Ecz. Hakan Dinçarslan

Düşük Seviyeli Lazer Terapisi 

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Lazer son yıllarda birçok bilim dalında yaygın olarak kullanılan ve bana göre çağın en önemli teknolojilerinden biridir. Şöyle ki sanayinin her alanında kullanılan lazer demir kesmekten tutun da uzay sanayine kadar hatta tıpta en hassas hücrelerin değişik şekilde görüntülenmesine kadar inanılmaz işlevselliği olan bir teknolojidir. Bu kadar geniş kullanım alanlarının olması açıkçası insanı şaşırtmıyor değil. Nasıl oluyor da bu kadar değişik etkilere sahip diye kendimize soracak olursak, lazerin aslında bir ışık olduğunu dolayısıyla da bu ışığın bir dalga boyunun olduğunu, bir gücünün olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Öyleyse bu etkisini dalga boyuna ve de kaynağının gücüne bağlı olarak değişik şekilde etki göstermesi olağandır.

Lazerin sağlık ve güzellik alanında da son yıllarda önemli kullanımlarıyla ilgili gelişmeler olmuştur. Burada lazerin daha ziyade ülkemizde çok fazla bilinmeyen yaygın olmayan ama yurt dışında etkinliği kanıtlanmış bazı çalışmaları ile ilgili bazı bilgiler paylaşmak istiyorum.

Düşük seviyeli lazer terapisi denilen (low level laser therapy-LLLT) den size bahsetmek istiyorum. 

LLLT aslında kısaca size beyin için enerji kaynağıdır diyebilirim yani beyin enerji üretmek için glukozlar yerine ışığı kullanmakta ve beslenmektedir. Bilişsel işlevi inanılmaz şekilde artırabilen bu LLLT’nin daha bir çok faydalı etkisini öğrenmek için okumak için devam etmenizi öneriyorum. 

LLLT’nin iltihaplanmayı azaltmakla ilgili etkilerini ve bu konuda yayınlanmış yüzlerce yayını listelemek şu anda burada mümkün değil ama kronik iltihaplanma ve buna bağlı gelişen bir çok hastalıkta etkili olduğunu belirtmek isterim. Bunlar yara iyileşmesi, doku onarımı, ağrı giderici, artrit, sırt ağrısı, boyun ağrısı, tiroid fonksiyon bozuklukları ve hipotiroid hastalıkları, travmatik beyin hasarları, inme, ve diğer beyin hasarları, saç büyümesi, özellikle erkek tipi saç dökülmelerinde ,akne, sedef hastalığı, fibromiyalji, erkeklerde testosteron un artması, candida mantarına karşı mücadelede, kulak çınlamasında, kas kitlesinin ve yoğunluğunun artırılmasında, karpal tünel sendromunda, kilo kontrolü ve kilo kaybında ,dikkati artırmak ve hiperaktivitede etkili olduğuyla ilgili bilimsel çalışmalar olduğunu belirtmek isterim. 

LLLT bu etkilerini şu şekilde gerçekleştirir: Mitokondrilerin oksijen kullanımını ve çalışmasını artırır ve mitokondrilerin membran potansiyelini artıran bir enzim olan stokrom oksidaz enziminin ışık ile uyarılmasıyla mitokondriyal metabolizma artar. 

Ayrıca Alzheimer den sorumlu bir protein olan beta amloid moleküllerinin beyindeki oluşumunu azaltır, ayrıca hücre ölümünü azaltır. 

LLLT, DNA’ya bağlanan ve DNA’nın onarılmasını sağlayan bazı tarnskripsiyon faktörlerin oluşumunu ve etkisini de artırır. Bunla ilgili bir animasyon videoyu https://www.youtube.com/watch?v=MkUgkDLp2iE linkten izliyebilirsiniz. 

LLLT hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız www.saglikliolalim.com adresinden daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz ve yine bu konuda daha fazla bilgi için hakan.dincarslan@hotmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.