Çağdaş Cantürk

Çocuk Olmak

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Yani anne babaya borçlanmak.

Seçemediğin ve sonrasını bilmediğin bir boş sayfaya imza atmak.

Masum ve biçare olarak geldiğin dünyada, neler olup bittiğini anlamadığın için ve henüz konuşmayı bile bilmeyen bir bebek olduğun için ağlayıp yıllarca uyku uyutmamak anneye babaya. Ağlamalar kesilince ‘hayır size rahat henüz yok’ dercesine yeni dertleri sunmaktır çocuk olmak.

Plastik kalıp tabanlı terliğin arkasıyla vurmak istemeyi arzulatan bir cümle var ya ergenlerin dilinde…

‘Dünyaya getirirken bana mı sordunuz?’

Sahiden de kimse soramıyor ebeveynlerine. Seçme şansı yok. Günahsız ve olan bitenden bihaber yavrucağız, artık pek de masum olmayan dünyaya geliyor. Abuk bir mücadelenin bir parçası oluyor.

50 hafta çalışıyor, 2 hafta tatil yapabilmek için.

9 saat çalışıyor, 4-5 saat kendine zaman ayırabilmek için.

13 sene okula gidiyor. Üniversiteye girebilmek için.

18 sene okuyor, meslek kazanabilmek için.

Bu kadar meselenin olduğu dünyaya geliyor. Haksız da değil galiba sorgulamak için.

‘Bana mı sordunuz?’

Anneler babalar varını yoğunu ortaya koyuyorlar. Bu soruyu almamak için. Dahası, canlarından canlanan parçanın mutlu olması için. Uykusuz geceler boyu besleyip, altını temizleyip hayatlarını bir kaosa çeviriyorlar. Aman hastalandı mı, okulda hastalık kaptı mı, aşısı, ödevleri, okul taksitleri, kıyafeti, kursları, sosyal aktiviteleri, oyuncağı, geleceğe dair yatırımı falan filan falan filan derken çocuk da aslında annesine babasına limitsiz ve karşılıksız bir borçlanma içine girmiş oluyor. Maddi, manevi hatta zaman olarak bir borçlanma.

Bana mı sordunuz? kaçamağı olmayan bir borçlanma. Çünkü siz dünyaya getirdiniz. Bilerek ve isteyerek. Çocuğun seçme şansı yokken sizin seçme şansınız vardı.

Dünyaya bir melek gibi gelen çocuklar, güzeli görüp güzeli öğrendikleri gibi kötüyü görüp kötüyü de öğrenebiliyorlar. Hayata getirdiğimiz çocukların geleceklerini doğru kurgulayıp onlara merhametle davranmalıyız. Onların bu mücadelede olmalarına sebep biziz.

Bu hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladık.

Yollarda, caddelerde, stadlarda, salonlarda heyecanla gösterisini yapan masum çocuklarımızın gününü. Hep aynı masumlukla ve barış içinde kalmalarını dilediğimiz çocuklarımızın gününü buradan kutlamış olalım..