avcılar inşaat
GÜLTEKİN GYO SÜR 07-05-208-10-07-2018 (2 AY)
MATBAA TANITIM
 
Yağışlar azaldı kuraklık kapıda
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen

Çevre Nasıl Korunacak?

Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
nezmen@yahoo.com

 
30 Nisan 2018 Pazartesi 09:26 
Yorum YapYazdır
 

Son yıllarda iklim değişikliği, küresel ısınma, çölleşme, kuraklık, kutup buzullarının erimesi gibi bazı küresel çevre sorunları insanları hem korkutuyor hem de bazı çözüm yolları aramasına neden oluyor. Dünya toplumunda çevrenin korunması ve temel bir insan hakkı olan sağlıklı ve temiz bir çevrenin sağlanması için bir takım adımlar atılmakta, bilinçlenme kampanyaları düzenlenmekte, yerel ve küresel çapta işbirliği anlaşmaları yapılmaktadır. Fakat hala çevrenin korunması konusunda etkin bir mekanizma kurulamamış, hatta sorunlar hususunda bile bir konsensüse varılamamıştır.

Kalkınma için çevreye verilen tahribatlar, diğer insanları ve gelecek nesilleri düşünmeden doğanın sınırsızca sömürülmesi, doğaya bırakılan zararlı gazlar, denizlerin ve balıkçılığın hoyratça kullanılması, daha çok kazanç ve paraya olan tapınmacılık maalesef insanı temel ahlaki ve insani melekelerinden uzaklaştırabiliyor. Ve bugün insanların karşı karşıya kaldığı çevre sorunları maalesef bu doyumsuz ve çevreye saygısız ahlaki zaafiyetin bir sonucudur. Fakat bunun sonuçlarına ve zararlarına katlanmak durumunda kalacağız. Rum Süresi 41. Ayet bu konuda şöyle bir uyarı yapmaktadır: “İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.”

Peki çözüm nedir?

Şüphesiz herkesin kendine has bir takım çözüm yolları var. Farklı toplumlar, kültürler, dinler ve ideolojiler farklı farklı çözümler üzerinde durmaktadır. Kimisi çevrenin özel mülkiyetle, kimisi kamu mülkiyetiyle ve kimisi de bilinçle ve tarihsel güzel örneklerle korunacağına inanıyor.

Katılmış olduğum uluslararası bir çevre seminerinde dünyanın değişik bölgelerinden gelen insanlarla hem teorik hem de pratikte çevrenin korunması hususunda oldukça verimli çalışmalar yapıldı. Küresel tecrübe ve örnekler üzerinden, var olan literatür ve bakış açıları çerçevesinde yoğun ve verimli çalışma atölyeleri ve tartışmalar yapıldı. Bu konuda liberalizmin bakış açısı başta olmak üzere farklı felsefi, kültürel ve dini bakış açıları irdelendi.

Çalışmalar sonucunda dört farklı bakış açısı ve çözüm yolları üzerinde duruldu. Bunlardan birincisi, çevre-merkezci ve ya insan-merkezci bakış açısı. Çevre merkezci bakış açısı, çevrede bulunan bütün varlıkları – insanlar da dahil- aynı ekosistemin eşit parçaları sayıyor ve çevrenin de hakları olduğunu ileri sürüyor. Çevrenin özünde değerli olduğunu ve korunması gerektiğini ileri sürüyor. İnsan-merkezci bakış açısı ise, çevrenin insanın iyiliği için korunması gerektiğini ileri sürüyor. Bu iki farklı bakış açısı, farklı sonuçlar ve farklı çözümler öneriyor.

Diğer bir bakış açısı ise, doğanın ve çevrenin geleceği konusunda kötümser olan Malthusian ve iyimser olan Cornucopian görüşlerdir. Kötümserlere göre, bugün önlem alınmazsa gelecekte bizi felaketler bekliyor, iyimserlere göre ise, insan mutlaka bu sorunlara da çözüm bulacaktır. Bugüne kadar bütün benzer sorunların üstesinden gelen insan aklının çevre sorunlarının da üstesinden geleceğine inanıyor.

Üçüncü nokta ise çevrenin özel mülkiyetle ve serbest piyasa ile mi yoksa merkezden kontrole dayalı bir modelle mi korunacağı hususudur. Kimisine göre, merkezi bir model kontrol ve emirlerle çevreyi koruyabilir. Kimisine göre özel mülkiyet ve serbest piyasa olursa insanlar kendi özel mülkünü koruyacak, böylece çevre de korunmuş olacak. Fakat bu durumda doğası gereği özel mülkiyet olamayan bazı varlıkların korunması sorunu ortaya çıkacak. Ortak kullanıma açık alanlar ise genellikle insanların faydalandığı ve fakat korumayı öncelemediği alanlardır. Örneğin balıkçılık, ortak meralar, ormanlar vs. buralar bakımsız ve ilgisizlikten çölleşme, kuraklaşma ve tahribatlarla yüz yüze kalmaktadır. Buna literatürde ortak alanların trajedisi denmektedir. Bunun önüne geçmek için karma modeller sunanlar da vardır.

Son olarak çevrenin merkezi bir idari yapılanmayla mı yoksa ademi-merkeziyetçi, çok merkezli ve farklı uygulamalarla mı korunacağı hususudur. Farklı pratikler, çevrenin ve kültürlerin kendi özellik ve deneyimleri, tarihsel güzel örnekler ve farklı tecrübeler göstermiştir ki çok merkezli ve olabildiğine yerel olan uygulamalar yani ademi-merkeziyetçi bir çözümün çevreyi daha iyi koruyacağı yönündedir.

Özetle, çevre sorunları canlı ve gerçek sorunlar. Bu konuda sorumlu davranmak ahlaki, insani, tarihi, toplumsal ve hatta dini bir görevdir. Bu konuda bir bilincin oluşması hususunda çabalar vardır, fakat yeterli değildir. Her birimiz üzerimize düşeni yaparsak, hem kendimiz rahat edeceğiz hem de atalarımızdan ödünç aldığımız bu emaneti gelecek nesillere temiz ve sağlıklı bir şekilde bırakmış olacağız.

 
30 Nisan 2018 Pazartesi 09:26 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Uzm. Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
Cem Yavuz
 
Ecz. Hakan Dinçarslan
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1481 - II. Beyazıt, Osmanlı padişahı oldu.
1622 - Osmanlı İmparatorluğu'nda isyancılar, ordu ve yönetimde yenilik taraftarı Padişah II. Osman'ı tahttan indirip öldürdü. Öldürülen ilk padişah olan Genç Osman'ın yerine I. Mustafa, ikinci kez tahta çıkarıldı.
1795 - Fransa'da kadın kulüpleri kurulması yasaklandı.
1861 - Amerikan İç Savaşı: Kentucky eyaleti iç savaşta tarafsız olduğunu ilan etti. Bu tarafsızlığı 3 Eylülde Güney orduları eyalete girince sona erecektir ve Kentucky Kuzey'e katılacaktır.
1873 - ABD'de Levi Strauss ve Jacob Davis, bakır perçinlerin kullanıldığı ilk blue jean'in patentini aldılar.
1878 - II. Abdülhamit'i devirmek, Çırağan Sarayı'nda tutulan V. Murat'ı tahta çıkarmak amacıyla Çırağan baskınını düzenleyen gazeteci Ali Suavi öldürüldü.
1883 - Endonezya'daki Krakatoa yanardağı faaliyete geçti. Volkanın son ve en büyük püskürmesi 26 Ağustos'ta gerçekleşecektir.
1891 - Sinema tarihi: Thomas Edison'un kinetoscope adlı film gösterme cihazının bir prototipinin tanıtımı yapıldı.
1896 - Paris Operası'nın (Palais Garnier) 6 ton ağırlığındaki avizesi seyirci kalabalığının üzerinde düştü, bir kişi öldü. Yazar Gaston Leroux ünlü gotik romanı Operadaki Hayalet'i 1909 yılında bu olaydan esinlenerek yazdı.
1902 - Küba, ABD'den bağımsızlığını kazandı, Tomás Estrada Palma ülkenin ilk başkanı oldu.
1928 - Türkiye'de uluslararası rakamlar kabul edildi.
1932 - Amelia Earhart, Atlantik Okyanusu'nu uçakla tek başına ve hiç durmadan geçeceği yolculuğuna Newfoundland'dan başladı. Ertesi gün İrlanda'ya iniş yaptığında bunu başaran ilk kadın pilot ünvanını almış oldu.
1941 - 2. Dünya Savaşı: Alman paraşütçüleri Girit adasını işgal etti.
1948 - Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubu, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde imam hatip kursları açılmasına karar verdi.
1955 - Karadeniz Teknik Üniversitesi, 6594 sayılı kanunla Trabzon'da kuruldu. KTÜ, Türkiye'nin İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitesidir.
1956 - ABD, uçaktan atılarak yapılan ilk hidrojen bombası denemesini Pasifik Okyanusu'nda bulunan Bikini Atolünde yaptı.
1963 - Bazı ordu birlikleri, Ankara'da Talat Aydemir'in yönetiminde yeniden ayaklandı. Olayların ardından üç büyük ilde sıkıyönetim ilan edildi.
1964 - İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi dışında, üniversite ve yüksek okullara girişte merkezi sınav sistemi getirildi.
1971 - Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği kuruldu.
1974 - THKP-C davasından yargılanan ve iki yıldır tutuklu olan sinema sanatçısı Yılmaz Güney genel aftan yararlanarak tahliye oldu.
1980 - Quebec'te yapılan halk oylamasında, halkın %60'ı eyaletin Kanada'dan ayrılması ve bağımsız kalması yönünde meclise verilen teklifi reddetti.
1983 - AIDS'e yol açan HIV Virüsünün keşfedilmesiyle ilgili ilk makaleler Science dergisinde Luc Montagnier ve Robert Gallo tarafından ayrı ayrı yayımlandı.
1983 - Necdet Calp başkanlığında sosyal demokratlar Halkçı Parti'yi kurdular.
1990 - Milli Savunma Bakanı Safa Giray, Hava Kuvvetleri'nden, 17'si subay, 97'si astsubay olmak üzere 114 kişinin irticai örgütlerle ilişkileri olduğu için ordudan atıldığını açıkladı.
2000 - Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde geleneksel mayıs şenlikleri dolayısıyla denize açılan iki teknenin alabora olması sonucu 38 kişi boğuldu, 15 kişi yaralandı.
325 - Roma imparatoru Konstantin, ilk Ekümenik Konsilin İznik'te düzenlenmesini sağladı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:51
  • Güneş05:50
  • Öğlen13:19
  • İkindi17:12
  • Akşam20:27
  • Yatsı22:11
 
Anket
 
Süper Loto
17.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071227304953
 
On Numara
14.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu05071214202328324243454647485059606566717277
 
Şans Topu
16.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050914263112
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık