Aslı Şen

Ebeveynler Dikkat!

Aslı Şen

aslisen@aslisen.com.tr

Çocukların cinsel istismarı aslında her daim gündemde olan bir konu. Sürekli çocukların istismarına dair haberlerle sarsılıyoruz.

Çocukların cinsel sömürüsü, çocukların anlayabilecek durumda olmadıkları, yaşlarına ve psikoseksüel gelişim aşamalarına uygun olmayan bir biçimde, erişkinler tarafından, cinsel etkinliklere şiddet ya da kandırma yoluyla zorla dâhil edilmeleri anlamına gelir. Genelde gerçekleşen bu vakalardan sadece yüzde 15 kadarının bildirildiği düşünülmektedir. Bu çok düşük bir oran. Çocuklar çoğunlukla güvende hissetmeleri gereken evlerinde ve tanıdıkları kişiler tarafından tacize uğruyor. Her sosyo-ekonomik sınıfta görülebiliyor. Daha çok kız çocukları tacize uğramakla beraber erkek çocuklar da risk altındadır. Çocuk istismarı ciddi bir halk sorunudur, asla görmezden gelinmemelidir, en ufak bir şüphe bile göz önüne alınmalıdır. Elbette aile olarak bizlerin de önlem alabileceği noktalar var. 

Çocukları çevrenin ve insanların tehlikeli olduğu mesajını vermek yerine onlara kendilerini nasıl koruyacaklarını öğretmeliyiz. Çocuklara yaşlarına uygun cinsel eğitim verilmeli. Genital bölgeler ve erojen bölgelerin korunması gereken noktalar (iç çamaşırlarımızın altındaki bölgeler gibi somutlamak gerekir) olduğunu anlatmalıyız. Tanıdık da olsa istemediğimiz dokunmalara itiraz etmemiz gerektiğini öğretmeliyiz. 4 yaş civarından itibaren çocuklara başkalarının yanında çıplak olmamaları gerektiği öğretilmeli, 7 yaş civarından itibaren ise tuvaletlerini yalnız yapmaları gerektiği öğretilmelidir. Anne baba olarak bizler de çocuğun özel hayatına saygı göstermeliyiz. Örneğin; çocuğumuzu dudaklarından öpmemeliyiz. Hem hijyenik değil hem de sınırları öğretme açısından kafa karıştırıcı. Çocuğumuzu yıkarken diğer ebeveyn istediği gibi banyoya girip çıkmamalı. Onun fiziksel olarak özel bölgelerine saygı gösterdiğimizi öncelikle davranışlarımızla belirtmeliyiz. Genital bölgeleri amcalara ya da teyzelere göster diyerek genital bölgelere aşırı önem yüklememeliyiz.

Çocuğun odasına soyunurken girmek için 7 yaşlarından itibaren kapıyı çalmalı ve izin almalıyız. Çocukların maruz kaldığı TV dizileri, internet sitelerini kontrol altına alınmalı. Mutlaka aile koruma paketi almalıyız. Çocukların inşaat yerleri, boş sokaklar gibi yerlerde dolaşmamalarını söylemeliyiz.

Çocukların bizimle olan ilişkileri de önemli. Çocuk bize hayır diyemezse başkalarına da diyemez. O yüzden zaman zaman bize hayır demesine izin vermeliyiz. Çocuğumuzun tercihlerine saygı duymalıyız. Onun isteklerine ve istemediklerine saygı duymalıyız. Çocuğunuz sizinle konuşabildiğini hissetmeli. Çocuğunuzla vakit geçirin, size saçma gelse de onu dinleyin. Hangi konuda olursa olsun ne hissettiğini, neden öyle hissettiğini anlamaya çalışın. Sizin onun anlamaya çalışma çabanız zaten size kendini yakın hissetmesine ve birçok şeyi sizinle paylaşmasına olanak verir. Çocuğumuzun cinsellikle ilgili sorularını duymazdan gelmek doğru değil. Yaşına uygun bir şekilde cevap vermek gerekir.  Çoğunlukla çocukların anlattıkları şeyleri uydurdukları düşünülür ancak bu doğru bir kanı değil. Özellikle sıklıkla cinsellikle ilgili tuhaf anlatıları oluyorsa özellikle resimlerde bu öğeler ön plana çıkıyorsa dikkat etmek gerekir. Bir sonraki yazımda istismarın belirtilerini ele alacağım.