Çağdaş Cantürk

Bayram Sakinliği

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Nerde o eski bayramlar…

Diye başlayan bir yazı yazmayacağım gayet tabi. Bayramlar bile evrildi. O eski bayramlar güzellerdi. Kalabalıklar birbirlerine giderlerdi. Hatta önce beklerlerdi, sabahla beraber şeker toplamaya gelen çocuklara şeker verirlerdi. İlk bayramlaşma tanımadıkları çocuklarla yaşanırdı. O kadar güzel ki geleneklerimiz, bayram bile çocukları sevindirerek başlardı. İnsanlar hırslarından ve egolarından sıyrılmış olarak yaşarlardı ki bu da iş hayatına yansırdı.

Değişti.

İş hayatının ve ekonomik değişiklikler, bayram geleneklerini de değiştirdi. Arı gibi çalışan koloni üyeleri, bayramı bir ritüel olmaktan çıkardı. En ihtiyacı olan şey haline getirdi. Artık bayram demek, tatil demenin başka bir yolu oldu. Planlar, izinler hep bayrama göre ayarlanır oldu.

Şeker toplayan çocuklar azaldı, çünkü haneler daha arife gününden boşaldı. Valize sıkışıp, bagaja girdi evler ve hemen yola koyuldu. Fırsat bu fırsat demek gibi bir şey oldu bayramlar. Gidilecek yer oldu, atılacak kulaç oldu. Arabası olmayanlar için otogardan saatlerce çıkamamak oldu, yazlıkları doldurdu, deniz kenarı oldu, kum ve güneş oldu artık.

Kınamıyorum.

Üzülüyorum fakat kınayamıyorum.

Aylarca soluksuz çalış. Eve gelince yemek ye ve uyu. Uyu ki, yarın işe gidebilecek enerjiyi doldur. Telefon gibi, şarj olmak için eve gel ve uyu. Bayramlar var ki, yıllık izinler daha kıymetli. Uzun plan yapmaya olanak bu sayede var. Atıştırmalık oldu bayramlar.

Yine olumsuz düşünme.

İyi ki bayramlar var. Bayram varsa, el öpülmese bile aranacak insanlar var. Eller var, gözler var öpülecek. Hatırlatıyor bazı şeyleri, iyi ki yine bayramlar var.

Zamana ayak uyduruyor olsa bile, gidip göremesek bile arayıp sesini duymak var. Mesajla hatırlamak ve hatırlanmak var. Kızmıyorum ben insanlara mesaj attıkları için mesela.

Biliyorum ki, şeker toplamaya gelen çocukları anlattığım gibi onları da anlatacağım. Diyeceğim ki, ‘bayram sabahı onlarca mesaj gelirdi. Hatırlanırdık.’

Zaman gelecek ve bu bile kalmayacak.

Zaman değişse de, bayramlar var. Kutlanış biçimi değişecek ama bayramlar hep olacak.