Özkan Pekçalışkan

Derbinin kazananı İzmir

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Yaklaşık iki yıl aradan sonra İzmir’de Karşıyaka ve Göztepe takımları arasında derbi maçı oynandı. Son oynanan derbi maçtan bu yana bu maçta farklı olan konular da vardı. Hafta sonu İzmir’de oynanan derbide yıllar sonra iki takım seyircisi yarı yarıya ayrılan tribünlerde maçı izledi. Futbolda şiddetin tırmandığı ve insanların futboldan çeşitli sebeplerle uzaklaştığı bir ortamda bu derbinin yarı yarıya oynanması anlamlı ve güzel oldu. Futbolun İzmir’de marka değerinin daha fazla artırılması gerekir. İzmir’in iki güzide kulübünün derbi maçlarının daha fazla ilgi çekmesi ve taraftar toplaması İzmir açısından önem arz eden bir konudur.

Bütün bu konuları bırakıp da maça gelirsek derbi maça iyi başlayan taraf Göztepe oldu. Daha derli toplu ve sahada ne yaptığını bilen takım Göztepe olarak gözüküyordu. Ama futbolda özellikle derbi maçlarda ne olacağı önceden kestirilemez. Göztepe savunmasında da görev yapan Barış Başdaş rakibine yaptığı sert müdahale ile direk kırmızı kart ile oyun dışında kaldı. 24. dakikadan sonra oyunun şekli değişti. 10 kişi kalan rakibi karşısında Karşıyaka daha fazla atak yapmayı düşündü ve sonunda oyunu dengeledi. Saha zemini iki takım oyuncularını da zorladı. Futbolcular zeminde ayakta durmakta zorlandı. Göztepe’de savunmada oynayan Giray Kaçar bu sebepten kramponlarını değiştirmek zorunda kaldı. Saha zemini oynanan oyunu etkiledi. İkinci yarıya daha baskılı ve istekli başlayan Karşıyaka oldu. Engin Baytar ve Mehmet Eren Boyraz’ın oyuna girmesi Karşıyaka’yı daha da hareketlendirdi. Göztepe için maçın kırılma anı Gökhan Karadeniz’in serbest vuruşunda kaleci Aghayev topu zorlukla çıkardı. Oyuna daha çok ağrlığını koyan Karşıyaka aradığı golü 89. Dakikada Engin Baytar’ın ayağından buldu. Böylece derbiyi 1-0’lık skorla kazanan taraf Karşıyaka oldu.

Derbide öne çıkanların arasında maçın hakeminin Cüneyt Çakır olması da önemliydi. TFF’nin bu derbiye verdiği önemi gösteren bir gelişmeydi. Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim’in de maçı izlemesi büyük jestti. Maçın ilk dakikalarında her iki tribünün ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ diye birlikte tezahürat yapması maça düşen önemli notlardandı.  İlk yarı Göztepe’nin yaklaşık 12 korner ve yan toplardan atak oynamasına rağmen taraftarın Vleminckx isteğine kulak kapatan Göztepe Teknik Direktörü Metin Diyadin’in inadı taraftarları hayal kırıklığına uğrattı. Her iki takımın da taraftarlarının derbi arzusu ve renkli görüntüler oluşturması maçtan öne çıkan kareler arasındaydı. Yıllar sonra amigo İsmail Göztepe tribününü yönetti.  Amigo İsmail’in oğlu Rıza Kocaoğlu da tribünde Göztepe maçında tribündeki yerini aldı. Derbi maçı izlemeyi özleyen taraftarlar tribünde renkli görüntüler oluşturdu. Derbide kazanan Karşıyaka oldu ama esas kazanan İzmir oldu.