Aslı Şen

Evlilik Danışmanlığı

Aslı Şen

aslisen@aslisen.com.tr

Son yıllarda boşanma oranlarında artış görülüyor. Genelde insanlar daha çok ilişkilerindeki sorunlarla ilgili danışmanlığa ihtiyaç duyuyorlar. Son yıllarda bu alanda bana daha da çok soru geliyor. Evlilik danışmalığı almalı mıyım?

Çiftler, sorun yaşadıklarında evlilik/ilişki danışmalığı almanın gerekli olup olmadığını düşünebilirler. Bazı belirgin durumlar danışmanlık almak gerektiğine dair uyarıcı nitelikte olabilir. Çiftler arasındaki iletişim bozulduğunda, iletişim kurmadıklarında birbirlerine anlatmak istediklerini anlatamadıklarında, sorunları iletişime girerek çözemediklerinde olumsuz bir iletişim oluşmaya başlar. Çiftler birbirlerini yanlış anlarlar ve konuşmalar hep aynı noktalarda sonlanmaya ve üretken olmamaya başlar. İletişim kopar. Bu durum çiftlerin depresif, önemsenmemiş hissetmelerine sebep olur ve iletişime gitmekten kaçınmaya başlayabilirler.

Ne söylediğimiz değil nasıl söylediğimiz çok önemlidir. Bir uzman iletişimdeki kopuklukların onarılmasına yardımcı olur. Sadece duyguların incinmesi değil duygusal, fiziksel sömürü ve sözel olmayan iletişim de oldukça önemlidir.

Evlilik dışı ilişkiler yaşandığında çiftler açısından çok örseleyici olabilir. Aldatılan ilişkileri sürdürmek imkansız değildir ancak uzun süreli çaba gerektir. Çiftlerin çok yoğun özverisi, terapi sürecine dürüstçe yoğun katılımlarını gerektirir. Bu süreç en azından çiftlerin daha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmelerine yardımcı olur. Bazen kişilikleri, hayat görüşleri, yaşam tarzları farklı insanlar duygusal ilişki yaşayabiliyorlar. Sevgi her ne kadar kuvvetli olsa da farklılıklarla başa çıkmak zor olabiliyor. Bu durumda üçüncü bir kişiden yani bir uzmandan destek almak çiftlerin farklılıklarla başa çıkmalarına yardımcı olur.

Kızgınlık, hayal kırıklığı gibi duygular zaman zaman ilişkilerde hissedilebilir ancak zaman zaman olumsuz duygular ilişkilerde çok fazla sergilenmeye başlanır, uzmanlar çiftlerin olumsuz duyguları daha olumlu bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olur. Bazen ilişkiler öyle bir noktaya gelir ki kişiler ara vermek zorunluluğu hissedebilir ve evden ayrılmak tek çözüm gibi görünür. Bir gecelik ayrılık olarak başlayan süreç gittikçe uzar, bu danışmanlık almayı gerektiren çok somut bir göstergedir. Özellikle bizim gibi daha muhafazakar kültürlerde sadece çocuklar için evli kalma eğilimi çok yüksektir. Bu çok anlaşılabilir bir duygu ancak hem kişiler hem de ilişkiler için çok zedeleyici olabilir. Kişiler ilişki durumunu değiştirmek istemese bile mutlaka destek alması gerekir.

Evlilikte ya da ilişkilerde sık sık yaşanan bir durum da evli bir çiftten çok oda arkadaşı gibi yaşamaya başlamaktır. Elbette çiftlerin her şeyi beraber yapması gerekmiyor. Herkesin kendi kişisel alanına da mutlaka ihtiyacı var. Bu noktada esas olan iletişimin azalması, samimiyet hissinin azalmasıdır. Uzmanlar, çiftlerin bu hisleri geri kazanmasına yardımcı olabilir. İlişkiler, bizim hayat içindeki en önemli üretimlerimizden. Her üretim gibi ilişkiler de karşılıklı emek ister.

Birçok olumsuzluktan mutlu bir ilişkiye geçilebilir karşılıklı emek ve özveri bunun anahtarıdır. Bazen sorunlarımızı biliriz ancak bir çıkış yolu bulamayız. İşte bu durum bize bir uzmana danışmamız gerekliliğini gösterir. Birçok sorunun üstesinden gelinebilir ancak belirttiğim zorlu süreçleri yalnız başınız atlatmanız genelde çok zordur.