Çağdaş Cantürk

Çıraklığını Yapmadığın İşin Ustası Olmak

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Artık çırak yetişmiyor!

Teknolojinin son atılımları insan emeğine olan ihtiyaçları oldukça azalttı. İnsanlık tarihinde ilk defa bu kadar fazla üretim yapılırken bu kadar da az insanın emeği üretimde kullanıldı. Makinelerin tarifsiz hakimiyeti üretimin neredeyse her alanını çarşaf gibi örttü. İyidir veya kötüdür. Tartışılan bir konudur. Ama bir gerçek var ki hiç de kulak arkası edilecek cinsten değil.

Nitelikli elemanın yetişmemesi.

Devlet çılgınlar gibi destekler veriyor bu konuda ki mutlaka kullanılması gereken muazzam destekler bunlar. Fakat öte yandan da, genç yaşta ilgi alanlarının dahilinde gençler mesleğe yönlendirilemiyorlar. Meslek liseleri yetersiz mi kalıyor bilemiyorum fakat mesleği üretim olacak olan ve zanaat öğrenmesi gereken insan sayısı hala fazlayken bu konumlara gençler yerleşemiyorlar.

Afilli cümleleri boş vererek tekrar söylüyorum.

Artık çırak yetişmiyor.

Çırak-kalfa-usta-ustabaşı piramidi için genç yaştan yetişen zanaatkar çıkmıyor.

Çok acı ki, gençler, güvenlik görevlisi olmak isteyen onlarca insan varken, ahşap atölyelerinde, metal atölyelerinde çalışmak isteyen gençlerden hiç yok. Güvenlik görevlisine olan ihtiyacı sorgulamamakla beraber bir meslek olduğunu, uzun vadede dolgun maaşlı bir iş olacağını hiç zannetmiyorum. Fakat bugün bir atölyede, bir fabrikada çalışan bir ustabaşının aşdığı maaş birkaç asgari ücrete yakın.

Gün, dünyanın teknolojide en ileri olduğu gün.

Haliyle, elinde zanaatı olan biri, butik olarak yaptığı işleri tüm dünyaya tek tık ile pazarlayabiliyor. El işçiliği dünyanın her yanında maddi karşılığı hala çok yüksek olan konumdayken, bu zanaat erbapları mevcut işçiliklerini çıraklıktan kalfalığa zıplayıp geliştirebiliyorlar. Bir ustası olmadan bir meslek öğrenmek oldukça zor.

Tahtada ders anlatan öğretmenin, geleceğin öğretmenlerinin ustası olduğu gibi…

Haliyle, çocukların hobi ve ilgi alanları doğrultusunda meslek yönlendirmeleri yapmakta yarar var. En kabul edilebilir meslekler, masa başı mesleklerdir algısının yanlışlığını anlamakta fayda olduğu gibi.