Halil Yaylak

Dijital Dönüşüm 

Halil Yaylak

halilyaylak@ilksesgazetesi.com

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz dijital dönüşüm kavramı, birçok alanda karşımıza çıkmakta ve sektörleri de etkilemektedir. Dijital dönüşüm kısaca, markaların ve firmaların hatta kişilerin- dijital çağa ayak uydurma amacıyla teknolojinin tüm süreçlerinden yararlanmayı ifade ediyor. Dijital dönüşüm kısaca, bir şirketin, kurumun ya da kuruluşun dijital çağa ayak uydurmak için, pazarlamadan iş modeline, otomasyondan organizasyon yapısına kadar her şeyini yeni dünya araçları (teknolojik araçlar) ile yapmasına verilen genel bir tanımdır. Bu nedenle dijital dönüşümü sadece internet sitesi vs. diye anlatmamız biraz abes kaçar.
Dijital devrimi tam anlamıyla yaşadığımız bu günlerde, artık hemen hemen herkesi dijital mecraları sıklıkla kullanıyor. Bu nedenle gerek haber gerekse de diğer mecralarda bu kavramla sürekli olarak haşır neşir oluyoruz.  Teknolojik gelişmeler, günlük hayatımızda giderek artan bir rol oynuyor. Şirketler ve markalarda bu nedenle tüketicilere beklenti içerisinde oldukları dijital deneyimleri sunabilmek için çabalıyor. Dijital dönüşümü tüm benliğinde yaşayabilen ve kullanıcılarına sunan firmalar yükselişe geçerken, bu teknolojilere uzak duran firmalar ise yavaş yavaş pazardaki etkilerini kaybediyor. Günümüzde daha fazla marka, dijital stratejilere olan bağlılıklarını yeniliyor, bu sayede de hedef kitleyi ellerinde tutarak gün geçtikçe de daha fazla insana ulaşma imkanını elde ediyor. İşte hal böyle olunca da birçok uzman firmalara, dijital dönüşüme bir an önce adapte olmalarını öneriyor. 
Eğer bir markanız varsa ve bu dönemde tutunmaya ve rekabet etmeye çalışıyorsanız mutlaka dijital dönüşümü de sağlıklı bir şekilde kullanmalısınız. Aksi takdirde markanızın rekabet gücü kalmayacak ve yavaş yavaş yok olmaya mahkum olacaksınız.