Mehmet Emin Değer

DOĞRU TEŞHİS VE DOĞRU ÇÖZÜM

Mehmet Emin Değer

emin@degergroup.com

2002 yıllarının sonuydu, ABD’nin Irak’a mücadelesinin yapılacağı konuşuluyordu. 9. Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel bir sohbette bir sual tevcih ettiler. ABD ve koalisyon güçleri Irak’a müdahale ederse ne olur? Bende 25-30 sene Irak’ta istikrarsızlığın başlangıcı olur, Türkiye ve Orta Doğu’ya yansımaları büyük olur dedim. Kendileri, “Belki 50-100 sene sürecek bir kargaşa ortamı doğar dediler. Bunun üzerine çeşitli platformlarda ve özellikle Irak’lı dostlarımıza bu görüşmelerimizi aktardığımızda kimse inanmak istemiyordu. Maksadım geçmişte bunları söylemiştik, haklı çıktık gibi ucuz bir söylemi geliştirmek değildir. Coğrafyamızda olup bitenleri iyi okumaktır.

O sıralarda ABD Büyükelçilik mensubu siyasi ve askeri ateşe ile elçilik binasında 1 saat 15 dakika süren bir görüşme yaptım. Yanımda oğulum tercümanlık yapıyordu. Dedim ki Saddam Hüseyin hiç gereği yok iken sizin adınıza İran’la 8 sene harp etti. En büyük düşmanınız İran’dı. Şimdi ise en büyük düşman Saddam oldu. Şüphesiz Saddam bir diktatördür. Gitmesi gerekir, halka destek verin, halk Saddam’ı devirsin dedim. Onlarda 12 sene ambargo ve çeşitli yöntemleri denedik. Başarılı olamadık cevabını aldım. Fakat top gülleleri, bombalarla bir ülkeye zembille demokrasinin gelemeyeceğini söyledim. Hepimizin malumu olan ABD’nin yüz binlerin ölümü ile neticelenen Irak müdahalesi gerçekleşti. 15 senedir Irak ve Orta Doğu ne halde olduğunu hepimiz biliyoruz.

İslam coğrafyasında adaletin, hukukun ve paylaşımın adil olmadığı sürece isyankâr muhalifleri oluşturur. Batı’nın ihtirasları ve çıkarları Müslümanların kanından daha değerlidir. Al-Kaide, Taliban, IŞİD (DAİŞ), PKK’da batının istihbarat servislerinin kontrolünde ve işbirliği içindedir. Sağ gösterip sol vuruyorlar. 7’den 70’e İslam coğrafyası bu kanaati taşıyor. Fakat İslam coğrafyası masum ve günahsız mı? 500 sendir üretememenin bedelini şiddetli bir şekilde ödedi ödüyor.

Yeter artık uyanın sabah oldu!

PKK, HDP ve Kürt halkına sesleniyorum. Yeter artık akıttığınız mazlumların kanı. Geçmişte bir sürü haksızlığa maruz kaldığınızı biliyoruz. Ama bugün içinde bu haksızlıkları söylemek mümkün değil. Her şey güzel, mükemmeldir demiyorum. Artık çözüm için siyasilere fırsat verin. Kaldı ki bin tane haklı nedeniniz dahi olsa bin seneden beri kader birliği yaptığın kardeşine silah çekmeye hakkın yoktur. Kürt halkı korkmadan teröre dur diyebilmelidir.

Bu coğrafyada Türk Kürtsüz, Kürt Türksüz yapamaz. Vesselam…