Taner Uyanıker

Avrupalı Beşiktaş

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş maçı baştan sonra kadar neredeyse domine etti. İçerde ve dışarıda katı defans anlayışıyla oynayan takıma karşı Beşiktaş kendi oyun anlayışından ödün vermeden oynadı. Ayağa isabetli ve etkili paslarla oyunun üstünlüğünü hep elinde tuttu. Önceki akşamki oyunuyla tam bir Avrupa takımı görüntüsü verdi. Beşiktaş’ın bu başarılı pas trafiği Lokomotivli oyuncuları da kışkırttı. Özellikle Beşiktaş 1-1 yakaladıktan sonra sahada ortalığın karışması ve onlardan bir oyuncunun kırmıza kartla oyun dışı kalması Beşiktaş’ın pas futbolunun göstergesiydi.

Beşiktaş oyuncu ve takım olarak Lokomotiv’den üstün bir takım. Önceki akşam bunu net bir şekilde gördük. Beşiktaş önceki akşam kazanmaya yakın olan takımdı ve kazanmayı da hak etti. Oradan alınan bir puanın önemi İstanbul’da kazanılacak maçta ortaya çıkacaktır. Eğer burada kazanılamazsa Beşiktaş son 20 dakikasını 10 kişi oynayan rakibi karşısında bıraktığı iki puanı çok arar.

Gökhan Töre, çok duygusal bir oyuncu. Milli maçta yedek kalması ve gördüğü kırmızı kart kendisini çok etkilemiş durumda. Kendini göstermek için topu ayağında çok tutuyor, bu durum hızlı hücum futbolu oynayan Beşiktaş’ı yavaşlatıyor, hem de kaybettiği toplar Beşiktaş kalesine tehlikeli atak olarak dönüyor. Bazen güzel hareketlerde bulunsa da Gökhan’ın kendini toparlaması gerekiyor. Beşiktaş’ın bu yoğun maç trafiğinde skora direk etki eden böyle bir oyuncuya ihtiyacı var. Sosa’da, son zamanlarda bir düşüş söz konusu. Kötü oynamasa da bir top kaybı kalemizde gol görmemize neden oldu. Her futbolcu top kaybeder bu futbolda olan bir durum ama mesele o kayıptan sonra hiçbir reaksiyon göstermeyip sadece izlemesiydi. Oğuzhan, yine maestro şefi gibiydi. Orta sahada sadece hücum yönünü değil savunma yönünde kaptığı toplarda güçlendirdiğini gördük. Oğuzhan böyle devam ederse seneye dünyanın en büyük kulüplerinde oynayacaktır. Ersan, genel olarak iyi oynasa da golde forvet oyuncusuna daha yakın olmalıydı. Kaleye yakın bir mesafede bir forvet oyuncusuna bu kadar rahat hareket alanı bırakılmaz. Beşiktaş, genel olarak iyi futbol oynuyor ve son zamanlarda oynadığı futbolla Avrupalı kimliği oluşmaya başladı.