KALİTELİ BASKI SERİ ÜRETİM
Arka mahallede hayata dönüş
Dr. Mehmet Ali Noyan

Kurban Bayramı ve Gönül Kazanma Seferberliği

Dr. Mehmet Ali Noyan
alinoyan47@gmail.com

 
1 Eylül 2017 Cuma 12:59 
Yorum YapYazdır
 

Kurban Bayramı Müslümanların en büyük bayramıdır. Bayram arabi ayların sonuncusu olan Zilhicce ayının onunda, gün doğuşundan sonra başlar ve dört gün devam eder. Bu bayramda kurban kesme ibadeti söz konusu olduğu için bu bayrama Kurban Bayramı denilmektedir. Kurban kesme, insanı Allah’a yaklaştıran ve ulaştıran bir ibadet olarak bütün semavi dinlerde yer almaktadır. Kurban, Allah’a yakınlık (kurbiyet) anlamına gelmektedir. Kurban kesmenin özünde, Allah’a şükretme, maddi bir fedakârlık gösterme ve onun emirlerine uyma manası yatmaktadır. Nitekim kutsan kitabımız Kur’an’ı Kerimin Kevser Suresi’nde kurban üzerinde durulmuş “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes” buyurulmuştur. Bu bağlamda maddi imkânları uygun olan Müslümanlar Allah’a olan yakınlıklarını göstermek ve onun rızasını kazanmak için ibadet niyetiyle ve belirlenen hususi bir vakitte kurban şartlarına uyan büyükbaş veya küçükbaş bir hayvanı kurban olarak kesmektedirler.  Kesilen kurban etinin bir kısmı kurbanı kesenler tarafından tüketilmekte geri kalanı ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Bu anlamda kurban ibadeti, fakirlerin gıda ihtiyacını karşılamakta, toplumda zengin fakir kaynaşması gibi işlev görmekte, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı pekiştirmektedir.

Kurban Bayramı’nı daha iyi anlamak için Hazret-i İbrahim’in kıssasını hatırlamak ve kısaca üzerinde durmakta fayda var. İbrahim Peygamber, Cenabı Hakk’a yalvararak salih bir evlat vermesi için dua etmiş, Allah da duasını kabul ederek ona salih bir evlat vermiştir. Bu evlat büyümüş, erginlik çağına varınca da, babası, büyük bir imtihana tâbi tutulmuştur. Gecenin birinde Hz. İbrahim, “oğlunu Allah yolunda kurban etmekte olduğunu” rüyasında görünce, bu durumu evladı ile paylaşmış ve onun görüşünü sormuştur.  Evladı da hiç tereddüt etmeden “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap” diye cevap vermiştir. Bunun üzerine Hz. İbrahim tam evladını kurban edeceği sırada yanına gelen melek “Ey İbrahim, gördüğün rüyayı yerine getirdin. İmtihanı kazandın” müjdesini kendisine iletmiş ve evladı yerine kurban olarak kesmek üzere kendisine bir koç vermiştir. İşte günümüzde kesilen kurbanlar Hz. İbrahim Halil’in rüyasına dayanan feragat ve fedakârlığı ile onun bir imtihandan sonraki mükâfatı niteliğindedir.

Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu bayram da Müslümanlar arasında sevinç, neşe, dayanışma, yakınlaşma, yardımlaşma, karşılıklı ziyarette bulunma, hastaları arayıp sorma, darda kalmışların elinden tutma, dargınları barıştırma, büyükleri ziyaret edip hayırlı dualarını alma, çocukları sevindirme, öksüz ve yetimlerin ihtiyaçlarını giderme gibi güzel ve faydalı davranışlarla “Gönül Kazanma Seferberliği” devam ettirilecektir. Bu seferberlik sadece bayram günlerinde değil yılın tamamında ve hayatın her anında zaten vardır. Allah’ın rızasını kazanma ve ibadet niyeti ile insanın hayatı boyunca gönül kazanma yönünde yapacağı gayret ve bu gayreti zenginleştirerek sürdürmek çok önemlidir. Çünkü gönül kazanma seferberliğinin insana mükâfatı çok büyüktür. Bu seferberlikten zaferle ayrılanlar hem bu dünyada hem de öbür dünyada saadete erme ve cennet ile şereflenme olasılıkları yüksektir.

Gönül kazanma seferberliği sadece insan bazında değil ülke bazında da yapılmaktadır. Ülkemizin bu hususta yürüttüğü ve başarılı bir şekilde sürdürdüğü yardım faaliyetleri bu duruma güzel bir örnektir. Nitekim ülkemiz geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın neresinde olursa olsun, hangi dine ve millete tabi olursa olsun zorda ve darda kalan herkesin yardımına koşmuştur. Dünya ölçeğinde yapılan yardımlara baktığımızda yardım miktarı bazında ülkemizin dünyada ikinci ve yardımın nüfusa oranına baktığımızda da birinci sırada olduğumuzu görüyoruz. Bu durum hepimizi gururlandırmakta ve mutlu etmektedir. Köklü ve şanlı bir tarihe sahip milletimiz bu güzel hasletini tarihin her sürecinde devam ettirmiş ve gönül kazanma seferberliğini başarı ile yürütmüştür. Bulgaristan’da dönemin zalim yöneticilerinin yaptıkları mezalime karşı ülkemiz sınır kapılarını açarak zulme uğrayanları bağrına basmıştır. Benzer şekilde geçmişte Irak’ta yaşanan sıkıntılar karşısında ülkemiz sınır kapılarını açarak misafirperverlik ve yardımseverlik görevini yerine getirmiştir. Bu gün de Suriye’de yaşanan sıkıntılardan kaçıp hayatını kurtarmaya çalışan insanlara kucak açıp onlara yardım eli uzatılmıştır.  Dünyanın neresinde olursa olsun zulüm gören, mağdur edilen ezilen insanlara ülkemiz sahip çıkmış, yardım eli uzatmış ve kimsesizlerin kimsesi olma noktasında verdiği mücadeleyi aralıksız olarak devam ettirmiş ve ettirmeye devam etmektedir. İnsan Hakları konusunda mangalda kül bırakmayan batı ve gelişmiş ülkeler, günümüzde Myanmar askerleri tarafından acımasızca öldürülen Müslüman Arakanlıların yaşadığı zulme seyirci kalmaya devam etmektedir. Binlerce arakanlı öldürülüyor ve Türkiye dışında hiçbir ülke buna ses çıkarmıyor. Bu gün biz ülkemizde Kurban Bayramını idrak ederken bulunduğumuz coğrafyada ve dünyanın pek çok yerinde Müslüman kanı akmaya devam ediyor. Mağdur Müslümanların ve dünyadaki mazlumların umudu Türkiye’dir. Bu anlamda Türkiye’nin güçlü olması konusunda bizim gösterdiğimiz çabanın yanında Müslüman kardeşlerimizin ve dünyadaki bütün mazlumların arzu, temenni, dua ve desteği söz konusudur. 

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin, gönül coğrafyamızdaki bütün kardeşlerimizin, âlem-i İslâm’ın ve sizlerin Kurban Bayramlarını tebrik ediyorum. Kurbanlarımızın makbul, bütün kardeşlerimizin haccının mebrur, günahlarımızın mağfur, bayramlarımızın mesrur olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Ayrıca idrak ettiğimiz Kurban Bayramının birey ve ülke bazında yaptığımız gönül kazanma seferberliği anlamındaki çabalarımızın artmasına; dünyada devam eden zulüm, acı ve insan katliamlarının sona ermesine; toplumsal refaha, huzura, barışa, birlik ve beraberliğe, kardeşliğe, hoşgörüye, dayanışmaya ve umutların gerçeğe dönüştüğü saadet dolu bir hayata vesile olmasını diliyorum.

 
1 Eylül 2017 Cuma 12:59 
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Doç.Dr. Nezir Akyeşilmen
 
Yrd.Doç.Dr. M. Zeki Uyanık
 
Deniz Arslan
 
Neşe Yavuz
 
Ümit Yaşar Işıkhan
 
Erdal Erek
 
Abdulkahar Çaçur
 
Aylin Topaloğlu
 
Kevser Kurudan
 
Elif Yılmaz Pekçalışkan
 
Halisa Toprak
 
Halil Arslan
 
Aslı Şen
 
Dr. Mehmet Ali Noyan
 
Taner Uyanıker
 
M. Temel Koçaklar
 
İrfan Atıcı
 
Uzm.Dr. Bediha Salnur
 
Mekkiye Uludağ
 
Merve Tüzün
 
Mehmet Emin Değer
 
Özkan Pekçalışkan
 
Sevil Petrini
 
Abdulkadir Yıldız
 
Dr. Özlem Önen
 
Muhammet Tunç
 
Yusuf Çağırtekin
 
Sultan Gümüş
 
Adnan Avuka
 
Fulya Aybüke Fişengi
 
Op.Dr. Yusuf Demircan
 
Düzgün Yalçınkaya
 
Dr. Mustafa Torun
 
Çağdaş Cantürk
 
Aysun Arslan Aydin
 
 
Basın İlan Kurumu
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
22
9
6
7
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Gençlerbirliği
22
6
7
9
25
14
Antalyaspor
22
6
6
10
24
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1632 - Galileo'nun "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eseri yayımlandı.
1819 - İspanya, Florida'yı ABD'ye 5 milyon dolara sattı.
1848 - Paris'te işçiler ayaklandı. İki yıl boyunca Avrupa'yı altüst edecek işçi devrimleri çığırı açıldı.
1855 - Pennsylvania Devlet Üniversitesi kuruldu.
1865 - Tennessee, köleliği yürürlükten kaldıran yeni bir anayasayı kabul etti.
1876 - Johns Hopkins Üniversitesi, Baltimore'da (Maryland) kuruldu.
1889 - ABD başkanı Grover Cleveland, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Montana ve Washington'ın ABD eyaletlerine katıldığını açıklayan kanunu imzaladı.
1933 - Vagon-Li Olayı'nı başlatacak Naci Bey'e ceza verilmesi.
1942 - Avusturyalı yazar Stefan Zweig, Brezilya'nın Petropolis kentinde eşiyle birlikte intihar etti.
1942 - Halide Edip Adıvar, "Sinekli Bakkal" adlı romanıyla CHP'nin "Sanat Mükafatı"nı kazandı.
1943 - Beyaz Gül hareketi üyeleri Nazilerce idam edildi.
1944 - ABD savaş uçakları, Hollanda kentleri Nijmegen, Arnhem, Enschede ve Deventer'i yanlışlıkla bombaladı; sadece Nijmegen'de 800 kişi öldü.
1945 - Elli yıllık evliler için Fatih Halkevi'nde jübile yapıldı.
1948 - Üniversitelerarası Kurul toplandı. Kurul'da Ankara Üniversitesi'ndeki "solcu profesörlerin" üniversiteden uzaklaştırılması kararı alındı.
1948 - Çekoslovakya devriminin başlangıcı.
1950 - Yüksek Seçim Kurulu kuruldu.
1956 - Elvis Presley, "Heartbreak Hotel" adlı şarkısı ile müzik listelerine giriş yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Seyfi Demirsoy 1968 yılında bugün, "Süleyman Demirel bu memleketin medar-ı iftiharıdır" dedi.
1972 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Richard Nixon Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etti. Richard Nixon Çin'in Birleşmiş Milletler'e (BM) katılması için ısrar etti.
1972 - Uçakla gelen yolcuların gümrüksüz alışveriş edebilecekleri ilk "free shop" Yeşilköy Havaalanı'nda açıldı.
1973 - İsrail jetleri Libya yolcu uçağına ateş açtı; 74 kişi öldü.
1973 - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde üniversitelerdeki olayların çözümü için tartışma yapılıyordu. Söz alan Demokratik Parti (DP) Sivas Milletvekili Kadri Eroğan "30-35 profesörün ipini çekeceksin, bu iş düzelir" dedi.
1980 - Afganistan'ın başkenti Kâbil'de Sovyet karşıtı ayaklanmalar üzerine sıkıyönetim ilan edildi.
1980 - Danıştay polis memurlarının örgütü Pol-Der'le ilgili kapatma kararını durdurdu. Danıştay dernek kapatma ve yasaklama kararını idarenin alamayacağını belirtti.
1986 - 12 Eylül sonrasının ilk büyük mitingi İzmir'de yapıldı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından düzenlenen mitinge 50 bin işçi katıldı.
1988 - Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, cezaevlerinde tek tip elbise giyinme zorunluluğunun kalktığını söyledi.
1991 - Irak kuvvetleri, Kuveyt'teki petrol bölgelerini ateşe verdi.
1994 - Somali'deki görevini tamamlayan Türk birliği Türkiye'ye döndü.
2000 - Diyarbakır'da olay çıkardığı gerekçesiyle yargılanan İtalyan gazeteci Dino Giovanni Frisullo ifade vermek için geldiği Türkiye'ye alınmayarak sınır dışı edildi.
2001 - Merkez Bankası, dalgalı kura geçişin ilk gününde doların fiyatını 689.000 liradan 964.000 liraya çıkardı. Faizler %5.200'leri gördü.
2002 - Angola'nın isyancı lideri Jonas Savimbi, askeri birliklerce öldürüldü.
2005 - Korn grubunun kurucu iki üyesinden biri olan Brian Welch Dini nedenleri göstererek gruptan ayrılmıştır.
2009 - Çin'in kuzeyindeki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 73 madenci öldü, onlarcası galerilerde mahsur kaldı.
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:09
  • Güneş07:46
  • Öğlen13:36
  • İkindi16:41
  • Akşam19:05
  • Yatsı20:31
 
Anket
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
Şans Topu
21.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091015273103
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık