çalıştı.

GELİN BU YANLIŞTAN DÖNÜN

İlçe binasında adaylar adına açıklama yapan Zekiye Seda Sönmez’in açıklaması yarıda kaldı. Zekiye Seda Sönmez, İzmir'in en büyük ilçesinde, partinin aday belirleme sürecinin sancılı olduğunu, daha önce adı duyurulan Suat Nezir'in isminde değişikliğe gidildiğini söyledi. Adaylık müracaatında bulunmayan bir kişinin aday gösterildiğini, bunun aday adaylarını, partilileri yaraladığını dile getiren Sönmez, "Oysa her birimiz bu yeterliliğe sahip olduğumuz için ve Buca'ya hizmet etmek için yola çıkmışız. Buradan bir çağrı yapıyoruz, gelin bu yanlıştan dönün, içimizden yani adaylık başvurusunda bulunan bir arkadaşımızı aday yapın" şeklinde konuştu.

ANKET YAPALIM, PARASINI BEN KARŞILAYACAĞIM!

Yaşanan gerginlikler sonucunda basın açıklaması yarıda kalırken, parti yönetiminden kişilerin araya girmesi sonrası taraflar yatıştırıldı. Tarafları sakinleştirmeye çalışan eski Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, aday belirleme şansının halen sürdüğünü, yanlıştan dönülmesi gerektiğini ifade etti. Grup adına konuştuğunu ifade eden Tatı, ilçede toplanan kalabalığın genel merkeze karşı olmadığını dile getirerek şunları söyledi: “Biz genel merkeze yardımcı olmak için buradayız. Genel merkez daha önce teyamül yoklaması dedi. Buyurun gelin Buca sokaklarında teyamül yoklaması yapalım. Parasını ben karşılayacağım. Buyurun gelin anket yapalım. En son açıklanan aday ankette çıkarsa şerefim ve namusum üzerine buradan and içiyorum ki malımı ve her şeyimi bu aday kazansın diye ortaya koyacağım. Bu aday eğer o anketten çıkarsa getiren kerpeten tüm dişlerimi burada sökeceğim. Bizim amacımız parti yetkililere verdiği sözü hatırlatmaktır. Parti yetkilileri özüne ve sözüne dönsün. Buca’da Buca’yı yönetecek öz insanlarına emanet etsin”

Ercan Tatı’nın konuşmasının ardından Suat Nezir'in yakınları da başka birinin aday gösterilmesi halinde partiden istifa edeceklerini söyleyip, ‘Suat Nezir Yoksa Bizde Yokuz’ şeklinde slogan attılar.