Sevil Petrini

Cildimiz neden yaşlanır?

Sevil Petrini

petrinisevil@gmail.com

İlk olarak serbest radikalleri tanıyalım.

Cildimizin yaşlanma sürecinde bizlere sunulan kozmetikler, kremler, serumlar bazen hepimizi şaşkınlığa uğratıyordur. Binlerce marka, ürün ve çeşitlilik bazen karar vermekte zorluyor olabilir. Üzerlerinde yazan yazılar ise aldığımız ürünün tek başına cildimizi sonsuza kadar kırışmayan, ışıl ışıl parlayan ve hatta ilk gençlik yıllarına dönecekmişiz gibi heyecan ve onu satın alma isteği uyandırıyor değil mi?

Üzülerek söylemeliyim ki maalesef bu o kadar kolay değil. Tabi ki birçok şirket cildimizin nemini arttırmaya yardımcı, yumuşatıcı, arındırıcı, koruyucu, temizleyici özelliğine sahip formüller üretir. Ancak böylesi tercihler tek başına geçici, yüzeysel ve kısa vadeli sonuçlar sunar.

Hal böyle olunca günümüzde benimde çevremde konuklarımda çok sık karşılaştığım, yüzümü güldüren bilinçli kısım yüzeysellikten çıkıp profesyonel destekler ile daha canlı, bakımlı ve genç kalabiliyor. Kısaca bahsetmek istersek meyve asitleri, radyofrekans, aylık özel bakımlar, mekanik etki eden vakumterapileri, PRP ve GRP işlemleri sayesinde vitamin takviyeleri de yaparak cilt altını desteklemektedir. Bu tedaviler ile ilgili ayrıntılı bilgi vermeden önce problemin kaynağını bilmek uygun olur diye düşünüyorum.

Konu yaşlanma olunca bir çoğumuzun aklında en büyük düşman olarak zaman gelir. Ancak bu tamamen doğru değildir. Bizim erken ve hızlı yaşlanmamıza en büyük sebep serbest radikallerdir!

Ne demek bu serbest radikaller biraz bahsedelim. Her nefes aldığımızda ihtiyaç duyduğumuz oksijen ve besinlerden gelen glikoz birleşip yandıklarında açığa bir madde çıkar. Bu madde tek başına kalmış elektronu olan atom, molekül yada iyon izin almadan başka dokularla birleşmeye çalışır. İşte izin almadan başka dokularla birleşmeye çalışan bu madde Serbest radikallerdir. Elektron kaybettiği için bu açığını başka atomların elektronunu paylaşmaya çalışırken o molekülünde yapısını bozarlar. İşte bu durumda erken yaşlanma, virüs, kanser, kalp krizi gibi ölüme kadar gidebilecek hastalıklar oluşur.

Serbest radikaller vücudumuzun dışında, güneş, kirli hava, sigaradan dolayı da açığa çıkarlar. İşte bu yüzdendir ki güneşte çok fazla kalmayalım, kışın bile güneş koruyucularımızı kullanmaya devam edelim, sigara içerek cildimize o zehirli maddeleri göndermeyelim gibi uyarıları sürekli duyarsınız bizlerden.

Yani uzmanların sürekli bahsettiği sağlıklı beslenme konusuna önem vermeli sadece zayıflamak gibi düşünmemeliyiz. Hastalıklardan korunmak, daha dinç ve genç görünmek, serbest radikallerin de sebep olabileceği hastalıklardan korunmak gibi düşünüp sağlıklı beslenmemize daha çok önem vermeliyiz. Bunu sağlamanın en doğal yolu işlenmemiş gıdalar tüketmek, kızartma ve fast foodlardan uzak durmak, mevsiminde sebze meyve tüketmek, fiziksel aktivitelere önem vermek, düzenli spor yapmak, bol su içmek, pozitif düşünmek, düzenli uyku bizleri daha uzun ve sağlıklı yaşama götürür.

Sağlık ve sevgiyle kalın…