Taner Uyanıker

Gerçek Lider

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş Trabzon maçını kazanarak gizlisi saklısı olmadan liderliğe oturdu. Karadeniz turundan kayıpsız 6 puanla dönen Beşiktaş kalan maçlar öncesi bir avantaj yakaladı ve psikolojik üstünlüğü ele geçirdi. Maça gelecek olursak defansın göbeğinde zorunlu gerçekleşen değişiklik nedeniyle Beşiktaş maça tedirgin başladı. Takım hücuma çıktığı zaman savunma dörtlüsünü de ileri süren takım bu maçta yaşadığı tedirginlik nedeniyle geride kaldı. Atiba’nın da kendini savunmaya yakın tutması takımın hücum ile savunma arasında mesafenin açılması neden oldu. Böylelikle Trabzonspor orta sahayı rahat bir şekilde geçti. Trabzon’un orta sahasının hücumu seven futbolculardan da oluşması aynı şekilde Beşiktaş’ında orta sahayı hızlı geçmesini sağladı. Koca bir ilk yarı dağınık bir futbol ortaya koyan iki takımın maçına döndü.

İkinci yarıda Beşiktaş oyuna hakim oldu ve rakibi üzerinde mutlak bir hakimiyet kurdu. Daha iyi yayılan ve alanları kapatan Beşiktaş karşısında Trabzonspor yarı sahasını geçemedi. İlk yarı sonunda kendisine gelen defansın rakibi daha ileride karşılaması ve Necip’in topu oyuna iyi katması bunda etkili oldu. Nitekim Beşiktaş bu baskının sonucunda golleri de buldu. Beşiktaş’ın golü bu kadar geç bulmasında ise, Mario Gomez’in formsuzluğunun devam etmesi ve hakemin kötü yönetimiydi. Hakem berbat bir maç yönetti. İlk yarıda net penaltının ıska geçilmesinin bir açıklaması olamaz. Hakem buna penaltı çalmayacakta neye çalacak. Hakemin geri pası vermemesi ise başka bir skandal. Beşiktaş’ın şampiyon olması için hem hakemi hem rakibi yenmesi gerekiyor demiştim ve neticede dünkü maçta böyle oldu.

Beşiktaş’ta İsmail’in son haftalarda bir düşüşü var. Çok basit top kayıpları yapıyor. Ne ileride ne de defansta istenileni bir türlü veremiyor. Bir an önce kendisini toparlaması gerekiyor. Beşiktaş’ı hücum anlamında destekleyen tek bekin kendisinin olması önemini de artırıyor. Bunun yanında Gomez’in çırak bir golcü gibi ayakta duramaması ve topu ayağına dolaştırması onun klasındaki bir golcüye yakışmıyor. Çevresinde kendisine bu kadar iyi servis eden futbolcuların bulunduğu ortamda 30 gol altında kalması kendisi için bir başarı olmayacaktır.