Ecz. Hakan Dinçarslan

Hemoroit

Ecz. Hakan Dinçarslan

hakan.dincarslan@hotmail.com

Hemoroit hastalığı dünyada çok sık görülen nerdeyse her üç yetişkinden birinde rastlanılan, oldukça rahatsız edici ağır ağrılı süreçler, dayanılmaz şiddetli ağrılar ya da kanamalı süreçlerin yaşandığı zor bir hastalıktır. Hemoroit tedavisinde, cerrahi müdahale, lazer tedavisi, ilaç tedavisi ve doğal bitkisel yöntemler gibi çeşitli yöntemler kullanılmaktadır.

Hemoroit bildiğimiz gibi aslında bir damar hastalığıdır. Vücudun venöz damarlarının hassaslaşması sonucu yüksek kan basıncına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır.

Hemoroide sıklıkla 1. basamak sağlık kuruluşlarında, acil servislerde, gastroentoloji kliniklerinde, cerrahi ünitelerinde tedavi ve müdahale yapılabilir, ancak genelde beslenme ve çevresel faktörlerle oluşan bu hastalığa ilk etapta bitkisel ve doğal yöntemlerle müdahale etmek en doğrusudur.

Hemoroitten kurtulmak için dışkıyı yumuşatmak bol lifli bir diyet ve bol su içmek çok önemlidir. Avokado, çilek, incir, bürüksel lahanası, brokoli, fındık, keten tohumu, chia tohumu, kinoa gibi gıdaları, bol liflerinden dolayı tüketmek gerekir. Klinik çalışmalar yüksek lifli gıdaların hemoroidi yüzde 50 oranında iyileştirdiğini göstermiştir. Lifin bağırsaklar boyunca düzgünce hareket etmesi için bolca suya da ihtiyaç vardır. Sıvı kaybı hemoroidi daha da zorlayacak olan kabızlığa neden olabilmektedir o yüzden hemoroitte bolca su içmek tedavinin belki de en önemli kısmını oluşturur.

Hemoroitle mücadelede kefir, yoğurt gibi bol probiyotikli fermente gıdalar tüketmek bağırsak sağlığı açısından önemlidir. Probiyotikler bağırsak sağlığını iyileştirir, besinlerin biyoyararlanımını geliştirir bağırsak ph’ını düzenleyerek sindirime yardımcı olur.

Bunun yanında alkol sindirim sisteminde dehidratasyona neden olarak sindirim sistemini daha da zorlaştırır ve hemoroidi daha da kötüleştirir. Bunun yanında baharatlı yiyecekler de hemoroit belirtilerini daha da belirginleştirir.

Hemoroitte tuvalet alışkanlıkları da önemlidir tuvalete gitmek için çok uzun süre beklemeyin, vücudunuzun sinyallerine dikkat edin, tuvalet isteği geldiğinde ertelemeden hemen gidin. Bunun yanında tuvalette fazla zaman geçirmek hemoroidi azdırabilir. Tuvaletten sonra iyi temizlenmek de çok önemlidir bol suyla durulayarak temizlik yapın alkol ve parfüm içeren kimyasallarla temizlik yapmayın, temizlikten sonra kurutma işlemi yapın. Kaşıntılı ve ağrılı hastalarda günde iki kez sıcak suya 10 dk. oturmak hastalığa iyi gelecektir. Özellikle rivanollü oturma banyosu uygulayabilirsiniz.

Hemoroidi olan kişilerin uzun saatler boyunca oturur pozisyonda olması ya da saatlerce ayakta kalması da hemoroit ağrılarını artırır ve memelerin daha çok şişmesine neden olur.

Hemoroitle mücadelede faydalı takviyelerde çok önemlidir. Kasap süpürgesi venöz damarları kuvvetlendirdiği için hemoroitte etkili bir bitkidir. Bunun yanında bitkisel flavonoid kaynakları hemoroit iyileştirmede etkilidir. Flavonoid içeriği zengin kremler hemoroit tedavisinde etkin rol oynayabilirler.

Atkestanesi, hemoroitte zayıf kan akımı ve şişme için bitkisel bir ilaç olarak kullanılır. Cadı şelalesi büzücü ve cilt iyileştirici etkisiyle yine etkin bir bitkidir. Psillium kanamalı hemoroitte kullanılan bir bitkisel destektir.

Hemoroit tedavisinde uçucu yağlarında yaygın bir kullanımı söz konusudur.

Selvi esansiyel yağı aşırı kan akışını durdurur, kanın pıhtılaşmasını teşvik eder, dokuları sıkılaştırır, bir pamuk çubuğuna 3-4 damla ilave ederek uygulanacak bölgeye topik olarak sürebilirsiniz.

Halk arasında ölmez çiçek ya da sarıçiçek olarak da bilinen bitkinin yağlarının 3-4 damlası hem göbeğe hem de anal bölgeye sürülerek rahatlama sağlar.

Hemoroitle mücadelede en doğrusu hastalanmadan önce beslenmemize dikkat etmek ve çöp gıdaları tüketmemektir.

(Sağlıkla ilgili daha detaylı ve ayrıntılı bilgi için  www.saglikliolalim.com  dan yararlanabilirsiniz. www.saglikliolalim.com Sizin için yeni bir yaşam tarzı.)