Cemal Durmaz

3600 mü? Bedelli mi?

Cemal Durmaz

cemaldurmaz10@hotmail.com

Sevgili okurlar,
Yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yürürlüğe girdi. Yeni hükümetten beklentiler çok fazla, bunlardan birisi de bedelli askerlik.
3600 mü? Bedelli askerlik mi?
Acaba hangisi daha öncelikli beklentidir. Her ikisi de çok geniş kitlelere hitap eden iki önemli konu. Bedelli askerlik ile ilgili çalışmalar netleşti, sonuca bağlanacağı kesinleşti. Ama 3600 ek göstergeler ile ilgili halen beklentiler devam etmekte.
Bedelli askerlik ile ilgili yazımı önceki köşe yazılarımda anlattım. Bu konuda düşüncelerimi sizlerle paylaştım. Ben asla herkese eşit olarak önerilen bir bedelin adaletli olduğuna inanmıyorum. Bedelli askerlik için belirlenen bedel, faydalanacak olan vatandaşlarımızın geliri ile orantılı olmalı, tavan ve taban bedel belirlenmeli. Ama yine sabit bir bedel belirlendi 15.000 TL. Yani şunu anlıyoruz ki, tüm sosyal medyada paylaşılanlar gibi, zengin olanların bir günde, veya bir haftada en çok bir ayda harcadığı para 15.000 TL. Ve bu parayı askerlik bedeli ödemek için tereddüt etmeyecek. Bunun yanında,  asgari ücretli çalışan vatandaşlarımız ile devlet memuru olarak düşük maaşlarla çalışan vatandaşlarımızın yıllık harcamaları çıkınca bile bu bedel tasarrufu sağlanamıyor, mecburen kredilere yönelecekler, yine ceplerinden daha çok para çıkacak, faiz ödeyecekler, ya da tüm halkın söylediği gibi, fakir askere… Bu konu üzerine daha fazla yorum yapmak istemiyorum.
Seçimin galibi AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Seçim beyannamelerinde açıkladığı; Polis, hemşire, öğrenmen ve din görevlilerine 3600 gösterge verilmesi ile ilgili çalışmayı, hükümet olarak ne zaman başlatacak.
Özellikle, uzman jandarmaların, şahsi ve dernek olarak yaptıkları çalışmalar sonucunda, 3600 –ek gösterge çalışmasına bazı çalışanların da ilave edileceği gibi beyanda bulunan son Başbakan, Şimdiki TBMM Başkanı Sayın Binali Yıldırım, bu konuda bir çalışma içerisinde bulunacak mı? Verdiği taahhütleri ihmal etmeyeceğini düşünüyorum.
Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, Uzman Jandarma Derneği ve çalışanlar size ulaşarak özellikle 3600 ek gösterge taleplerini ilettiler, sizin olumlu görüşünüzü tüm camiaları ile paylaştılar, şimdi sizden müjdeli haberi bekliyorlar, hatırlatmak istedim.
 MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli, Yine Uzman Jandarma Derneği ( EMUJAD) yöneticileri, sizi müteakip defalarca ziyarette bulundular ve siz uzman jandarmaların 3600 ek gösterge ve okulda geçen sürelerinin hizmetten sayılması gibi sorunlarını takipçisi olmanın sözünü verdiğinizi biliyoruz. Tüm camia sizin iktidar partisi ile birlikte yapacağınız çalışmayı bekliyor.
Sayın cumhurbaşkanım, söz verdiğiniz, seçim beyannamenizde açıkladığınız, 3600 ek göstergenin bir an önce çıkarılmasını, bu konuda bir adım atılmasını polisler, öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve uzman jandarmalar merakla bekliyorlar.
Tüm bu meslek gurubundaki vatandaşları Kurban Bayramı’ndan önce yapılacak bir çalışma ile çıkarılacak bir kararname ile neticelendirip, bayram sevinçlerini ikiyi katlayabilirsiniz. Siz den beklentileri bu yönde.