Muhammet Tunç

Düşmanı Bol Bir Ülkeyiz

Muhammet Tunç

tunc47@gmail.com

Ümmet olarak maneviyatı bol bir ayı idrak ediyoruz. Ramazan’la birlikte daha sabırlı, sakin ve mütebessim olmaya gayret ediyoruz. Kalp kırmıyor, sinirlenmiyor ve şer ortamlardan kaçıyoruz. Örnek bir Müslüman olmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Ülke olarak derin bir acı yaşıyoruz. Kalbimizi yakıp, şuurumuzu bulandıran bir acı. Medya kuruluşlarının son dakika ‘facia haberlerine’ alıştığımızı zannediyordum. Ama öyle değilmiş. Aslında iyi ki de öyle değil. Zira acıya alışmak, benliğimizi yitirmemize sebep olacak.

Ve Şırnak… 13 aslanımızın melekleştiği kaza ve kelimelerin kifayetsiz kaldığı o an. Annelerin ağıt yaktığı, kadınların dul, çocukların ise yetim kaldığı o facia… 80 milyonun kalbini yakıp, yüreğini sızlatan, şahadet haberi… 

Her şeye hamd ediyoruz; verdiğine de, aldığına da. O’ndan gelen her şeye imanımızla boyun eğiyoruz. Zira dönüşümüz O’nadır. Boyun eğişimiz, tedbirsiz olacağımız anlamına da gelmiyor. Elbette ki gerekli tedbir ve önlemleri alacağız. Askerimizin değil vefatı, tek bir kılına dahi zarar gelmemesi için ne gerekiyorsa yapacağız.

Ülke olarak tarihimizin en sancılı süreçlerini yaşıyoruz. Bir yandan kendi iç sıkıntılarımız, diğer yandan da dış tehlikeler. En basit ve somut olanı ise güneyimiz de cereyan ediyor. Bir terör örgütünün mevcudiyeti ve ona yapılan/yapılacak 500 milyon dolarlık silah yardımı. Ne diyelim; dostu az, düşmanı bol bir ülkeyiz.

Durum böyle iken, TSK’nın değerli neferlerine sahip çıkmak zorundayız. Hem de her zamankinden daha fazla. Her kurumda olduğu gibi burada da hainler çıkabilir, normaldir. Asker kılığına girmiş hainler yüzünden bütün askerlerimizi bir tutamayız. Aksine moral ziyaretlerinde bulunup yalnız olmadıklarını hissettirmeliyiz. Bizim için nöbet tutan, çatışmalara giren canlarımız onlar. Canımızın kıymetini de kaybetmeden anlamamız gerekiyor.

Bu ülke için bir şeyler ortaya koyma gayreti taşıyan herkes bizim kardeşimizdir. Bu şekilde görüp değerlendirmeliyiz. Kendi iç siyasetteki çalkantılarımızı bir kenara bırakıp kenetlenmeliyiz. Allah, başkomutanımıza yardım etsin. Şahsi sıkıntıları bir kenara bırakıp liderimize çokça dua etmeliyiz. Çünkü onun güçlenmesi, ülkemizin güçlenmesi demektir. Rabbimiz ferasetini kuvvetlendirsin, önündeki bütün sıkıntıları bertaraf eylesin. Hainlere karşı onu muzaffer eylesin.

Âmin.