Çağdaş Cantürk

Boy Sırasını Yengeçten

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

İzlediğim bir videoda görüp, bence çok da komik olduğunu düşündüğüm bir olayı anlatmak isterim.

Deniz kabuğu içinde yaşamakta olan yengeç arkadaşlar zamanla kabuklarına sığmıyorlar. Bir gün geliyor ve piyasada boş bir deniz kabuğu bulunuyor. Büyükcene bir deniz kabuğu. Küçük bir yengeç bunu görüyor ama ona büyük geleceğini anlıyor olmalı ki bekliyor. İlla kendisinden büyük, bulduğu deniz kabuğundan küçük bir yengeç gelip kendi kabuğundan çıkıp bu yeni deniz kabuğuna girecek diyerekten. O da bu ara beden deniz kabuğuna çökerim umuduyla başlıyor beklemeye.

Birden fazla yengeç toplaşıyor kabuğun etrafında. birbirlerini ölçüyorlar. Boy sırasına giriyorlar. Bildiğin boy sırasına giriyorlar. Derken büyük bir yengeç geliyor. En öne geçip, boşta olan kabuğun içine giriyor.

Bir yarış başlıyor. onun çıktığı kabuğa diğeri, diğerinin çıktığı kabuğa diğeri.

Ara bedenler ufaktan kapışıyorlar bu sırada. İzlediğim bu tatlı mücadele kaçık keyfimi arttırdı. Yengeçlerin deniz kabuklarını nasıl evleri yaptığını ve çakal bir satıcı olmaksızın takasa girdiğini görmek oldukça masum geldi.

Doğası aslında çok uyumlu, her canlının hakkını savunacak kadar hem de.

Uyumu bozan biz insanoğlu.

Yengece lansman derdi olmadan, faizsiz ev aldırıyorken ne kadar adil ve sırasını bekleten şekilde davranıyorsa, bir düzen içinde sıraya sokmayı da o denli iyi beceriyor demeden geçemeyeceğim.