Fulya Aybüke Fişengi

Gebelik Korkuları: Mahalle Baskısı

Fulya Aybüke Fişengi

fulyaaybukefisengi@outlook.com

Aileye yeni bir birey katılması mutluluk ve heyecan verirken hep birlikte itiraf etmeliyiz ki kaygıyı da beraberinde getirir. Bakabilecek miyim? Sevebilecek miyim? Hak ettiği hayatı sunabilecek miyim? Bu kaygıları satırlarca uzatabiliriz. Tüm bu kaygılar bebekle ilgili olanlar. Ancak kendinizle ilgili hiç mi kaygı yaşamadınız ? Sahi hiçbiriniz kariyerinizi, uykusuz gecelerinizi, belki de belli bir süre eşinizle olan ilişkinizi ya da arkadaşlarınızla çılgın eğlencelerinizi tekrarlayıp tekrarlayamayacağınızı düşünmediniz mi?

Biliyorum hepiniz harika ebeveynlersiniz zaten sizlerden değil hep sosyal medyada laf söylediklerinizden, komşunuzla dedikodusunu yaptıklarınızdan bahsediyorum. Ayşe çocuğunu annesine bırakıp kocasıyla baş başa yemeğe gitmiş. Ne kadar ayıp değil mi? Değil. Tüm bu baskılar olmadan düşündüğünüzde sizde belki bir saat olsun eşinizle, arkadaşlarınızla, kendinizle vakit geçirmek istemez miydiniz? Sosyal medyadaki insanlara saldırganlığınız ya da komşuya gidip dedikodu yapmanızın sebebi imrendiğiniz için olabilir mi?

Hayatın içerisinde her bireyin birden fazla rolü vardır. Kadın, erkek, işkadını, işadamı, öğrenci, evlat, eş, arkadaş.. İçinde bulunduğumuz toplum bizlere çocuk sahibi olunca hayatımızdaki her şeyden vazgeçip öteki rollerimizi bırakıp yalnızca anne baba rolünü üstlenmemizi ister. Anne, baba olmuşsun artık eş olamazsın. İyi ebeveynler çocukları olmadan dışarı çıkmaz. Çıkarlar efendim çok güzel çıkarlar hem de. Çocuğuyla verimli saatler geçirip çıkar. Nefes almaya, kendini dinlemeye ihtiyacı vardır yine çıkar.

Unutmayın sadece hayatınıza bir rol daha eklendi. Artık hem ebeveyn hem eş hem arkadaş hem iş hayatında aktif olabilirsiniz. Bunu söylemek için yapılan araştırmalardaki sayısal verilere ihtiyacımız yok. Mutlu ebeveyn mutlu çocuk demek. Sizi mutlu eden şeyleri yapmaya devam edin, komşuları boş verin. Artık sadece 3 kişilik bir ailesiniz.