Aslı Şen

Evliyim mutluyum

Aslı Şen

aslisen@aslisen.com.tr

İlişkiler hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Evlilik, karşı cinsle ilişkilerimizden en baskın olanıdır. Giderek artan boşanma oranları ilişkilerdeki sorunlarla baş etmenin hiç de kolay olmadığını bize gösteriyor.

Her şeyde olduğu gibi evlilikte de daha sağlıklı ve uzun ilişkiler sürdürmenin bazı anahtar noktaları var. Bu noktalara, besleme noktaları ya da eksikliğiyle sizi aydınlatabilecek uyarı noktaları olarak bakmak mümkündür.

İletişim her ilişkide olduğu gibi evlilikte de en önemli noktalardan biridir. Yalnızca ebeveynlik ya da ev işleriyle ilgili konulardan konuşmak evliliği tekdüzeleştirir, evliliğin içindeki çoklu kimliklerin eriyip yok olmasına sebep olur. Gün içinde birkaç dakika da olsa daha kişisel konuları konuşmak partnerinizle yakın ilişkinizi korumanıza yardımcı olur. Özellikle sizi sinirlendiren sıkan şeyleri konuşmak çok önemli. Araştırmalar ne söylediğimizin değil nasıl söylediğimizin daha önemli olduğunu gösteriyor. Tartışmadan kaçma, konuyu kişiselleştirip kişiliğe atıfta bulunma, genelleme yapma, bağırma olumsuz iletişim tarzlarından bazılarıdır. Belli günler sadece partnerinizle geçireceğiniz aktiviteler planlayın, araştırmalar mümkün olduğunca normalde yaptığınızdan farklı aktiviteler yapmanın ilişkileri canlı tutmaya yaradığını gösteriyor. Mizahın gücü her daim birçok sorunun üstesinden gelmek açısından oldukça işlevsel. Günlük işlerin, ebeveynlik görevlerinin kısıtlamalarına rağmen cinselliği sürdürmek de yakınlığı koruma açısından önemlidir.

Evlilik hayatımızın bir parçası, hepsi değil. Dolayısıyla kendimiz olarak kendiliğimizi korumamız önemli. Gün içinde 10 dakikada olsa kişinin kendine vakit ayırması bu açıdan destekleyici olabilir. Diğer önemli noktalardan biri kişilerin kendi anne babasından ayrı bir kimlik oluşturabilmesi, sınırlarını net çizebilmesidir. Benzer şekilde çocukları olan kişilerin de çocuklardan ayrı aktiviteler planlamalıdır. Hayatımızdaki tüm kimlikleri yaşamak bizi zenginleştirir, sadece tek bir tanesine bağlı kalmak tıkanmamıza ve bunalmamıza yol açar. Çiftler izole olmamalı, sıkılmak her ilişki için geçerli, normal bir süreç. İzole olmak bu süreci örseleyici hale getirebilir.

Belki de zamanımız için ön planda olan ilişkinin gelişim sürecine uyum sağlayabilmek. Evlilik uzun zaman süren bir ilişki. Elbette pek çok farklı aşamadan geçiyor. İlk yıllardaki romantizmi tüm evlilik boyunca korumak elbette gerçekçi bir beklenti değil, yıllar içinde duygular değişiyor. Bu pek çok insan tarafından olumsuz bir durum olarak algılanıyor, hayat boyunca süren bir heyecan beklentisi oluşuyor. İlk yıllarda daha idealize olan eş temsili zamanla daha gerçekçi temsillere yerini bırakır. Çiftler buna adapte olmalıdır, bu sayede ilişki yeniden şekillenerek daha güçlü bir şekilde yoluna devam eder.

Evlilik öncesinde karar sürecinde kişiler evlilik süreçlerinin farkında olmalıdır. “Ömür boyu sürekli romantizm” beklentisiyle evliliğe başlamak baştan kendi beklentilerimizi gözden geçirmemiz gerektiğine işaret. Evlilik pek çok farklı aşamalarla, değişimlerle insanı yoğuran çok özel bir kurum. Pek çok mutluluk ve sıkıntıyı içinde barındırıyor. Bazen çok ufak noktalara dikkat etmek çoğu sıkıntıyı ıskalamamıza yardımcı olabiliyor. Hep güzelliklerle yoğrulmamız dileğiyle...