Ecz. Hakan Dinçarslan

Eşek Sütü

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

ECZ. HAKAN DİNÇARSLAN

hakan.dincarslan@hotmail.com

Son günlerde eşek sütüyle ilgili çevremde oldukça fazla bilgiler duyduğum için bu bilgiler doğru mu yanlış mı? ya da aslı astarı nedir? diye araştırmaya karar verdim.

Öncelikle insan sütüne en yakın sütün eşek sütü olduğunu biliyor musunuz? Eşek sütünü Kleopatra tarihte cildini güzelleştirmek ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kullanmış. Ve yine Antik Roma’da kadınlar ciltlerini beyazlaştırmak için eşek sütünü kullanmışlar. Daha sonra Fransa kralı 1.Francois amansız bir hastalığa yakalandığında o yıllarda bilim ve uygarlık merkezi olarak bilinen İstanbul yani Konstantinopolis’ten Sultan Süleyman Fransa’ya kralı iyileştirmesi için bir hekim göndermiş, bu hekimin sır dolu tedavileri arasında krala eşek sütü içirdiği de söylenmektedir. 19. yüzyılda eşek sütü bebeklerin beslenmesinde çok kullanılan bir besin maddesi olmuştur.

BM’nin Gıda ve Tarım Örgütü, “özel besinsel faydaları” olduğunu ve inek sütüne alerjisi olanlara daha uygun hale getirebilecek bir protein profiline sahip olduğunu söyledi.

Gerçekten de eşek sütünün sindirilebilirliği yapısında pıhtılaşmış kazeinin ve yüksek yağ içeriğinin olmamasından kaynaklanmaktadır içerik olarak bakıldığında zengin amino asit, immun globülinler, vitamin ve omega 3 içermektedir.Çalışmalar eşek sütünün, inek sütüne (betalaktoglobulin) alerjisi olan çocuklar için uygun olduğunu göstermiştir.

Eşek sütü kozmetoloji de kullanılır. Eşek sütü zengin besleyici içeriği sayesinde birçok hastalığa karşı cildi koruyabilmektedir. Zengin florasından dolayı bağırsak sağlığı için oldukça zengin bir probiyotik deposudur.

Pediatride emzirilemeyen bebekler için sindirilmesi kolay içeriğinden ve zengin probiyotik özelliğinden dolayı uygun ve besleyici bir besin niteliğindedir.

Eşek sütünün bileşimi dikkat çekicidir. Eşek sütünün içeriğinde A, B1, B2, B6, D, C, E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, demir, çinko minaralleri ve laktoferrin, laktoperoksidaz, lizzozimimmun globulinleri ve zengin omega 3 yapısıyla içerik zenginliği olan bir besindir.

Eşek sütü, zengin bakteri probiyotik içeriğiyle ve zengin enzim içeriğiyle bağırsak florasının yeniden canlanmasını sağlar.

Eşek sütünün birçok hastalığa faydası olduğuyla ilgili çalışmalar daha çok eksik olsada alerjik cilt hastalıkları, sedef hastalığı, akne gibi cilt hastalıkları, karaciğer detoksifikasyonunu, isyancı öksürük ve kronik bronşit, kemoterapi sırasında bağışıklığı güçlendirici etkisinden dolayı kullanılmaktadır.

Eşek sütünün etkisini takip etmek için 1 ay boyunca günde 20-50 ml içilmesi tavsiye edilmektedir.

Lizozim son yıllarda araştırmalarda dikkat çeken bir proteindir. Spesifik özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal ve anti bakteriyel özelikleri vardır. Bu değerli protein bakımından en zengin sütlerden biri anne sütü ve eşek sütüdür.

Eşek sütü nadir bulunan değerli bir süttür o yüzden de diğer sütlere göre daha pahalıdır. Bir anne eşek ortalama günde 1-2 lt süt vermektedir. O sütünde tamamını yavrusuna vermesi gerektiğini düşünürsek, ne kadar az bulunacağını tahmin etmek zor olmaz. Yinede ihtiyacı olanlar ve şifa amacıyla içenlere bir tavsiyem bu sütü içtiklerinde söylenenlere değilde kendilerini nasıl hissediyorlar ona bakmalarını öneririm, çünkü bu besleyici ve zengin içerikli süt her ne kadar sağlıklı olsa da etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Eşek sütüyle ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız www.saglikliolalim.com adresinden ulaşabilirsiniz

Referanslar

https://www.researchgate.net/publication/236630004_Use_of_Donkey_Milk_in_Children_with_Cow’s_Milk_Protein_Allergy

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/1750-3841.12862

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4949830/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3545721/