Mehmet Emin Değer

Halil Arslan

Mehmet Emin Değer

emin@degergroup.com

Mütevazi, samimi ve çalışkan bir insan portresi. Gençliğinde Mardin, Midyat'ın bir köyünden çıkmış. Adana’da bir ulusal gazetede işçi olarak çalışıyor. İlkokul mezunu olmasına rağmen iki ulusal gazetenin bölge müdürlüğünü yapmış. Edindiği tecrübelerle daha sonra Adana'da kendi adına bir matbaa kuruyor. Matbaaların sayısını çoğaltıyor. Trabzon, Antalya, İzmir, Ankara ve İstanbul'da matbaalar kuruyor.

İlk defa Türkiye’de ve dünyadaki Mardinlileri buluşturan ve Doğu ve Güney Doğu'ya hitap eden bir gazete çıkarıyor. Adını Güney Hâkimiyet koyuyor. Arkasından Adana’da İlkhaber Gazetesi’ni çıkarıyor. Daha sonra matbaa kurduğu bütün illerde mahalli gazeteler çıkarıyor. Şimdi de İLKSES isminde bir ulusal gazeteyi çıkarmayı başarıyor.

Takriben 18 senedir kendilerini tanıyor ve yayın politikasını takip ediyorum. Her zaman ifrat ve tefritlerden uzak, dengeli, müspet ve bütünleştirici bir yayın politikasını güttüğünü müşahede ettim. Yayın politikasında kişisel menfaati hiçbir zaman gütmedi. Kendi imkanları ile çıkardığı gazeteyi bedava olarak bütün şehirlerdeki hemşerilerine posta masraflarını da kendi karşılamak sureti ile bedava göndermiştir. Memleketime hizmetimde bu olsun demiştir.

Gazetecilik faaliyetleri yanı sıra MARDEV Başkanlığı, MARSEV kurucular kurulu üyeliği ve Mardin’le ilgili bütün aktiviteler de bulunan bir şahsiyettir. Telefon görüşmemizde İLKSES Gazetesi’nde köşe yazarlığını teklif edince kendilerini kıramadım. Ancak yazmaktan çok konuşmayı seven bir insan olarak ne kadar faydalı olacağım tartışma konusudur.

Bir hemşerisi ve arkadaşı olarak Halil Arslan ve ailesini bu yaptığı hizmet ve başarılarından dolayı tebrik ediyor, samimi ve ihlaslı duruşu devam ettikçe nice başarılara imza atacağına inanıyorum.

İLKSES Gazetesi’nin ülkemize yeni bir ufuk açması dileği ile başta Halil Arslan ve bütün çalışanlarını tebrik ediyorum.