Fulya Aybüke Fişengi

FULYA AYBÜKE FİŞENGİ

Fulya Aybüke Fişengi

fulyaaybukefisengi@outlook.com

Hamilelik sürecinde klasik müzik dinletmenin bebeğin zekasını geliştirdiğini sürekli okuyoruz. Yapılan araştırmalar bu yönde. Peki hamilelik sürecinde bebeğinize sürekli aynı hikayeyi okuduğunuzda neler oluyor?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki hamilelik sürecinde bebeğinize sürekli aynı hikayeyi okuduğunuzda doğum gerçekleştiğinde, bebek dünyaya gözlerini açtığında, sizin için uykusuz geceler başladığında, bebeğinize anne karnındayken okuduğunuz hikayeyi okuduğunuzda sakinleştiğini ve daha rahat uyuduğunu göreceksiniz. Peki neden? Hiç birimizin hatırlama şansı olmasa da beynimizin derinliklerinde bir yerlerde anne karnındayken yaşadığımız , hissettiğimiz her şey duruyor. Anne karnındayken 16. Haftadan itibaren işitme gerçekleşmeye başlıyor. Duyduklarımızı unutmuyoruz yalnızca hatırlayamıyoruz.

Bebek dünyaya geldiğinde kendi güvenli alanından çıkmış oluyor. Onun güvenli alanı anne karnı. Bu süreçte bebek en çok annenin kalp atım sesini duyuyor. Bu yüzden bebeğiniz ağladığında ve onu alıp göğsünüze yatırdığınızda susuyor. Kendini yeniden güvenli alanında hissediyor. Bazı bebeklerin elektrik süpürgesinin, fön makinasının sesiyle uyuduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Bunun nedeni bu seslerin plasentadaki sesleri taklit eder nitelikte olmasıdır. Hamilelik sürecinde okuduğunuz hikaye aynı kalp atım sesi, plesantadaki sesler gibi etki gösteriyor ve onu sakinleştiriyor. Şimdi bebeğiniz için güzel bir hikaye seçin. Yıllar boyu ikinize de bu hikayenin huzur verecek.