Düzgün Yalçınkaya

Blockchain ve TANGLE ile Gelecek Geliyor

Düzgün Yalçınkaya

dzgn.ylcnky@gmail.com

Selamlar sevgili İlkses okurları, bu hafta gelecek geliyor isimli yazı dizimde, Blockchain (blok zincir) teknolojisi ve birçok kişinin ismini duymadığı Tangle’dan bahsedeceğim.

Blockchain kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağınık bir veri tabanıdır. Bu aralar herkesin sıkça duyduğu kripto para olan Bitcoin ile ortaya çıkan Blockchain, sürekli büyüyen bir ağ sistemidir. Bir merkezi olmayan bu sistem sadece alıcı ve satıcı arasında gerçekleştiği için güvenli, ucuz ve hızlı.

Kripto paraların alt yapısını oluşturması Blockchain teknolojisinin sadece bir yüzü. Geçtiğimiz aylarda bir çift Blockchain üzerinden evlendi. Bankacılık sistemini temelden değiştirebilecek bir yenilik. Belki önümüzde ki 10 sene içerisinde noter kavramı ortadan kalkabilir. Arsa mı aldınız, transferi Blockchain üzerinden kanıtlı, merkezsiz, silinemeyen algoritmalar aracılığı ile mi yapmak istersiniz yoksa para ödeyip, sıra bekleyerek, hiç tanımadığınız insanlar ile aynı ortamda bulunarak mı ödemek istersiniz? Blockchain cüzdan hesabı açtığınızda sizi şöyle bir yazı karşılıyor; cüzdanımız işlem yapmayı kolay ve rahat kılmakta, adil, erişilebilir ve açık bir finansal gelecek yaratmaya yardımcı olmaktadır.

Blockchain altyapılı bitcoine daha alışamadan yeni bir kripto para ön plana çıktı, çıkmaya başladı. İsmi İOTA coin. İota coin bir kripto para, temmuz ayında ortaya çıkan İOTA coin yüzde 700 den fazla arttı, bu aralar 4 dolar civarında seyir ediyor. İOTA coini asıl ön plana çıkaran özelliği ise Blockchain teknolojisini kullanmamasıdır. Onlarca kripto para içerisinde Blockchain altyapısı kullanmayan tek para. İOTA, TANGLE dediğimiz arapsaçı olarak betimleyebileceğimiz Blockchain alternatifi yeni bir altyapı ile faaliyette. İOTA kendine vizyon olarak internet nesnelerinin alış veriş işlemlerini TANGLE aracılığı ile yerine getirmeyi amaçlayan bir kripto paradır. TANGLE alt yapısını,   önümüzde ki günlerde daha çok duyacağız. Karşılaştırma yapmak için belki henüz erken ama önümüzde ki günlerde daha avantajlı olabileceği için TANGLE altyapısı ile ortaya yeni kripto paralar çıkabilir. TANGLE altyapısının daha ucuz, daha güvenli ve daha hızlı olduğu iddia ediliyor.

Kafanızın karıştığının farkındayım ancak bu yenilikler, yeni dünya düzeninde kullanacağımız teknolojilerdir. Sürekli değişiyor, sürekli gelişiyor dünyamız. Banka ile işi olmayan kaldı mı, evinde bilgisayar olmayan, akıllı telefonu olmayan insan kaldı mı? Ev telefonu kavramı son on yılda  ortadan kalktı. Dünya değişiyor, sürekli dönüşüyor. Amacım bu teknolojiler konusunda pasif kalmadan, hızlı ve uyumlu davranabilmemizi sağlamak. En azından kulak aşinalığı kazandırmak. Umarım, attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değer.

Bilgiyle kalın.