“İzmir’de bir başarı hikayesi vardır”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,”İzmir’de beceriksizlik yoktur. Aksine, tüm engellemelere, bu kenti görmezden gelmelerine rağmen bir başarı hikayesi vardır” dedi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin açıkladığı ‘10 Numara İzmir’ projelerini eleştirdi. Zeybekci’nin, ‘İzmir’deki beceriksizliklerin ideolojik kılıflarla örtülmesine izin vermeyin’ sözlerine tepki gösteren Kocaoğlu, “İzmir’de beceriksizlik yoktur. Aksine tüm engellemelere, bu kenti görmezden gelmelerine rağmen bir başarı hikayesi vardır.” dedi. 16. yüzyıldan kalan ve yıkılmak üzereyken, 2.3 milyon liralık bütçeyle restore edilerek kente kazandırılan Tarihi Namazgah Hamamı ve Agora Parkı’nın açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu yerin eski günlerdeki gibi hizmet edeceğini belirtti. Uzunca bir süredir konuşmadığını ifade eden Kocaoğlu, “Bakıyorum kim neler söylüyor, neler vaat ediyor? Bugün biraz perdeyi aralayıp, konuşma ihtiyacı duydum. Değinmem gereken birçok konu var. Ama bugün hepsine cevap verirsem, bayrağı alan arkadaşımız nereye götürecek dersem çok zamanınızı alırım. Bugün bir genel değerlendirme yapıp, bir iki konuya da derinlemesine girip konuşmamı tamamlamak istiyorum” diyerek sözlerine devam etti.  
“SAYIN ADAY KİBAR ADAM, AMA SEÇİM BAŞKA”
AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘10 Numara İzmir’ projelerini eleştirerek, “AKP’nin İzmir Büyükşehir adayı, kibar adam. Aynı dönemde belediye başkanlığı yaptık. Bizi sever, sayar. Biz de onu sever sayarız. Her şeyden önce, siyasi nezaket diye bir şey var. Ama bu iş başka, seçim başka! Zaten İzmir’e geldiğinden beri kendisi de her fırsatta bize vurmaya başladı. Allah var, isim vermiyor. Bu kenti 15 yıldır kim yönetiyorsa, ona konuşuyor. Bugüne kadar sayın adaya hiç cevap vermedim, izninizle bugün itibariyle başlıyorum. Çok sevdiğim bir söz var: ‘Köpeksiz köy bulmuş, değneksiz gezer’ diye. Nihayetinde İzmir sahipsiz değil! En azından 31 Mart akşamına kadar buradayım” dedi.
“BECERİKSİZLİK YOKTUR BAŞARI ÖYKÜSÜ VARDIR”
Kocaoğlu, “Önce, ‘İzmir’deki beceriksizliklerin ideolojik kılıflarla örtülmesine izin vermeyin’ sözlerinden başlayalım. İzmir’de beceriksizlik yoktur. Aksine, iktidar partisinin tüm çifte standartlarına, tüm engellemelerine, bu kenti görmezden gelmelerine rağmen bir başarı hikayesi vardır. O zaman sayın adayın cümlesini şöyle düzeltelim, İzmir’deki başarı öyküsünün ideolojik kılıflarla örtülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
“OKUYUNCA GÜLDÜM”
Nihat Zeybekci’nin metroya ilişkin projelerine yönelik Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi: “Sayın aday, İzmir’e yapacakları yeni metro hatlarını açıklamış. Aralarında Buca ve Otogar metroları da var. Okuyunca güldüm. 11 yıl öncesini hatırladım. 2008’de ‘herkesin metrosunu yapacağız’ dediklerinde, biz de buna inanıp projesini hazırladığımız Halkapınar-Otogar metrosunu söylemiştik. AKP’nin yönettiği diğer büyükşehirlere metro için kaynak aktardılar. Ama aradan geçti 11 yıl. Bizim metrodan hala haber yok! Bu proje, İzmir’de bakanlığın yapacağı ilk metro olacaktı. Her yıl konuşulmasına rağmen bir türlü başlanamadı. Nihat Bey bu geleneği değiştirmemiş. Bu seçim öncesinde yine ‘Otogar’a metro’ konuşuluyor. Oysa İzmirli samimiyet istiyor. Peki ya ‘Buca’ya metro’ sözüne ne demeli? Bunu söyleyenler, 13 Nisan 2017’den beri, yani tam 667 gündür projesi hazır olduğu halde Ankara’dan onay alamadığımız Üçyol-Buca metro hattını yapacağız demek ne demektir? Onaylasaydınız, ekonomi bozulmasaydı, faizler artmasaydı, ucuz krediyi alıp metro temelini atacaktık. Daha hala onaylamadınız. Alt Yapılar Genel müdürlüğünde onaylandı. Kalkınma bakanlığı kontrol edecek. İzmirli sormaz mı size, neden İzmir’in metro projelerini bekletiyorsunuz diye. Ben buradan sayın adaya bir soru daha soruyorum; siz bir metre raylı sistem yaptınız mı? O parayla, bu parayla, belediyenin parasıyla bir metre raylı sistem yaptınız mı? AKP’nin sayın adayı, ‘İzmir’de yağmur suyu ayrıştırması yok. Arıtma da var diyemeyiz’ sözünü sık sık tekrarlayarak hafızalarda böyle bir algı oluşturmak niyetinde. Vereceğim cevaplardan sonra arıtma konusunu kapatacağını düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi, TÜİK’in verilerine göre Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla Türkiye lideridir. Türkiye’de liderdir, liderdir! Son 4 yıl içinde, sadece yağmursuyu altyapısı için 175 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirmiştir. 514 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletme halindedir. Bilmezsen, dersini çalışmazsan, ‘ben atayım, sonra ne olursa olsun,’ dersen bu işler olmaz. Sayın Aday, 8 yıl belediye başkanlığı yaptığı Denizli’de kaç arıtma tesisi kurdu, ne kadar atık suyun arıtılmasını sağladı, bunu da açıklarsa seviniriz. Dilerse, Avrupa Birliği standartlarındaki ileri biyolojik atık su arıtma tesislerimizi kendisine gezdirebilir, partisinin yönettiği belediyelere model olarak sunması konusunda yardımcı olabiliriz.” İzmir Büyükşehir Belediyesinin kendi gücüyle, Türkiye Cumhuriyetine bağlı bir olarak kanunen alması gereken paranın dışında bir kör kuruş almadan İzmir’de raylı sistemi 11 kilometreden 179 bin kilometreye çıkardığını ifade eden Kocaoğlu, taşınan yolcuyu 70 binden 850 bine çıkarttığını söyledi. İHA/İZMİR