Taner Uyanıker

Gerçek Lider

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş dün, sezonun başından itibaren oynadığı en stres dolu maçlardan birisini üç puan alarak geride bıraktı. Maç boyunca oyunun hakimi olan siyah beyazlılar Gençlerbirliği’ni yarı sahasına hapsetmesine rağmen aradığı golü biraz geç buldu. Bunda son haftalarda formsuz olan Mario Gomez, Oğuzhan ikilisinin de etkisi olduğunu söyleyebilirim. Dün bir de Olcay’ın hücum bölgesindeki beceriksizliği eklenince Beşiktaş gol bulmakta zorlandı.

Beşiktaş’ta Beck ve İsmail Köybaşı’nın sarı kart sınırında olmaları beklerin hücum presinde zaafına neden oldu. Bu da Beşiktaş’ın alışagelmiş hücum bölgesinde top kapmalarını engelledi. Buna rağmen Beşiktaş oyunu rakip alanda oynamayı başardı. Gole kadar belli bölümlerde rakibi üzerinde bunaltıcı bir baskı kurdu. Bu alanda girdiği net pozisyonlardan yararlanamasa da hücumda ki ritminde bir düşüş gerçekleşmedi.

Beşiktaş’ta dün gece yaşanan asıl değişim ise golden sonra geldi. Gol attıktan sonra iştahı daha da artan ve aynı şekilde hücumda etkin olan Beşiktaş dün golden sonra duruldu. Tabi bunda psikolojik etkenler önemli rol oynadı. Liderliğe yeniden oturmak ve Fenerbahçe deplasmanına galibiyetle gitmek isteyen takım ister istemez hücumdan çok savunmayı düşündü. 1-0’dan sonra  El Kabir’in ceza sahası içinden şutu  ve Uğur Çiftçi’nin direkten dönen topu Beşiktaş kalesinde tehlike yarattı. Bunlarda Beşiktaş’ın tedirginliğini ortaya koyuyordu. Nitekim dün Beşiktaş çok önemli bir üç puanı hanesine yazdırarak derbi öncesi moral depoladı. Fenerbahçe önünde alınacak bir galibiyet Beşiktaş’ın önünün açılmasını sağlar.

Oğuzhan ve Quaresma için ayrı bir parantez açmak istiyorum. Oğuzhan Mersin maçı ve bu maçta bekleneni karşılayamadı. Gözle görünen net bir düşüş var. Oğuzhan’ın etkisiz olması Beşiktaş’ın oyununu direk etkiliyor. Hücum bölgesinde Beşiktaş’ın ortadan gelen ataklarında her iki maçta da azalma söz konusu. Bunu da Oğuzhan’ın performansında ki düşüşe bağlıyorum. Dün ortadan gelemeyen Beşiktaş kanatlarını çok iyi kullandı. Bunda da dün Quaresma’nın çok iyi bir performans göstermesi etkili oldu. Her hücumda Beşiktaşlı oyuncular topu Quaresma’yla buluşturdu ve o da üzerine düşeni gerçekleştirdi. Ve dün gece Quaresma enfes çalımları ve güzel futboluyla herkesi mest etti.