Taner Uyanıker

Güzel futbol direkten döndü!

Taner Uyanıker

taner_uynkr@hotmail.com

Beşiktaş’ın Eskişehirspor maçı bu sezon oynadığı en rahat maçıydı ve aynı zamanda en ilginç maçıydı. Bir sürü gol pozisyonu yanı sıra bencillik, ikram ve kötü paslar nedeniyle tarihi farkı kaçırdığı bir maçtı. Beşiktaş açısından zıtlıkların yaşandığı bir mücadeleydi. Hücum performansı hem çok yüksek hem de çok beceriksizceydi. Gol bölgesine kadar oyuncular topu usta bir performansla taşıdı (burada Eskişehir’in dirençsiz savunmasının da etkisi vardı) ama son vuruş ve son paslardaki beceriksizlik sonucu getirmeye engel oldu. O son paslardaki acemilikle oraya kadar topun taşınması arasında dağlar kadar fark vardı. Burada biraz şımarıklık ve ciddiyetsizlikte olabilir. Güzel futbol ve bol pozisyonu bulduğu maçta tarihi farkı kaçıran Beşiktaş son saniyede Eskişehirspor’un topu direkten dönmeseydi 1 puanla ayrılmak zorunda kalacaktı. Bu durum Beşiktaşlı oyunculara futbolun ne kadar ciddi olduğunu hatırlatır diye düşünüyorum.

Beşiktaş son zamanlardaki gibi skoru yakaladıktan sonra Necip’i oyuna aldı. Beşiktaş öndeyken Necip’in oyuna girmesi Beşiktaş’ın hücum organizasyonunu düşürmüyor bilakis yükseltiyor. Bunda rakibin öne doğru oynama isteği etkili oluyor. Burada Necip, Atiba ile atakları kesici görevinde bulunuyor ve Beşiktaş karşı atağa kalktığında hücum oyuncuları kendileri için geniş alanlar buluyor. Bu taktiğin dışına Sporting Lizbon maçında çıkan Şenol Hoca, Necip’i ilk 11’de oynattı ve bunun karşılığında Beşiktaş ne üretebilmiş nede kalesini savunabilmişti.

Mario Gomez 7 maçta 6’ncı gölüne ulaştı. Beşiktaş bu iştahlı hücum etkinliğini sürdürürse Gomez gol kralı olur. Gol kralı olurken de bu rakam en az 25 olur. Maçta Beşiktaş’ın gol pozisyonu girişimlerinde hep vardı. Tek vuruşları çok etkili. Bir pozisyonda ise bomboş olan takım arkadaşı dururken çaprazdan kaleyi yoklaması yanlıştı. Golün yanında asistte yaparsa bu yıl süper ligde yılın oyuncusu seçilir.

Eskişehirspor eski dirençli günlerinden çok uzak bir görüntü çiziyor. Bunda son haftalarda aldıkları kötü sonuçlarında etkisi olabilir. 7 maçta 4 puan aldılar. Eskişehirspor için tehlikeli çanları çalıyor. Ülkenin böyle güzel bir şehrinin takımının kimse küme düşmesini istemez. En kısa zamanda toparlanmaları gerekiyor.