Özkan Pekçalışkan

Göztepe’nin şampiyonluğu kimin ne kadar umrunda!

Özkan Pekçalışkan

ozkanpekcaliskan@ilksesgazetesi.com

Göztepe 14 yıl sonra Spor Toto Süper Lig’e çıkarak taraftarlarına ve İzmir’e tarifsiz bir mutluluk yaşatırken İzmir’in de 6 sezon süren Süper Lig hasretine son verdi. En başta Göztepe taraftarı olmak üzere teknik adam Yılmaz Vural, futbolcular, yöneticiler ve İzmirliler bu sevinci doyasıya yaşadı.

Şimdi Süper Lig’de mücadele edecek olan Göztepe’nin işi daha da zor olacak. Ancak Süper Lig’e çıktığı ilk yılda öncelikle Göztepe ligde tutunmalıdır. İzmir’in artık Süper Lig’den düşmemesi gerekir. Amatöre kadar düşen Göztepe’nin yeri artık Süper Lig’de kalıcı olup orada kalıcı başarılar sağlamaktır. Bundan sonra takımın hedefinin iyi belirlenip ona göre transfer politikası ve yönetim anlayışının geliştirilmesi kulüp politikası olmalıdır.

İzmir’den bir takımın Süper Lig’de yer alması ile önümüzdeki sezon birçok takım İzmir’e maç yapmak için gelecek. Kent hafta sonları Süper Lig havasını soluyacak ve daha da canlanacak. Şimdi Göztepe’nin işi daha zor. Çünkü kendi takımının maçlarını izlemek isteyen diğer takımların taraftarları Göztepe maçlarında Göztepe’yi değil kendi takımlarını destekleyecekler. Göztepe’nin Süper Lig’e çıkması bütün İzmir’de aynı coşkuyu yaratırken herkesin hesapları Göztepe’nin Süper Lig’e çıktığı için değildi. Kulübün sadık ve cefakar taraftarları her fırsatta Göztepe’yi maddi ve manevi anlamda destekleyip onun yanında olurken bir de şimdi sadece onu Süper Lig’e çıktığı için destekleyenler olacak. Evinde sözüm ona İstanbul takımlarının formasını ve lisanslı ürünlerini bulunduranlar hikayeden Göztepe taraftarı gibi davranacaklar. İstanbul takımlarına para yağdıranlar, İzmir’den kalkıp maçına gidenler tuttukları takım Göztepe ile maç yapınca Göztepeli gibi davranıp içten içe kendi takımlarının başarısı için sevinerek bu kente ve Göztepe’ye bir anlamda ihanet edecekler.

Göztepe Süper Lig’e çıktığı için sevinen gerçek taraftarının yanında İzmir’e tuttuğu takım gelecek diye sevinenlerin olduğunu da bilmek gerekir. İzmir’in en büyük sorunlarından bir tanesi çift takımcılıktır. İzmirliler maalesef Altay, Karşıyaka, Göztepe, Altınordu, Bucaspor ve İzmirspor’u tutarken şartmış gibi yanına bir de İstanbul takımı eklemektedirler. İzmir takımlarını yıllardır Süper Lig’den uzak tutan, yönetimsel ve sportif hataların dışında kaybettiren düşünce bu düşüncedir. Bu düşünceden İzmirlilerin kurtulup kendi semtinin takımı desteklemesi sağlanmalıdır. Göztepe Süper Lig’e çıktı diye sevinenlerin bir kısmının içinde artık kendi takımlarını seyretmek için Manisa’ya gitmeyecek olmanın mutluluğu içinde olanların olduğunu bilmek gerekir!

Sözleri uzatıp örneklemeleri daha da çoğaltmak mümkün. Ancak bu takımın öncelikle halledilmesi gereken sorununun başında stat sorunu geliyor. Göztepe’nin Süper Lig’de kalıcı olması için mutlaka kendi stadı ivedilikle bitirilmelidir. Kulübün kendi ayakları üzerinde durması için gelirlerinin arttırılması ise olmazsa olmazların başında geliyor.

Yeni sezonda da en çok iş Göztepe’nin cefakar taraftarına ve oynadığı formanın hakkını veren futbolculara düşüyor. Önümüzdeki dönemde İzmir takımlarının başarısının artarak devam etmesi ve Süper Lig’de kalıcı olmalarının sağlanması ile İzmir’in futbolda hak ettiği yerde olması dileğiyle…