Düzgün Yalçınkaya

Belirsizliğin Belirliliği

Düzgün Yalçınkaya

dzgn.ylcnky@gmail.com

2019 Kasım ayında yapılması planlanan seçimlerin, bir anda 24 Haziran 2018 tarihine çekilmesiyle benim de bu haftaki konum belli oldu, erken seçim.

Ülkemizde bu hafta en fazla konuştuğumuz konu erken seçim oldu. Tabii bir ekonomi yazarı olarak seçim kararı açıklanır açıklanmaz piyasaları yakından izlemeye başladım. Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı yapması ile birlikte borsada satışlar arttı ve Borsa İstanbul yaklaşık yüzde 2 değer kaybına uğradı. TL’de ise döviz karşısında gerileme meydana geldi. Piyasanın erken seçim ihtimaline ilk tepkisi beklediğim gibi oldu. Ancak ertesi gün kesin tarih yani 24 Haziran 2018 yılında erken seçim yapılacağı açıklanınca yine piyasalardan beklediğim olumsuz algı kırıldı ve TL döviz karşısında güç kazanırken , Borsa İstanbul’da da yüzde 3.8 artış meydana geldi.

Erken seçim tarihinin açıklanması doları 4.01’e, euroyu ise 5 TL’nin altına çekti. Döviz kurlarındaki bu çekilmenin en önemli sebebinin erken seçim yapılacak mı ya da ne zaman yapılacak belirsizliğinin ortadan kalkması olarak yorumluyorum. İlk defa uygulanacak yeni sistemde koalisyon gibi, azınlık hükümeti gibi ülkede girişimcilerin istemediği bir belirsizliğin olmaması, olmayacağı da bu olumlu piyasa algısının bir nedeni olabilir. Seçimi kazanan güçlü bir biçimde hükümeti kurup ülkeyi yönetecek. Güç ve istikrar sermayenin güven duyacağı 2 önemli özelliktir. Seçime bu kadar dar bir zamanda gidilecek olması, ekonomi açısından olumlu bir gelişme. Girişim ve yatırım yapacakların seçim geçsin sonra bakırız şeklinde ki bekleme süreleri oldukça kısa.

Şimdi önümüzde 2 ay gibi kısa bir süre var.Bu süreyi ekonomimiz güç kaybetmeden atlatmalı. Bu süreçte ve sonrasında önemli olan döviz kurlarındaki oynaklık yani volatilitenin minimum düzeyde olması, yatırımların güç kaybetmeden devam etmesi, ucuz TL sayesinde ithalat ve ihracat arasındaki makasın daraltılmasıdır.

Neden erken seçime gidildiği konusunda ise maalesef bir fikrim yok. Siyasi partilerin seçimler için harcayacağı milyonlarca lira acaba daha iyi kullanılabilir miydi? Sonuçta bu paralar hepimizin parası. Ülke de önceliği olan bir sürü başlık var. En can alıcısı da eğitim. Eğitim bu kalitede devam ettiği sürece tüketici toplum olmaya devam ederiz. Eğitim seçim için en önemli yatırım. Ülkemizi yönetenlere de yönetmek isteyenlere de çağrımdır. Eğitime odaklanın.

Eğitim şart.

Bilgiyle kalın.