Düzgün Yalçınkaya

Bedava Peynir

Düzgün Yalçınkaya

dzgn.ylcnky@gmail.com

Yazarın Diğer Yazıları

Hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Güzel ülkemde köşe yazarı olmanın haklı gururunu yaşıyorum. Bu hafta İsviçre Parlamentosu’nun tartışılacak gündem olmaması nedeniyle açılmayacağını duyunca bir daha içinde yaşadığımız yoğun gündemimizin bir köşe yazarı olarak zenginliğinden büyük bir haz duydum. Uber ile Çiftlik Bank arasında kaldım ve Uberi gelecek haftaya bırakarak Çiftlik Bank ile ilgili bir yazı kaleme aldım.

İlk önce kısaca Çiftlik Bank nedir? Nasıl işler? Bunları yanıtlayalım. Hala duymayan kaldıysa tabii.

Çiftlik Bank bir oyun olarak tasarlanan, oynadığınız oyunda sahibi olduğunuz hayvanların sütünü, peynirini, balını, yumurtasını, oyunda biriktirdiğiniz paralarla satın alabileceğiniz ya da oyunda biriktirdiğiniz parayı nakit olarak çekebileceğiniz bir sistemler bütünü, bütünüydü. Oyunda satın alınacak hayvanların ücretini ödeyerek, satın alınan hayvanı besleyip, sütünü sağıp, bunları gerçek hayata nakit olarak aktarılabiliyordu. Bir süre sirkülasyon sağlanması ile insanların ilgisini çekti ve üç beş birikmişi olan, eşinin bileziğini bozan, bankadan kredi çekip sisteme dahil olan insan toplulukları sayesinde Çiftlik Bank ününü tüm Türkiye’ye saldı. Balon şişti, şişti ve geçtiğimiz günlerde Çiftlik Bankın sahibi Mehmet Aydın sırra kadem bastı. Vurgun yapılan miktarın yaklaşık 500 milyon tl olduğundan bahsediliyor. On binlerce insan mağdur.

Çiftlik Bank uzun süredir takip ettiğim bir uygulamaydı. Sosyal medyada inanılmaz aktiflerdi. Soruşturmaların açılması ile birlikte daha yakından takip etmeye başladım ve gördüm ki ;

Çiftlik Bank yatırımcısı memnundu, yatırımcılar şirketin arkasındaydı, eleştirenler uygulamayla alakası olmayan, bu işten para kazanmayan, benim gibi dışarıdan gözlem yapanlardı. Sonra soruşturmalar açıldı, bankalar yatırımcılar ile Çiftlik Bank arasında köprü görevi olmayı bıraktı, medyada olumsuz haberlerle süreç hızlandı.

Şu ana dönecek olursak, uzun yıllar unutamayacağımız bir dolandırıcılık hikayesi ile karşılaştık. Geride kayıp yarım milyar lira ve on binlerce mağdur. Hani derler ya ‘Kafamda deli sorular.’ İşte aynen öyle.

Çiftlik Bank bir titan zinciriydi, firma oyuna 200 bin lira yatırana aylık 50 bin lira vaad ediyordu. Savunulacak hiçbir tarafı yok. Sadece durum bu noktaya gelinceye kadar ki izlenimlerimi aktardım. Herkes bilir ki emeksiz ekmek olmaz. Güzel ülkemin güzel insanları çok önemli bir şeyi daha unuttu. Ahmet Şerif İzgören der ki; ‘BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA BULUNUR.’

Bilgiyle kalın.