Cem Yavuz

Büyük Taaruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı

Cem Yavuz

cemyavuz@ilksesgazetesi.com

Büyük Taaruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı
Bugün sizlere 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle, Büyük Taarruz’dan bahsedeceğim. Sakarya Meydan Savaşı’nda kazanılan büyük zafer sonrasında, artık ülkeyi işgalcilerden temizlemek için Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları son bir saldırı planlamışlardır. Adını büyük taaruz olarak anmış olduğumuz bu savaş, ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasını sağlamış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına zemin hazırlamıştır.
Türk ordusu ilk kez saldırıya geçeceği bu savaşa oldukça öz verili bir biçimde hazırlanmaktaydı. Anadolu halkı tamamen seferber olmuş, ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için her şeyi ortaya koymuşlardır. Türk ordusunu zafere götüren de halkın bu azmi ve kararlılığı olmuştur.
Taaruz öncesinde Mustafa Kemal Paşa, Başkomutanlık Yasası’nın uzaltılması için meclise önerge sundu ve önerge büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Vekiller de taaruzdan yanaydı ancak taaruz çalışmaları oldukça uzun ve zorlu bir süreçti.
26 Ağusos 1922’de Türk ordusu taarruza geçti. 26 Ağustos sabahı Mustafa Kemal Paşa, orduyu yönetebilmek için Kocatepe’de bulunan İsmet Paşa ve Fevzi Paşa’nın yanına geldi. 3 gün boyunca süren akınlar Yunan ordusunun geri çekilmesini sağladı. Tarihe Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçecek savaş ise 30 Ağustos’ta yaşandı ve Türk ordusu büyük bir zafere ulaştı. Dağılan Yunanlar hızla dağınık bir biçimde geri çekilmeye başladı. Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa ve Fevzi Paşa ordunun İzmir istikametinde takip edilmesi kararını aldılar.
Türk ordusu 9 Eylül 1922’de İzmir’e girdi ve Yunan işgali tamamen son buldu. İzmir’de Kadife Kale’ye Türk bayrağı çekildi.
İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül olsa da, Başkomutanlık Meydan Muharebesi 30 Ağustos’ta sonuçlandığından bu tarih sembolik olarak Zafer Bayramı olarak kabul edilmiştir. Zaferin 96. yılında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.