Düzgün Yalçınkaya

AÇ KAPIYI VEYSEL EFENDİ

Düzgün Yalçınkaya

dzgn.ylcnky@gmail.com

Yoğun bir haftayı daha geride bırakırken bu hafta ki konumuz küreselleşen dünyada vize sorunsalı. ABD ile vize restleşmesi kimsenin beklemediği bir durum. Küreselleşen dünya düzeninde olmaması gereken bir durum.

Küreselleşme; ürünlerin, fikirlerin, kültürlerin ve dünya görüşlerinin alışverişinden doğan bir uluslararası bütünleşme sürecidir. Teorik tanımı biraz karışık gelmiş olabilir. Yani diyor ki Game of Thrones’u ABD ile aynı anda izliyor Jhon Snow’a hep birlikte üzülüyoruz. Birbirine benzer oyunlar oynayıp, benzer pantolonlar, tişörtler giyiyoruz, aynı telefonları kullanıyor, aynı sosyal medya da zaman geçiriyoruz. Örnek olarak Apple’ı alalım. Apple ABD’de tasarlanıyor. Onlarca farklı ülkeden 700’den fazla tedarikçiden tedarik ediliyor. Çin’de toplanıp birleştiriliyor. Ben İsviçre çikolatası yiyip, Alman arabasına binip Çin’de üretilen Amerikan menşeili telefonu kullanayım, ondan sonra bu saydığım ülkelere nasıl giderim diye kara kara düşüneyim. Sizce de çok saçma değil mi? Dünya artık tek bir şehir gibi üretim yapıyor ama üretim yaparken maddeye verdiği önemi insanlara vermiyor.

Küreselleşen dünya düzeninde dünya vatandaşı olan birinin bir yerden başka bir yere seyahat ederken vize alması nedir?Açın kapıları insanlar doya doya seyahat etsin. Pasaport kontrolünde şekilden şekile girip kasılacağımıza ‘Aç kapıyı Veysel efendi’ diyelim. Gezen görür, okuyan bilir, yaşayan ölür derler. Gezin görün, okuyun bilin, yaşayın öğrenin.

Bu arada sübliminali verelim ki kimse unutmasın. İsmet İnönü’nün vakti zamanında dediği gibi ‘Yeni bir dünya kurulu,r Türkiye o dünya üzerinde yerini alır.’ Bilgiyle kalın.