Yusuf Çağırtekin

Galatasaray’da neler oluyor?

Yusuf Çağırtekin

ysfcgrtkn@gmail.com

Geçen ay tarihinin en kötü facialarından birini yaşayarak Uefa Avrupa Ligi’ne ilk defa Temmuz ayında veda eden Galatasaray’da neler olduğunu herhalde hiçbirimiz anlayamıyoruz diye tahmin ediyorum. Bir gariplik olduğu kesin. Dışarıdan gözlemlediğimiz kadarıyla bu tuhaflık aslında kararsızlıktan kaynaklanıyor. Gelin yaşananları bir daha gözden geçirelim, belki kafanız biraz daha karışabilir. Çünkü ben pek anlayamadım Galatasaray’da neler olduğunu?

Sezona Osternsund faciasıyla başlayan Galatasaray’da aynı zamanda Wesley Sneijder’de takımdan yollanınca, taraftar ile teknik patron Igor Tudor arasındaki bağlar kopmuştu. Galatasaray taraftarı aslında Osternsund’a elenmekten ziyade iki maçta da takımının sahada zayıf rakibine karşı oyun olarak bir varlık göstermemesine ve doğru dürüst bir pozisyona bile girememesine tepki gösterdi. Lig başlamadan da neşterin vurulmasını istemişti. Fakat beklenilen yine olmadı. Ardından Fatih Terim milli takımın teknik direktörlüğünü bırakınca, Galatasaray taraftarı Fatih Hoca’yı takımın başında tekrar görmek için sosyal medyadan deyim yerindeyse etmediğini bırakmadı. Yönetimin ise bu durumda aklının karıştığı belirtiliyor. Başkan Dursun Özbek’in kararsız olduğu gelen haberler arasında. Nitekim Galatasaray yönetim kurulunun bir kısmı Igor Tudor’un devam etmesinden yana ve Lucescu’nun onu denetlemesini istiyor. Yani sportif direktörlük teklif edilecek. Kalan diğer kısım ise Fatih Terim’in göreve gelmesinden yana. Başkan Dursun Özbek Lucescu ile bizzat görüşmek için Romanya’ya gitti. Yani anlayacağınız Lucescu evet derse Tudor takımın başında kalacak ve başarısız sonuçlar alınırsa Tudor’un görevine son verilecek, Tudor’un bıraktığı yerden tecrübeli teknik adam devam edecek. Fakat Lucescu hayır derse Galatasaray Tudor ile yollarını ayırıp Fatih Terim’e gidecek. Fatih Terim’de Galatasaray’a tekrar dönmeye sıcak baktığı bildiriliyor. Herkes Fatih Terim’in olduğu yerde futbol için tek yetkili olmak isteyeceğini biliyor. Bu yüzden siz sormadan ben söyleyeyim Lucescu’nun olduğu bir yerde Fatih Terim’in olması olanaksız. Yani anlayacağınız Galatasaray teknik direktörünü belirlemeye çalışıyor bir bakıma. Lige bu kadar az kala teknik adam belirsizliği halen sürmesini normal görmediğimiz için soruyoruz Galatasaray’da neler oluyor?

Öte yandan Galatasaray’ın harcadığı bonservis bedelleri de dudak uçuklatıyor. Badou N’Diaye’ye 7.5 Milyon Euro bonservis bedeli ödenince nerden geliyor bu kaynak demeye başladı taraftarlar. N’Diaye’nin iki sezondur Osmanlıspor’daki performansı göz dolduruyor fakat 7.5 Milyon Euro eder miydi? Burası muamma. Kulüp 112 yıllık tarihindeki en fazla bonservis bedeli ödediği sezona giriyor. Şimdiye kadar Belhanda, Gomis, Maicon, Mariano için 21 Milyon Euro harcayan Galatasaray listesinde olan N’Diaye’yi de aldıktan sonra Fernando, Feghouli’yi de alırsa toplamda 38 Milyon Euro harcamış olacak. Fakat bu kadar transfer taraftarı hala memnun etmeye yetmedi. Transferler hala sportif alanda oyuna yansımadı. Son hazırlık maçında Akhisar Belediyespor ile 1-1 beraber kalınınca taraftarlar yine tepki gösterdi. Bu kadar transfer de işe yaramayınca tekrar sorma gereği duyuyoruz Galatasaray’da neler oluyor?

Lige bir buçuk hafta kaldı. Galatasaray yönetimi artık bir karar vermeli ne yapacağını aksi takdirde bütün sezon boyunca bu soruyu daha çok sorabiliriz…