Tek ambulansta iki hayat kurtardılar

İzmir’de ambulans ile bir hastaya müdahaleye giden ekip, geri dönüş sırasında bir diğer hasta ya da müdahale etmek zorunda kalınca tek ambulans ile iki kişinin hayatını kurtarmayı başardı

BURCU YANAR
Dün ATT ve Paramedikler Günü’ydü. Bu özel günde paramediklerin hayat kurtarma mücadelesinde gösterdikleri başarı da sizlerle birlikte. Geçtiğimiz hafta İzmir’in Yeni Foça İlçesi’nde yaşanan bir olay duyanları hayrete çevirdi. Paramedik Tolga Fırat, Paramedik (ATT) Dilara Bozkurt Yeşil ve Paramedik Volkan Boz’un nöbetleri sırasında gerçekleşen olayda sağlık ekipleri tek ambulansla iki hastanın hayatını kurtarmayı başardılar.
İKİSİ DE SAĞLIĞINA KAVUŞTU
Olay anını anlatan Paramedik Dilara Bozkurt Yeşil, başka bir hasta için gittikleri vakada nasıl bir diğer hastanın hayatını kurtardıklarını ise bizlerle paylaştı. Dilara Bozkurt Yeşil, “İzmir Yeni Foça ekibi olarak 06 Ocak 2020 tarihinde bir akut batın vakası için çıkış yaptık. Hastaya ulaştık muayene ve müdahalelerimizi yaptık ve hastaneye nakli için hareket edeceğimiz esnada acil çağrı merkezi tarafından arandık. Bölgemizde başka bir K.P Arrest vaka bilgisini aldık. Perifer bölgede olduğumuzu, en yakın ambulansın 20 dakikalık mesafede olduğu bilinciyle tereddüt etmeden KKM onayı ile ambulanstaki hasta ve yakınıyla beraber Arrest vakasına yöneldik. Hasta ve yakınına durumu izah edip sabır ve anlayışlı olmalarını istedik” dedi.
“Olay yerine ulaştıktan sonra hastanın yere yığılmış 50 yaşlarında bir erkek olduğunu gördük” diye belirten Paramedik Dilara Bozkurt Yeşil, “Hastayı önce monitörize ettik EKG ritmi VF tespit ettik vakit kaybetmeden ilk şoklamayı yaptık. Yaklaşık 45 dakika süren CPR müdehalemiz esnasında 2 defa daha şoklama yapık, 8 ampul Adrenalin ve bir doz Cordarone ilaç uyguladık aynı zamanda Dormicum ile sedatize ederek entübe ettik. Bu esnada ambulansta bizi bekleyen diğer hastamızı da takviye olarak gelen ekibe devrettik. Tüm bunlar olurken sürücü ATT arkadaşımız ambulansımızdaki hastanın devri gibi işlemler için ayrılmak zorunda kaldı ve biz diğer ATT arkadaşımızla müdahaleye devam ettik. Hasta sinüs EKG ritmi ile hayata döndü. Hastane sevki esnasında spontan solunum refleksleri yerine geldi ve hastanede teslim edip ayrılırken konuşmaya başladığını duyduk. Bizim için gurur verici bu olayın ardından KKM özverili davranışımızı teşekkür etmek için aradı, birkaç hafta sonra sağlığına kavuşan hastamız bizi teşekkür ziyaretine geldi” ifadelerine yer verdi.