Çağdaş Cantürk

Güncelleme

Çağdaş Cantürk

canturkcagdas@gmail.com

Güncelleme kelimesi, bilgisayarın hayatımıza girmesiyle ardından dokunmatik ekranların ceplere yerleşmesiyle, gün içinde kullanım sıklığı aniden artan bir kelime oluverdi. Yenilikler yapıldıkça, yeni donanımlara eski yazılımlar yeterli gelmedikçe mevcut uygulamaların da kodlarında değişiklikler yapılarak, entegrasyonu düzeltilir. Telefonlarda kullandığımız uygulamalar zamanla yenilenir ve bu yenilenme zamanlarında telefon uyarı verir.

‘Güncelleştirmeniz var’

Bunu bize, insana uyarlayacak olursak eğer yanılmıyorsam şöyle bir sonuç çıkarabilirim, zamanı yakalayabilmek! Tam olarak şöyle hissettiriyor ‘zamanı yakalamak’ ifadesi bende. İhtiyar bir dedenin tablette okey oynaması, yaşlı babaannenin öpücüklü gülen suratlı mesaj atması. Yıllarca tanışmadıkları bir teknolojiye, yeniliğe bir anda dahil olup, kullanabilmesi yaşlı insanların, ‘zamanı yakalamak’ cümlesi ile ’güncelleştirmeniz var’ ifadeleri arasında doğru benzerliği kuracaktır.

Aslında tam olarak düşündüklerim bunlar değil. Güncel insan, zamanı yakalayan insan olamayabilir. Düşünelim. Geçmişten gelen bilgi birikimleri, aktarılan kültür mirası da aslında bir güncelleştirme değil midir yeni öğrenildiği vakit? Türkiye’den İtalya’ya taşınan bir gencin, orada yaşayabilmesi için öğrendiği İtalyanca bu genç için bir kendini güncelleme değeri taşımaz mı? Taşıyacağını düşünmekteyim. Bunu düşünen akıl, biraz daha kurcaladığı zaman şimdi bahsedeceklerimi de düşünebilir o halde.

İçinde bulunduğumuz zaman dilimi, yeniliklerin çok hızlı ve bol miktarda yaşandığı bir zaman dilimi. Bilgiye erişimin kolaylığı ve bilginin adeta bir kapsülmüş gibi kol mesafesinde hazırda bekliyor oluşu eskiyi öğrenip, yeniyi keşfetme olasılığını çiçekli tepside sunuyor. İş güncel kalmaya geldiği zaman ise, bazı aktarımlar var ki zamanın ötesinden gibiler. Her ne kadar teknoloji gelişse de, icatların ardı arkası kesilmese de, 5 gezegen öteye de gitse uzay araçları yine de insanoğlunun ihtiyaç duyduğu, öğrenmesi gereken bilgilerdirler. Yaşama dair bilgilerdir, nasihatten hallice gibi görünseler de, tecrübeleri güncellerler.

Güncel kalabilmek için en son çıkan videoları izlemek, en yeni ve canlı haberleri takip etmek tek başına yeterli olmayacaktır. Bahsettiğim güncelliği sağlayabilmek için belki de klasiklerden bir kitap okuyup, mitolojik bir kahramanın bir olayından esinlenilebilir. En son olan, en hatasız olan olamıyor maalesef. Bu yüzdendir ki, ata sözleri genelde doğru birer rehber oluyorlar. Yaşadıklarından dolayı dile getirdikleri tecrübeler, henüz benzer şeyler yaşamamış fakat yaşayacak olanlar için önden bir hatırlatma, uyarı tadında. Başka bir açıdan bakarsak, yaşadıkları tecrübeyi aktarırken, ‘bak ben bu durumda böyle yaptım ve böyle oldu, sen de böyle böyle yaparsan böyle böyle olur’ demenin sadeleşmiş hali atasözleri. Gayet güncelleştirici ve öğretici değil mi? Bozulan veya bozulacak olan bir uygulamayı düzeltmekten farkı nedir?