Veysi Aygün

Faili Belli Cinayet

Veysi Aygün

veysi.aygun12@gmail.com

Dünyanın birçok yerinde farklı tarihlerde işlenen faili meçhul olaylar yaşanmıştır. Ancak bu işlenen cinayetlerin çoğu, sır perdesi aralanmadan halen muamma olarak aydınlanmayı beklemektedir. Teknolojik gelişmeler ışığında telekomünikasyon, kamera sistemleri, kitle iletişim araçları ağının yaygınlaşması, sosyal medyanın geldiği son nokta ile vuku bulan olay ve işlenen suçların büyük bir kısmı artık üstü örtülü olarak kalmıyor.
‘Minareyi çalan kılıfını uydurur’ deyimi işlevini yitirmişe benziyor. Fakat gözünü hırs bürümüşler zaman zaman insanlık suçu işlemekten geri kalmıyor. 02.10.2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda hunharca katledilen Gazeteci – Yazar Cemal Kaşıkçı olayı şayet kamera görüntülerine takılmayıp Türk güvenlik birimlerinin titiz çalışması sonucunda teşhir edilmemiş olsaydı kim bilir bu tür cinayetler ilk ve son olmayacaktı. Suudi Arabistan konsoloslukları belki bir insan mezbahasına dönüşürdü.
Gelin bir bakalım Cemal Kaşıkçı kimdir? Neden fiziki olarak ortadan kaldırılmak istendi? Bundan yaklaşık 300 yıl önce Kayseri’den, Hicaz’a gidip oraya yerleşen Türk kökenli bir ailenin ferdidir Cemal Kaşıkçı. 1958 yılında Medine’de doğdu, ilk ve orta öğrenimini Suudi Arabistan’da tamamladı. 1982’de İndiana State Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. Al Sharg Al Awast, Al Majalla’da muhabirlik, Al Madina’da editörlük ve genel yayın yönetmenliği yaptı. Al Watan’ın yayın yönetmeni oldu. Reformistlerin yayın organı Al Watan’da yazdığı makalelerde Suud Krallığı’na yönelik yaptığı eleştirilerden dolayı Al Watan’da iki ayını tamamlamadan krallık tarafından vatandaşı olduğu Suudi Arabistan’dan kovuldu. Afganistan, Cezayir, Kuveyt ve Sudan’da muhabirlik yaptı. Bunca deneyim kaleminin daha güçlü olmasını sağladı. Kaşıkçı artık dünyaca tanınmış ünlü bir gazeteci unvanına ulaşmıştı. Emperyalizm için ‘Ölüm ticareti en karlı iştir’ deyimi açıkça Cemal Kaşıkçı’nın şahsında gerçekleşiyordu. Demokrasi ve özgürlük sevdalısı Kaşıkçı, şehitler kervanına katılarak tarihe mal oluyor. Nitekim küresel ve karanlık güçlerin kurguladığı senaryo, Türkiye tarafından ifşa edilecek ve böylece oyunun kuralı bu gereksizlerin kursağında kalacaktı. ‘Emperyalizm var oldukça savaşlar kaçınılmazdır’ söyleminin önemini hatırlatarak dünyayı kirletmek isteyenlerin tezgahladıkları her oyunu yüzlerine bulaştırmaları temennilerimle.