Kenan Yeşil

Fark Yaratan Futbol

Kenan Yeşil

kenanyesil10@gmail.com

Altınordu, milli ara öncesi Denizlispor galibiyeti ile rahat bir nefes aldı. Nitekim ligin ilk üç maçından galibiyet çıkaramaması, istenilen oyun anlayışının tam anlamıyla sahaya yansıtılamaması takımın morallerini de olumsuz etkiliyordu. Denizlispor gibi bu ligin deneyimli takımına karşı 4 farklı galibiyet şeytanların moralini de yükseltti. Aynı zamanda sahada gösterilen performans hem teknik heyetten hem de futbolseverlerden tam not aldı. Kırmızı lacivertliler, hem ilk yarının 20 dakikası hem de ikinci yarının ilk 20 dakikasında rakip takım üzerinde büyük baskı kurdu. Denizlispor, oyunu kanatlara açamayınca ortadan ilerlemeye çalıştı. Ancak Altınordu önde yaptığı baskılarla hemen topu kaptı. Bölgesel olarak Altınordulu futbolcuların iletişimi bu maçta çok daha iyiydi. Savunmadan hücuma geçişi hızlı yapan ve bu hücumlardan sonuçlandırmayı da iyi tamamlayan kırmızı lacivertliler, zorlu rakibi karşısında güzel bir galibiyete ulaştı. Maçın yıldızı ise attığı gol ve yaptığı asistler dışında sahada üretkenliği ve sağ kanadı adeta otoyol gibi kullanan Atakan Üner idi. Eski takımı Denizlispor karşısında mükemmel bir performans sergileyen Atakan Üner, Denizlispor taraftarı tarafından olumsuz sloganlarla karşılaşsa da Altınordulu taraftarlar Atakan’ı büyük bir destek verdi. Altınordu’nun bulduğu 4 golde katkısı olan 19 yaşındaki Atakan Üner, gecenin parlayan yıldızıydı.
Maçın içerisinden kesitlere bakacak olursak, ilk 10 dakikada rakibine göre çok daha üretken oynayan Altınordu, nitekim bu oyun üstünlüğünü skora da yansıtarak 13’üncü dakikada Atakan Üner’in şık golüyle öne geçti. Skor üstünlüğünü ele geçiren Şeytanlar, ikinci bölgeden özellikle Atakan Üner’in kanadından üçüncü bölgeye çok hızlı geçerek rakip kalede önemli fırsatlar yakaladı. Çok geçmeden de kırmızı lacivertlileri farkı ikiye çıkarttı. Atakan Üner’in geliştirdiği pozisyonda, ceza sahası içinde Serdar Deliktaş’ı formasından çekerek yere düşüren Alperen Babacan bu pozisyonda kırmızı kart gördü. Penaltı vuruşunu gole çeviren Serdar Deliktaş, takımını rahatlattı. Rakibinin bir kişi eksik olmasını ilk yarıda iyi değerlendiren Altınordu, ayağa pas oyunları ile maç içerisinde aktif dinlenme yaparak ilk yarıyı tamamladı.
İkinci yarıya sarı kartlı Oğulcan Ülgen-Deniz Kılınç değişikliği ile başlayan Altınordu Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu, Oğlucan’ın olası bir ikinci sarı kart görmesinin önüne geçti. Milli ara dönüşü takımının zorlu Gazişehir Gaziantep deplasmanına konuk olacağını düşünen Eroğlu, sürpriz bir kırımızı kartın önüne geçmiş oldu. Altınordu, ikinci yarıya adeta golle başladı. 49’da Muhammet Mert çok şık bir gol atarak farkı 3’e yükseltti. Denizlispor bir kişi eksik oynamanın zorluğu dakikalar ilerledikçe daha fazla hissetti. Şeytanların ikinci bölgedeki hareketli futbolu çok geçmeden 4’üncü golü getirdi. Atakan, yine harika pasıyla arka direkte bomboş durumdaki Anıl Koç’u buldu. Anıl ise skoru belirleyen golü attı. Altınordu 60 dakikada 4-0’ı buldu. Kalan 30 dakikada ise birçok fırsat yakaladı. Maçı erken bitiren şeytanlarda futbolcular maç içerisinde bol pas yaparak aktif dinlenme yaptı. Milli ara öncesi bu galibiyet Altınordu’ya ilaç oldu. Kırmızı lacivertliler hem moral buldu hem de rahat bir nefes aldı.